„Aktuálně evidujeme zdravotní potíže u celkem osmnácti hasičů. Většinou jde o kožní reakce. Často bez nutnosti vyhledat lékařské ošetření,“ sdělil v úterý mluvčí hasičů na jihu Moravy Jaroslav Mikoška.

Podle informací z krajské hygienické stanice se ve výrobní hale se nacházely hlavně barely s kyselinami a zásadami. Právě využívaný louh pak například podle inspekce životního prostředí znečistil i blízkou říčku, kde se objevily i mrtvé ryby.

Ždánická starostka Kateřina Klapková připomněla, že právě zdejší hasiči byli u požáru okamžitě a také se dostali do kontaktu s žíravinou jako první. Výsledkem jsou jak poranění, s nímž nesmějí hasiči na slunce, tak poškození ochranných oděvů.

Upozornění a zákaz používání vody z říčky Trkmanky ve směru toku od Ždánic.
Povinnosti po požáru ve Ždánicích: odstranit mrtvá zvířata, odtěžit usazeniny

„Počítáme také škody na výstroji, zatím jsme u částky dvě sta tisíc korun,“ podotkla starostka.

Poleptání poškodilo také krizový telefon či vysílačky. Nově pořídit si Ždáničtí budou muset také deset párů zásahových bot. „Další škody jsou na hadicích,“ doplnila starostka.

Jak dodal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška, co se týká poškozených osobních ochranných prostředků, tak zatím dávají dohromady jejich souhrn. "Škody na technických prostředcích a technice jen u hasičského záchranného sboru jsou v řádech statisíců a to samé předpokládáme u jednotek sboru dobrovolných hasičů," nastínil mluvčí.