Vyšetřovatelé stále definitivně neznají příčiny ničivého ohně. I když vyšetřování pokročilo a do některých případů vneslo opět více světla, ukázat na konkrétního viníka se například v případě opakovaných požárů na hodonínském Nesytu dosud nepodařilo. Přesto je podle pracovníka zjišťování příčin požárů Stanislava Kláska téměř jisté, že je někdo založil úmyslně či z nedbalosti. A mohou mít podle něj i jistou souvislost.

„Už teď mohu ale docela s jistotou říci, že příčina požáru hospodářského objektu na Nesytu z 15. září je úmyslné zapálení,“ prozradil výsledky prozatímního šetření Klásek. Stejně jako příčinou tohoto požáru se škodou vyčíslenou na dvě stě tisíc korun si je jistý i úmyslným zapálením ohně, který pohltil třípatrovou budovu bývalých Vinařských závodů v Bratislavské ulici v Hodoníně v polovině srpna.

„Tady není co řešit. V případu figurují určité skupiny se svými zájmy, které mezi sebou měly boj,“ osvětlil Klásek, kdo mohl mít zájem na tom oheň s půlmilionovou škodou v nynějším skladu oděvů založit.

I když za límec nikoho konkrétního nechytli, je jisté, že v objektu se zdržovala řada bezdomovců i narkomanů.

„Tito lidé jsou díky svým komunitám poměrně soudržní a nechtějí dostat jeden druhého do problémů,“ potvrdil také ze své zkušenosti obtížné získávání doznání v takových případech i šéf strážníků v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Vyšetření vzorků však může trvat i celé měsíce. I když se vyšetřovatelé snaží, aby bylo co nejrychlejší, laboratoře v Praze– Modřanech i Brně jsou analýzami přímo zahlcené. „Na Nesytu hořelo nedávno ještě jednou. Tentokrát to ale byl jen požár trávy s minimální škodou,“ potvrdil operační důstojník hasičů.

Jak dále jeho vyjádření doplnil Stanislav Klásek, tady se oheň rozšířil díky nedbalosti zahrádkářů, kteří tady pálili biologický odpad.

„Teď jim hrozí pokuta ve správním řízení až pětadvacet tisíc,“ upřesnil trest, který za nedovolené pálení hrozí, pracovník zjišťování příčin požárů.

To v případu obřího srpnového požáru v Kyjově – Bohuslavicích, kdy jej dvanáct jednotek likvidovalo celé čtyři hodiny, zatím stále jasno není.
„Přikláním se k verzi závada na elektroinstalaci, nebo k úmyslnému založení,“ řekl Stanislav Klásek.

Průmyslová kamera mu ale ušetřila spoustu práce a času při šetření požáru dílny v Kyjově. Tam vyšlehly nedávno plameny díky zkratu na elektroinstalaci až do půdních prostor.

„Majiteli, který objekty získal v restituci, vznikla škoda za milion korun,“ dodal ještě k smutné bilanci Klásek.