Jen několik desítek minut stačilo plamenům ohně na to, aby zničily ani ne rok starou dřevěnou, loveckou chatu. Její majitel, nájemce radějovské obory, Leoš Novotný přišel během nedělního odpoledne kromě loveckých trofejí z Evropy i zámoří také o čtyři miliony korun.

„Hlášení o požáru hasiči převzali v 15.48 hodin. Podezřelý kouř vycházející z obory v odlehlém, kopcovitém terénu na hranici se Slovenskem zpozorovaly děti z Radějova,“ informoval v tiskové zprávě mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Když hasiči na místo přijeli, byla už celá chata v plamenech, proto musel být vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. „Proti plamenům hasiči postupně nasadili čtyři vodní proudy. K jejich zásobování zřídili dálkovou dopravu vody a dvě čerpací stanoviště u potoka v Radějově,“ doplnil Haid.

Přestože na místě zasahovalo na padesátku hasičů z osmi jednotek a požár chaty o rozměrech zhruba deset krát třináct metrů, se jim podařilo dostat pod kontrolu během asi půl hodiny, oheň chatu v podstatě kompletně zničil. A to včetně vybavení a loveckých trofejí.

„Hasiči museli další téměř čtyři hodiny rozebírat zničenou a zborcenou konstrukci chaty a dohašovat lokální a skrytá ohniska hoření. Z chaty vynesli a ochladili dvě tlakové propanbutanové lahve a obsahu deset a dva kilogramy,“ sdělil mluvčí hasičů.

Hasiči, kteří případ prošetřují společně s policií, v současné době pracují se dvěma vyšetřovacími verzemi, a to nedbalost při topení a úmyslné zapálení. Právě k druhé variantě se přiklání sám majitel Leoš Novotný.

„Vzhledem k tomu, že v chatě v podstatě dva dny nikdo nebyl a kluci z obory okolo ní v sobotu i neděli jezdili a nic neviděli, mohu se domýšlet všech možných variant,“ řekl majitel. Podle vyšetřovatele hasičů Stanislava Kláska je však pravděpodobnější varianta nedbalosti při topení, a to i přesto, že zatím nelze vyloučit ani druhou možnost, proč k požáru došlo. „Celý vnitřek chaty byl dřevěný. Majitel tam měl spoustu trofejí, a to i kolem krbu jako takového. Bylo tam celkem dost hořlavých látek na jednom místě. Krb navíc nebyl krytý, byl otevřený přímo do prostoru. A dva večery předtím se v něm topilo,“ popsal Klásek.

Novotný navíc neměl luxusní dřevěnou chatu obloženou kameny, která nebyla ani rok stará pojištěnou. Minulý týden se sice měla uskutečnit kolaudace, nakonec k ní ale nedošlo. „V úterý se mělo kolaudovat a pak mělo následovat pojištění stavby, k tomu ale nedošlo a bohužel najednou za pár dní chata shoří,“ komentoval Novotný.

Ten teď čeká na výsledky šetření, na kterém se kromě hasičů podílí i policie.

„Byli jsme na místě a spolu s hasiči zjišťovali okolnosti. Zatím jsme nezahájili úkony trestního řízení, nicméně šetření na místě ještě trvá,“ sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník, který dále doplnil, že pokud policie zjistí, že požár nezpůsobila cizí osoba, případ dál budou šetřit pouze hasiči.

„Likvidaci požáru hasiči ukončili ve 20.10 hodin. Ke střežení požářiště na místě až do ranních hodin zůstala jednotka dobrovolných hasičů,“ uzavřel Haid.