Ve středu ve Bzenci odborníci z mnoha oblastí diskutovali o tom, zda to bude možné a jak má vlastně obnova zničeného lesa postupovat. „Nejcennější na setkání vidím to, že všichni přítomní řekli svůj názor a všichni prokázali snahu se domluvit a ne si házet klacky pod nohy," zhodnotila vedoucí krajského odboru životního prostředí Anna Hubáčková, která setkání svolala a moderovala.

Lesy ČR už připravují pro obnovu lesa projekt. Počítá nejen s výsadbou borovic, ale i protipožárními pásy. „Těžba poničené oblasti začne v závěru léta," informoval za Lesy ČR vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Ladislav Půlpán.

Podle toho, co zaznělo na schůzce ve Bzenci, bude zřejmě i prostor pro vědce. Jde jen o to, jak bude velký. Lesníci odmítají, aby to byl celý poničený prostor, jak se objevilo před časem v některých médiích.

Přítomní se alespoň částečně shodli na tom, že výjimečný požár nabídl možnost se zamyslet a zkusit v oblasti Moravské Sahary něco nového.

Zástupci ekologických organizací se vyjádřili v tom smyslu, že stačí ponechat svému osudu jen část plochy, třeba pět až deset hektarů, nejlépe v jádru požáru, kde bylo největší poškození. Takové místo má pro vědce největší význam. „Lze na něm pozorovat průběh přirozené obnovy, nástup první vegetace, prvního hmyzu či prvních ptáků," uvedl David Horal z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Čtěte více ve středečním vydání Hodonínského deníku Rovnost