Třikrát během tří dnů vyplašila Hodonín poplašná siréna. Ta hasičská.

Ve skutečnosti však jednotky záchranářů likvidovaly oheň jen jednou. Bylo nedělní poledne a žhář úmyslně zapálil výtah domu v Šafaříkově ulici. Původním cílem se stala ventilace z plastu, odkud se plameny postupně rozšířily.

„Hořelo vevnitř kabiny, která byla obložená dřevem a plastem. Tím, jak hořící materiál ztékal, zapálil právě dřevo,“ sdělil vyšetřovatel hasičů Tomáš Salajka.

Po žháři pátrají

Viník si podle něj pravděpodobně vystačil pouze se zapalovačem. Použití hořlaviny policie odmítá. Událost, na niž se hasiči vyzbrojili dýchací technikou a práškovým přístrojem, se obešla bez zranění. Silně zakouřenÝ dům pak dostali pod kontrolu během okamžiku.

„Vzniklá škoda se orientačně pohybuje do pěti tisíc korun,“ mluvil vyšetřovatel o následcích požáru. Po jeho zakladateli nyní patrají policisté. „Případ šetříme jako přestupek proti majetku,“ vzkázal policejní mluvčí Petr Zámečník.

S hořícími výtahy mají záchranáři zkušenosti. Ochlazovat je musí několikrát do roka. „Pokaždé ale nejsou zapálené úmyslně. Občas dojde i k technické závadě na elektroinstalaci. Oheň tam může vzniknout také od cigaretového nedopalku,“ upozornil Salajka.

Další dva z posledních výjezdů hasičů doprovázených poplašnou sirénou a modrými majáky vyšly naprázdno.

V sobotu po devatenácté hodině vyrazily tři jednotky do Slavíkovy ulice. Původní obava byla spojená s požárem v jednom z tamních výškových domů. Zbytečně. Když muži ve výstroji přijeli na místo, našli pouze zapálenou dýmovnici, která zahalila okolí.

Případ si proto opět převzali policisté, kterým se po chvíli podařilo dopadnout původce.

Dýmovnice a pračka

„Na místě jsme zjistili, že jeden mladík zkoušel na trávníku mezi domy dýmovnici. Tu si řádně zakoupil. Náhodná kolemjdoucí, aniž by tušila o co jde, přivolala hasiče. Mladík se nedopustil protiprávního jednání, proto tuto událost dále řešit nebudeme,“ informoval Zámečník.

Další případ se odehrál na náměstí Bohuslava Martinů. Scénář byl podobný. Tentokrát však mělo jít o požár v nízké budově. Nakonec vyšlo najevo, že sirény houkaly kvůli pračce, kterou se majitelům podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů.

„Pokud má přesto člověk oprávněný pocit, že někde hoří, měl by nás uvědomit,“ tvrdil mluvčí jihomoravských hasičských jednotek Jaroslav Haid.

Zda je v ten moment potřeba spustit sirény a svolat tak požárníky z okolí, rozhodují operační důstojníci. Pokud jim například z původního hlášení vyplývá, že se z domu valí hustý dým, o výjezdu se dozvědí prakticky všichni lidé ve městě či obci.

„Tohle je pro nás odjakživa základní prostředek. Horší by bylo, kdyby skutečně došlo k vážné situaci a jednotky nedorazily,“ zdůraznil Haid.