Plamenů šlehajících ze skladovací haly výrobny nábytku si krátce po třetí hodině všimli lidé z protější budovy. Hned volali hasiče. „Protože se oheň rychle rozšířil na celou ocelokolnu o půdorysu zhruba šedesát krát dvanáct metrů a vysokou osm metrů, krajské operační a informační středisko vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

K požáru vyjeli s jedenácti cisternami profesionální hasiči z Kyjova, Hustopečí a Břeclavi a dobrovolné jednotky z Brumovic, Mutěnic, Hovoran, Horních Bojanovic, Krumvíře, Klobouk, Velkých Pavlovic a Kobylí.

Hasiči vybavení dýchacími přístroji nasadili do akce třináct vodních proudů. Zásoby čerpali z nádrží cisteren, z hydrantu a vodu dováželi také z obce. „K účinnému hašení hasiči strhli část bočního hliníkového pláště objektu,“ vylíčil Haid.

Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu krátce po čtvrté hodině odpoledne. O necelou hodinu později začali žhnoucí hromady prohořelých molitanových dílů a dalšího materiálu na požářišti pokrývat těžkou pěnou. „Ta má zabránit dalšímu přístupu vzduchu i úniku zplodin hoření do ovzduší,“ sdělil mluvčí hasičů s tím, že krátce po šesté hodině v podvečer už byla více než třetina plochy požářiště pokryta touto pěnou.

„Protože zbytky uskladněného materiálu už jen žhnuly a okolí nehrozilo žádné nebezpečí, velitel zásahu rozhodl, že je hasiči nechají pod kontrolou dohořet. Před sedmou hodinou se většina zasahujících jednotek vrátila na základny. Ke kontrole a střežení požářiště na místě do rána zůstala místní dobrovolná jednotka,“ dodal Haid.

Hasiči průběžně kontrolovali, kolik škodlivin do ovzduší uniká. Sklad se nachází na kraji obce. Naštěstí nefoukal tím směrem vítr, kouř stoupal nahoru, takže brumovické domácnosti zplodiny hoření přímo neohrozily.

„Skladovací halu ocelové konstrukce s hliníkovým pláštěm požár silně poškodil, oheň zničil uskladněné výrobky z molitanu, kartony a části nábytku. Způsobenou škodu vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na osm milionů korun,“ sdělil Haid. Zplodiny podle výsledků měření obytnou zónu Brumovic přímo neohrozily. Příčinu vzniku požáru šetří specialisté hasičů a policie.