Podle policie šlo o úmyslné zapálení. „Případ šetříme jako trestný čin poškození cizí věci. Zjišťujeme, jestli může jít o vyřizování účtů mezi dvěma lidmi, nebo o vandalský čin. Pachateli za něj hrozí jeden až tři roky za mřížemi. U určení trestní sazby záleží na výši škody," sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

K podobným událostem občas jeho kolegové vyjíždějí. Jeden z posledních případů se odehrál ve Vracově, kde loni na jaře někdo zapálil Chrysler Voyager. Policisté případ odložili. „Nepodařilo se jej objasnit," uvedl mluvčí.

Obdobně skončily další dva žhářské činy, a to na autech ve Veselí nad Moravou a Lužicích. Škoda se přitom vždy pohybovala v řádech několika set tisíc korun.

V Kyjově někdo v noci zapálil dvě auta. Škoda? Osm set tisíc korun.

Poslední hořící vozy překvapily kyjovského místostarostu Antonína Kuchaře. Zvlášť proto, že Kyjov nepatří mezi velká města, jako je Brno či Praha. „Považuji to za až mafiánské praktiky. Je možné, že jde o nějaký konkurenční boj či vyřizování osobních účtů. Nemyslím si, že by se k něčemu takovému uchýlil člověk, který třeba přišel o práci a firma mu nezaplatila. To, že se zde podobné případy žhářství dějí, mě překvapuje," podělil se o svůj pohled na věc Kuchař.

Zároveň však připustil, že Kyjov něco obdobného zažil přibližně před deseti lety. „Tehdy vybuchla bomba v balíčku bonboniéry. Někdo jej dal pod auto a na místě tehdy zemřeli dva lidé," zavzpomínal Kuchař.

V Kyjově už uvažují o tom, že posílí kamerový systém. Kromě veřejných prostranství by mohly kamery hlídat i bytové domy. „V městě máme zatím osm kamer, především v centru, další jsou na sídlišti," řekl velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý.

Kuchař by však doporučil také posílit policejní hlídky. Jak doplnil, strážníci v plné míře nemohou suplovat práci státních policistů. „Vzhledem k tomu, co se děje, není stávající počet dostatečný," je přesvědčený Kuchař.

Od začátku roku 2012 vyjeli hasiči na Hodonínsku k celkem třiceti případům úmyslného zapálení. Nejčastěji k hořícím autům, pak domům, chatkám či seníkům.

Podle policejního mluvčího Petra Zámečníka zavolá vyšetřovatel hasičů k případu kriminalisty v momentě, kdy má podezření na úmyslné zapálení. „Přijede vyšetřovatel, experti na požáry a tentokrát na místo dorazil i policejní psovod. S sebou měl psa speciálně vycvičeného na vyhledávání zápalných látek," vysvětlil obvyklý postup Zámečník.Včera šlo o dvě auta jednoho majitele. „Na likvidaci požáru, který zasáhl především motorovou část, jsme použili dva vysokotlaké proudy," sdělil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. A doplnil, že na místě zasahovaly tři jednotky.

Zapálená auta se na kyjovském sídlišti nacházela sto metrů od sebe.

V Kyjově někdo v noci zapálil dvě auta. Škoda? Osm set tisíc korun.