Plameny šlehající ze zahrádkářské kolonie na okraji Kyjova zahlédl v úterý krátce po čtvrt na tři ráno motorista projíždějící po nedaleké silnici na výjezdu z města. Ten také okamžitě zalarmoval operačního důstojníka na lince 112. Pár minut na to přijely na místo čtyři jednotky hasičů a také policisté.

„Zděná chatka o půdorysu zhruba pět krát tři a půl metru s přístřeškem na nářadí byla už ale celá v plamenech,“ uvedl k události mluvčí Jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Uvnitř našli hasiči torzo ohořelého těla. Podle zatím dostupných informací se zřejmě jednalo o ostatky devětapadesáti­letého muže, který chatku od loňského roku se souhlasem majitele užíval. „Dvě jednotky hasičů z Kyjova dostaly požár pod kontrolu ve dvě hodiny a pětapadesát minut ráno,“ sdělil Haid.

Dobrovolní hasiči z Vracova a Svatobořic, kteří na místo požáru dorazili také, jej sledovaly pouze ze zálohy. Oheň podle mluvčího hasičů zničil i střechu chatky. Ta se zcela propadla. „Hořící chatku pak hasiči dohašovali a ochlazovali až do ranních hodin,“ upřesnil Haid. Podle informací z tiskové zprávy na webu Jihomoravských hasičů zbyly ze zděné chatky s dřevěným stropem a střechou po požáru jen obvodové zdi. Škodu vyčíslil vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Petr Křivák podle předběžného odhadu na padesát tisíc korun.

Pomůže cvičený pes

„Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel spolu s policisty. Požářiště dnes prozkoumá také policejní psovod se psem s výcvikem k vyhledávání stop po hořlavých látkách,“ dodal ještě krátce po deváté hodině ráno po noční tragické události Jaroslav Haid. Také mluvčí Policie České republiky Petr Zámečník potvrdil, že policisté budou v průběhu úterka ohledávat místo požářiště a zjišťovat příčiny úmrtí muže. „Podle všech dostupných informací by se zřejmě mělo jednat o devětapadesá­tiletého muže, který v chatce přebýval. Ten byl také na místě spatřen ještě předešlého večera před požárem,“ uvedl Zámečník.

Policie bude v následném šetření kromě příčin požáru zjišťovat, zda nemohlo v tomto případě dojít k možnosti cizího zavinění. Jen o pár dnů dříve se z pátku na sobotu v nočních hodinách vzňal od cigarety oheň také v hodonínské ubytovně na Wilsonově ulici. Při něm museli hasiči evakuovat jedenáct lidí. Sedmašedesátiletý muž, pod kterým začala hořet postel a celý pokoj poté vyhořel, utrpěl při požáru vážné popáleniny. „Jeho zdravotní stav je stabilizovaný, ale kritický,“ zhodnotila v sobotu mluvčí Nemocnice na Černopolní ulici v Brně, kam byl muž s těžkými popáleninami převezen, Anna Mrázová.