„Už jsme pomalu usínali, když se ozvala obrovská rána. Hrozně jsme se lekli a zprvu jsme vůbec netušili, co se děje. Vyběhli jsme ven, kde na nás křičel soused, že hoříme. A pak už jsme jen čekali na hasiče," popsal událost majitel poničeného domu Josef Novák.

Jeho mladší devatenáctiletý syn se při výbuchu dokonce zranil. Ostatním členům rodiny, kteří v tu dobu byli v domě, se naštěstí nic nestalo. „Na místo jsme vyslali tým rychlé lékařské pomoci z Kyjova. Ošetřili jsme mladého muže s povrchovými poraněními od střepin. Poté jsme jej přepravili na centrální příjem kyjovské nemocnice," uvedl mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin.

Exploze byla tak silná, že některým lidem v ulici kousky skla přiletěly až na zahradu. Další například mají poničená okna. „Nejdříve jsem myslel, že snad muselo spadnout letadlo. Byla to mohutná rána a slyšel jsem, jak prší střepy. Když jsem se podíval z okna, uviděl jsem už jen to, jak dům hoří," řekl jeden ze sousedů Jiří Sádovský.

Jako první na místo dorazili místní dobrovolní hasiči, které postupně doplnilo několik dalších jednotek. „Asi tři čtvrtě hodiny od příjezdu prvního týmu jsme zamezili šíření požáru. Poslední ohniska jsme uhasili krátce před třetí hodinou ranní. Také jsme museli přivést statika," informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Kromě domu a části střechy plameny zcela zničily zaparkované auto a motorku v garáži. Poničená jsou také další dvě auta a okna u některých sousedních domů. „Příčinu výbuchu a následného požáru zatím neznáme, vyšetřovatelé pokračují v pátrání. Škodu jsme předběžně odhadli na milion korun," uvedl mluvčí hasičů.

Ještě ve čtvrtek dopoledne požářiště prohledávali také policisté. „Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslné zavinění. Vyšetřování tedy nadále zůstává v kompetenci hasičů. Pokud nenastanou další nepředvídané okolnosti, my se případem zabývat nebudeme," sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Podle Nováka rodina prozatím našla útočiště u sousedů, odstěhují se ale na nějaký čas do Vacenovic, kde má příbuzné. „Zrovna letos na jaře jsem vyměnil stará okna za plastová. Co bude dál, nevím, musím počkat na vyjádření odborníků kvůli pojišťovně," řekl muž z Vracova, který ve městě před třiceti lety dům postavil.