„Nově pořízený přenosný detektor plynů přezkoušeli a překontrolovali v Českém metrologickém institutu, Uvedený přístroj po vystavení koncentracím plynu indikoval pouze nulovou hodnotu plynu, tedy přístroj byl vadný,“ uvedl Mojmír Oliva z firmy Bytasen, která je správcem kyjovských městských bytů. Podle odborníků to ale není omluva pro podnik, který na opravy Bytasen najal.

„Také mám podobný přístroj. Vždy než odjedu na místo použití, přezkouším ho doma nad plynovým sporákem, abych si ověřil, jak reaguje,“ řekl Jan Valian z Kyjova, který se revizemi plynových zařízení zabývá už třicet let. Tvrdí, že každý podobný přístroj má od výrobce přesné pokyny, jak provádět údržbu a především neustálou kontrolu, aby za žádných okolností nedošlo k podobnému případu, jako tomu bylo v Kyjově.

Tam pracovníci odešli z domu přesto, že je obyvatelé opakovaně upozorňovali na silný zápach po plynu. Poradili jim, aby větrali, že to nějakou dobu bude cítit. Když to nepřešlo ani na druhý den, manželé Neduchalovi si chtěli pomoci elektrickým větrákem na záchodě. Když jej zapnuli, domem otřásl výbuch. Ten způsobil Antonínu Neduchalovi četné popáleniny. Ty se mu uzdravují, ale psychické šrámy zůstaly. Dnes už o případu postižený nechce s novináři vůbec mluvit.

Den po výbuchu pracovníci Jihomoravské plynárenské zkontrolovali celkem dvanáct bytů, kde se prováděly opravy, a našli dalších deset závažných závad. Šlo zejména o netěsnosti na šroubení.

Zda bude někdo za pochybení potrestaný nebo ne, rozhodne až výsledek šetření policie. Ta stále shromažďuje posudky a expertízy. „Vyšetřování se blíží ke konci, ale ještě to nějakou dobu potrvá,“ uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Jisté se zatím zdá snad jen to, že firma, která opravy na plynových zařízeních v bytovém domě prováděla, si už v Kyjově neškrtne. Bytasen s ní ukončil spolupráci.