„V poslední době se právě v oblasti Horňácka začaly objevovat požáry porostů, u kterých bylo zřejmé, že je musel někdo zapálit úmyslně. U žádného z nich se však nepodařilo zjistit pachatele,“ uvedl podezření policistů jejich mluvčí Petr Zámečník. Policisté se proto podle něj rozhodli v uvedeném teritoriu skrytě hlídkovat. V pátek měli štěstí. „Krátce před jednadvacátou hodinou viděli přijíždět osobní vozidlo. Z něj vystoupil muž a šel po polní cestě, která vede k místnímu vysílači. Následně šel na travnatou louku, kde zapaloval zapalovačem trávu,“ popsal dění Zámečník.

Jelikož tráva byla vlhká, nepodařilo se mu ji zapálit. Hlídkující se za podezřelým mužem rozběhli. Ten se však dal na útěk a ztratil se pronásledovatelům ve tmě. Policisté se ovšem vrátili k jeho autu a jednoduše si zjistili, komu patří. Když přistižený dobrovolný hasič viděl, že muži zákona od jeho vozidla nehodlají odejít, šel za nimi. Přiznat se ale nehodlal.

„Založení požáru nejdříve zapíral. Když se dozvěděl, že na místo jede policejní psovod, který lehce identifikuje jeho stopu od auta až k doutnající trávě, tak se k zapálení trávy dobrovolně přiznal. K ostatním požárům se přiznat odmítl, i když několik nepřímých důkazů svědčí právě proti němu,“ uvedl Zámečník.

Právě kvůli nejasné vině se k případu lidé z okolí nechtějí vyjadřovat. Zpráva se sice roznesla rychle po celém Horňácku, ale lidé, kterých se Hodonínský deník ptal, většinou ani netušili, z které vesnice by polapený hasič měl být. Redakci se to přesto podařilo zjistit. Hned několik lidí uvedlo, že má jít o muže z Hrubé Vrbky. Velitel tamních dobrovolných hasičů ale k případu nechtěl nic říct.

Obyvatelé vesnice i z blízkého okolí totiž zatím nechtějí domnělé činy muže komentovat, či snad odsuzovat. „O případu vím, ale jsou to jen řeči. Nikdo zatím nemůže tvrdit, že byl pachatelem i ostatních požárů,“ vyjádřil se stejně jako mnoho dalších starosta Malé Vrbky Josef Kadlčík.

Požárů, které by teoreticky mohl mít žhář na starosti je celkem jedenáct. Tolik se jich totiž v oblasti kolem Velké nad Veličkou nakupilo v krátké době během března a začátku dubna. „Nejvíce jich bylo právě na území Velké nad Veličkou a Hrubé Vrbky. Klasifikované byly jako úmyslné zapálení nebo nepovolené vypalování,“ uvedl pro Hodonínský deník mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Jak dodal, většinou nevznikla žádná škoda, takže se po příčinách podrobněji nepátralo. Proto je podle něj pravděpodobné, že policie předá věc hasičům ke správnímu řízení. Bude také záležet na tom, kolik požárů se dopadenému podaří prokázat. Pouze dvěma se zatím vyšetřovatelé hasičů zabývali podrobněji. Vznikla při nic škoda tisíc respektive patnáct set korun a šlo o spálené balíky sena a lisované slámy.