„Že tady vloni hořelo? To jsem nevěděla. S dětmi jsme zde byli na výletě už před několika lety a byli jsme spokojení, tak jsme se vrátili. Co říkám na to, že je za chatkami vykácený les? No, úplně pěkný pohled to není, ale zase platíme přijatelnou cenu," uvedla učitelka Základní školy Mikulov Svatava Bilíková, která na turistickou základnu Littner u Bzence vyrazila s žáky.

Podle správce objektu Zbyňka Mráze se vrátil život do starých kolejí rychle. „Když k požáru došlo a hasiči ho těch prvních pár dní likvidovali, pár zájezdů nám lidé odřekli. Paradoxně z okolí. Lidé z větší dálky ale bez problémů přijeli," připomenul muž, který se o areál stará již sedm let.


PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Po pár týdnech se ale situace uklidnila a návštěvníkům nevadilo ani to, že se všudypřítomný zápach kouře nedá jen tak zlikvidovat. „Časem jsme se ho ale zbavili. Navíc s hasiči byla skvělá domluva, takže plochu, kterou před budovou rozjezdila jejich auta, nám srovnali a máme nový trávník," pochvaluje si správce.

Jako přirozenou součást borového lesa zase berou požár myslivci. I když poté, co se oheň lesem prohnal, našli uhynulá mláďata především zajíců a srnčího, nestěžují si.

Ochránit stromky

„Shořely nám sice nějaké krmelce a kazatelny, ale už po měsíci začala růst tráva a zvěř se pomalu vrátila. V lese na Přívozu jí ale zrovna mnoho druhů není. Máme zde srnčí, zajíce a divočáky, kteří jakmile začnou růst plodiny, přesídlí na pole," uvedl člen Okresního mysliveckého spolku v Hodoníně František Vaďura.

Ten odhaduje, že nová kazatelna vyjde na řádově kolem třiceti tisíc korun. „Stejně bychom ale museli časem postavit novou. Zatím se k tomu ale nechystáme, protože 
v místech, kde hořelo, je les většinou vytěžený. A do mladého porostu zvěř nechodí, tedy pokud nehledá potravu," vysvětlil Vaďura s tím, že myslivci nyní musí nové stromky před zvěří hlídat. Oplocení se totiž dočkaly pouze listnaté stromy. Na těch jehličnatých se již okusy objevily.

Život se začal pomalu navracet také do korun stromů. Podle ornitologa Karla Šimečka se nejdříve vrátí ptáci, kteří hnízdí na zemi a nepotřebují dutiny stromů. „Například skřivan či lelek lesní. Ostatní druhy se vrátí časem," přiblížil ornitolog.