Předchozí
1 z 6
Další

„Minutový klip mi teď moc času nezabere, ale dříve, když jsem měl starý počítač, tak jsem renderoval třívteřinový záběr celou noc. Potom se mi to seklo a musel jsem to dělat znovu,“ pronáší se vtipem na rtu Gombár.

O čertech Krampusácích natáčel Gombár i v Rakousku.Zdroj: archiv Jiřího Gombára

ZKOUŠENÍ BLBOSTÍ. Už odmala si vymýšlel příběhy a skeče. První filmové krůčky činil v turistickém oddíle TOM 7504 Čtverka. „Tam se mnou byli šílenci, stejně naladění jako já, s nimiž jsme natáčeli různé blbosti,“ vzpomíná všestranný muž. Potom jej začala bavit muzika. Dodnes hraje v kapelách Beach Bum a Thrashsurf. „Chtěl jsem jen ve studiu nahrávat muziku. Prakticky jsem se k natáčení na lepší úrovni dostal jako slepý k houslím. Před šesti lety potřeboval místní lékař natočit předvolební klip do senátorské kampaně. Potřeboval zfilmovat a ozvučit rozhovor dvou lidí. Tak jsem si půjčil zrcadlovku od kamaráda a odstartoval,“ přiznává Gombár.

Jiří Gombár mimo natáčení videí hraje i na baskytaru s kapelách Beach Bum a Thrashsurf.Zdroj: Deník / Lubomír Budný

CESTOU SAMOUKA. Nějakého mentora znojemský kameraman Gombár nemá. „Vše jsem se učil na internetu podle YouTube. Různě jsem experimentoval, i v postprodukci,“ říká. Z jeho počítače vyšla již spousta materiálů. Pracoval na klipech pro festival Vrabčák, komerčních videích i hudebních klipech pro kapely z celé Moravy. Nejvíce mu utkvěla v paměti spolupráce s muzikálním uskupením Lucrezia Borgia.

Znojemský kameraman Jiří Gombár (uprostřed bez masky) zaznamenal i videoklip znojemské kapely Lucrezia Borgia o čertech Krampusácích.Zdroj: archiv Jiřího Gombára

SLOVANSKÉ RITUÁLY. Pro Lucrezii Borgii, která se zabývá interpretací historické hudby, vyrobil tři videoklipy. „Jeden na téma pána Prstenů, další o rakouských čertech Krampusácích a třetí o čarodějnici, která na Noc Kupaly omládne, obcuje s démonem a ráno se probudí zase jako stará. To bylo top!“ neskrývá Gombár radost. V klipu o Kupadelné noci i využil kulis skanzenu na Hradišti u Znojma či rybníka na Milevsku. „Žije tam skupina lidí, kteří slaví slovanské svátky v jejich původní formě. Zapálili obrovskou vatru, ulili medovinu. To bylo zatím největší. Snažil jsem se do klipu dát i speciální efekty,“ žhavě líčí Gombár.

U videí využívá Gombár i speciální efekty. Použil je třeba ve videu o opcující čarodějnici.Zdroj: archiv Jiřího Gombára

TOLERANTNÍ MANŽELKA. Kameraman s výzorem Lemmyho Kilmistera, zakladatele metalové skupiny Motörhead, dbá na detailech. Rád dotahuje věci do konce. „Pořád u toho sedím a najednou hodiny ukazují jednu, dvě nebo tři ráno. Neznám míru, však druhý den se mi také blbě vstává,“ směje se blaženě Gombár.

Jiří Gombár (vlevo) natáčel videoklip i v rybníku.Zdroj: archiv Jiřího Gombára

ZNOJMO JINAK. V brzké době chce vyzkoušet časosběrná videa, díky nimž chce Znojmo ukázat lidem z jiných úhlů. „Mám vymyšlených pár míst, která bych rád natočil pomocí metody hyperlapse. Jedná se o časosběrné video, ale kamera je při pořizování snímku přesouvána v prostoru. Viděl jsem taková videa z velkých měst, jako je New York nebo Hong Kong, a říkal jsem si, jestli se najde ve Znojmě dostatek lokací k natáčení,“ uzavírá Gombár.

Mezi zákazníky Jiřího Gombára (zády k objektivu) patřila i metallová skupina X-Core.Zdroj: archiv Jiřího Gombára