Přinášíme vám informace o místech, památkách a zajímavostech, které se mohou stát příjemným cílem vašeho výletu či pobytu. Najdete zde to, co je jedinečné a spoluvytváří spontánní atmosféru města a nezapomenutelné zážitky. Nabídka je pestrá, můžete si zvolit delší pobyt, prodloužený víkend či jednodenní návštěvu. Určitě si vyberete.

Jak se žije v Hodoníně.

Zavítejte do památkově chráněné vily z let 19111913, v jejíž architektuře se zajímavě prolínají místní lidové prvky se secesním stylem, kde sídlí Galerie výtvarného umění se stálou expozicí českého malířství a sochařství 20. století.

Výhled z radniční věže

Radniční věž.

Dál se vydejte Národní třídou až do historického centra Hodonína na Masarykovo náměstí, jehož dominantou je nádherná secesní radnice postavená v letech 1902 až 1904. Je dílem vídeňského architekta Arnošta Gotthilfa a budova i dnes slouží svému účelu je sídlem městského úřadu. Na průčelí radnice uvidíte královnu Konstancii Uherskou sedící na trůnu. Právě manželka krále Přemysla Otakara I. povýšila roku 1228 Hodonín na město. Zajímavostí radnice je také zvonkohra, kterou si můžete poslechnout každý den, tři minuty před celou, ve 12, 15 a 18 hodin. Z budovy městského úřadu si také můžete dopřát výhled z ptačí perspektivy. Budete však muset vystoupat po 150 schodech na vyhlídkovou věž, která je vysoká 40 metrů a je přístupná od května do září.

Zpívající fontána

Oblíbenou turistickou atrakcí je zpívající fontána na Masarykově náměstí, která kombinuje vodní prvky s hudbou. Půdorysný tvar protáhlé vlnky symbolizuje meandry blízké řeky Moravy, která městu po dlouhá staletí poskytovala obživu i ochranu.

Naproti radnici stojí kostel sv. Vavřince. Původně gotická stavba z první poloviny 13. století získala v letech 17801786 dnešní barokní podobu. V kostelní věži se pravidelně rozeznívá zvon z roku 1640. Před kostelem se nacházejí dvě sochy socha sv. Šebestiána z roku 1713 a o rok mladší socha sv. Jana Nepomuckého. Umístěny sem byly až ve 30. letech minulého století, do té doby stály na několika různých místech ve městě.

Za slavným rodákem

Z Masarykova náměstí se můžete vydat dál Zámeckou ulicí. Dojdete na Zámecké náměstí, kde se nachází barokní zámeček Masarykovo muzeum v Hodoníně. Původní budova z poloviny 17. století byla přestavěna do dnešní pozdně barokní podoby po ničivém požáru roku 1746. V 90. letech proběhla generální oprava hodonínského zámečku a od roku 1997 je v jeho prostorách umístěna stálá expozice věnovaná osobnosti T. G. Masaryka, nejslavnějšího hodonínského rodáka. Na nádvoří zámečku se nachází busta T. G. M. od akademického sochaře prof. Vincence Makovského.

Plavby lodí po řece Moravě

Loď Korálka.

Jeden z dalších důvodů návštěvy Hodonína je určitě půvabná rovinatá krajina a řeka Morava s nesčetnými meandry, která vybízí k vodní turistice. Plavby lodí po Moravě nabízí zdejší Centrum vodní turistiky. Výletní loď Konstancie, z jejíž paluby je možné prohlédnout si nejen přírodu nejkrásnějšího říčního úseku Moravy, ale rovněž část Baťova kanálu. Pro děti bude nezapomenutelným zážitkem „Pohádková plavba lodí", kdy pomáhají královně Konstancii bránit poklad proti pirátům. V areálu přístaviště je možno kempovat nebo si zajistit nocleh v turistické ubytovně.

Lázeňská péče

Do Hodonína přijíždějí návštěvníci i za lázeňskou péčí, aby vyzkoušeli jedny z nejmladších lázní v České republice. Zdejší léčivá jodobromová voda s vysokým obsahem jodových solí patří k nejkvalitnějším svého druhu v Evropě. Na unikátní složení zdejších vod upozornili poprvé v 50. letech minulého století naftaři. Lékaři hodonínské nemocnice se rozhodli, že vodu s unikátním složením vyzkouší k léčení pacientů, kteří za války utrpěli vážná zranění kostí, a pacientů s poruchami pohybového ústrojí. Sami byli výsledky překvapeni. V průběhu 70. let byla hodonínská voda podrobena analýzám ve dvou výzkumných etapách. Na základě těchto zjištění a prokazatelných léčebných účinků dostaly lázně v Hodoníně zelenou. Lázeňská léčebna Hodonín byla otevřena 1. července 1979. Zdejší zařízení prošlo značnými úpravami a v současné době se může Hodonín pyšnit moderním lázeňským komplexem, který splňuje evropské standardy a normy kvality služeb a provozu. Je situován do zóny klidu a zeleně lázeňského parku se spoustou příjemných zákoutí. Jako celek tvoří zajímavý architektonický prvek města Hodonína. Kromě nemocí pohybového aparátu zde úspěšně léčí i choroby neurologického a oběhového systému. Lázeňskou péči čerpají jak klienti, jejichž pobyt je hrazen zdravotními pojišťovnami, tak i hosté-samoplátci.

Díky vzrůstajícímu zájmu o léčbu i relaxaci byly vloni slavnostně otevřeny Denní lázně Bliss Day Spa, které rozšířily léčebné možnosti Lázní Hodonín a výrazně posílily strukturu balneo procedur. Nově otevřený pavilon nabízí i jednodenním návštěvníkům zajímavé možnosti trávení volného času v Hodoníně. Vyzkoušet zde můžete wellness zónu (bazén s vířivkami, sauny a odpočívárnu), kryokomoru, pečující rituály z Pure Fiji, léčebné fitcentrum či světelnou terapii. Každodenní provoz do večerních hodin jistě ocení i ti, kteří po náročném pracovním dnu hledají chvíle pro oddych a načerpání nové energie.

Výlet za zvířaty do zoo

Nenechte si ujít ani hodonínskou zoologickou zahradu. Svět zvířat od andulky po žraloka. Tak lze charakterizovat jednu z nejmladších a nejútulnějších zoologických zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoo a akvárií. Ač se toto vyhledávané zařízení rozkládá na pouhých 7,5 ha plochy, k vidění je v něm na 900 zvířat 215 druhů, z nichž mnohá žijí v některém z pěti pavilonů. V tom nejstarším zaujme především expozice Mořský svět, v dalším bohatá kolekce exotického ptactva v čele s tukanem obrovským. V pavilonu velkých koček je k vidění pár krásného tygra ussurijského a lva jihoafrického vzácné bílé barvy, jehož v rámci ČR hodonínská zoo chová jako jediná. Návštěvníky obdivovaná je také čtveřice šimpanzů, která vévodí pavilonu primátů. Lákadlem je i půvabný pavilonek plameňáků růžových stejně jako pestrá paleta kopytníků. Kromě zvířecích expozic zoo nabízí i výukové programy, komentované prohlídky a veřejná krmení šelem a lidoopů. Děti mají k dispozici hřiště s herními prvky a atrakcemi.

Muzeum naftového dobývání jediné svého druhu v ČR

Turisticky oblíbené je také Muzeum naftového dobývání a geologie, které najdete v prostoru bývalých malých kasáren na Brněnské ulici.

Muzeum je jediné svého druhu v České republice. Seznámíte se s historií naftového dobývání, vznikem ropy a plynu, prezentací historických a současných metod průzkumu a těžby, s modely vrtných souprav a čerpadel a jiných exponátů.
Součástí muzea je solná jeskyně, která slouží návštěvníkům k léčebně relaxačním pobytům. Vstup je nutno objednat na telefonním čísle: 604 413 665.

Folklorní akce jsou ve městě a okolí takřka po celý rok

V průběhu roku je v Hodoníně spousta folklorních akcí.

V Hodoníně a blízkém okolí probíhá po celý rok bezpočet slavností a kulturních akcí, na kterých soubory představují svoje zvyky, písně, tanec i hudbu. Téměř každá obec má svoji slavnost, své hody. A ty nejsou ledajaké, jsou to slavnosti, kterými lidé žijí, a obléci se do kroje představuje pro místní svátek.

Tradiční a nejvýznamnější kulturní akcí ve městě jsou Svatovavřinecké slavnosti, které lákají bohatým programem a přehlídkou krojů.

Kraj vína, vinařských stezek a cyklostezek

Slovácko je také krajem vína a vinic. Téměř u každé obce se rozprostírají vinohrady a vinné sklepy.

Slovácko protíná několik dálkových cyklotras a v neposlední řadě i Moravská vinařská stezka, která propojuje jednotlivé vinařské oblasti jižní Moravy.

Naplánujte si výlet do Hodonína a na Slovácko v době konání některé z jedinečných folklórních slavností, ať už jsou to slovácké hody, košty či slavnosti vín.

U nás můžete putovat pěšky i na kole lužní přírodou, strávit příjemnou dovolenou na lodi, navštívit řadu významných památek a zajímavostí. Cestu vám pomohou vytipovat internetové stránky www.hodonin.eu a www.slovacko.cz
Ochutnejte, poznávejte a bavte se!
Město Hodonín.

Jednašedesátiletý Milan Lúčka se ocitl poprvé v roli starosty Hodonína. K rozvoji turistického ruchu ve městě říká:

Turistika? Hodonín musí čerpat z toho, co má

Starosta Hodonína Milan Lúčka.

Pět měsíců stojí v čele radnice v Hodoníně zakladatel okresního hnutí ANO Milan Lúčka. Rodák z Pobeskydí, který se na Slovácko přiženil, považuje za důležité podpořit zaměstnanost a udržet ve městě mladé lidi.

Obměněné vedení působí na radnici teprve od listopadu. Zhodnoťte jeho dosavadní práci…

Je to velmi krátké období na to, abychom mohli zasvěceně hodnotit. Myslím si ale, že jsme zlepšili komunikaci s lidmi. Máme otevřenou radu, kde jsou i opoziční zastupitelé členové finančního a kontrolního výboru. Prohloubila se také spolupráce s místostarosty, nyní jsou více zapojení do práce a nesou také odpovědnost za spoustu věcí.

Co je v následujících dnech, týdnech či měsících pro město nejdůležitější?

Hodonín momentálně trápí krytý plavecký bazén. Podařilo se ho zateplit, rozhodli jsme ale i o jeho vnitřní rekonstrukci. To nás asi nyní nejvíce tíží, snažíme se, abychom zájemce přivedli ke koupání co nejdříve. Snažíme se o vyhřívání letního koupaliště, to znamená, že bychom prodloužili sezonu. Otevřelo by už v květnu. Vyšly jsme také vstříc občanům tím, že mají padesátiprocentní slevu do denních lázní Bliss Day Spa.

Areál zkrachovalého podniku Ploma je na prodej. Jedná se o zajímavou lokalitu, nemělo by o ni město zájem?

Prodej má na starosti pražská realitní kancelář, cena činí asi 135 milionů korun. Město do toho nemůže aktivně vstupovat, na koupi rozhodně nemá peníze. Chceme ale spolupracovat s někým, kdo peníze má. Smyslem je, abychom se mohli podílet na rozhodnutí, co v areálu bude. V rámci průmyslové zóny je rozhodně rozumnější, aby v místě pokračovala nějaká výroba. Každopádně si myslím, že za tuto cenu je areál neprodejný.

Jak v současné době vypadá situace ohledně překladiště na Nesytu?

Bylo podepsáno čínsko-české memorandum mezi společností DOE Europe a čínským partnerem. Výstavba je rozdělená na dvě hlavní etapy. První je samostatné překladiště, což je soukromá investice. V druhé etapě je vodní cesta, k čemuž už ale musí přistoupit vlastník vodní cesty stát. Iniciátoři projektu nejvíce tlačí na to, aby se první etapa, tedy překladiště, uskutečnila co nejdříve. Představa je do pěti let. Vodní cesta v první fázi není zapotřebí, využije se železnice a tranzitní doprava. K tomu je samozřejmě spousta nutných kroků jako změna územního plánu či výkupy pozemků. A velký obchvat Hodonína, který jsme nedávno řešili s Ředitelstvím silnic a dálnic. Pro město je důležitý, kamiony jezdí kolem obytné zóny, což vnímám velmi negativně.

Na jednání s ředitelstvím ale byla řeč i o křižovatce u mlékárny. Jaký je výsledek?

Ke kruhovému objezdu se zástupci podniku stavěli negativně. Na druhé straně by neměli problém, kdyby se místo rozšířilo a vyřešilo světelnou křižovatkou. To bude asi nejjednodušší.

Hazard. Problematické téma v Hodoníně. Rýsuje se nějaký posun ohledně regulace?

Určitě nechceme plošný zákaz. Přeci jen se jedná o zhruba 30 milionů korun do rozpočtu města. Herny by neměly být v jasně vymezených lokalitách, ale kompletní zákaz není řešení. Některé obce tak učinily a mají citelný propad ve financích. To bychom byli naivní, že 30 milionů v rozpočtu najdeme jen tak. Vím, že s hazardem je spojena hlubší problematika, ale chceme se vyvarovat tomu, aby se lidé přesunuli do černých zón. To by bylo ještě horší. Rozumné řešení spočívá v diskusi mezi všemi kluby.

Jednáte se společností MND o správě areálu u Červených domků?

Od MND máme návrh, jak by se areál u Červených domků měl provozovat. Dnes stojí město asi tři miliony korun. Proto vítáme každou variantu, která nějakou korunu ušetří. Bohužel jsme promarnili dobu, kdy jej společnost chtěla za určitou částku převzít celý. Dnes je v jiné pozici, například kvůli ceně ropy. Nabídka, jak by město ušetřilo, jsme ale dostali.

Nyní se musíme vyjádřit. Každopádně areál nutně potřebuje investici. Už hokej stojí miliony, dávat ještě velké peníze do fotbalu, na to město skutečně nemá. Osobně jsem příznivcem toho, aby město podporovalo například sedm tradičních sportů, do nichž bude investovat. Ostatní ať si poradí.

Hodláte měnit systém placeného parkování ve městě?

Odbor rozvoje města má zpracovat studii parkování v celém městě. Nepředpokládám, že by se něco zcela výrazně měnilo. V plánu není ani výstavba parkovacích domů, které minulé vedení podporovalo. Jsem v tomto ohledu dosti skeptický. Hlavně kvůli pohledu jiných měst, kde takové domy stojí a jsou k ničemu. Hodonín na tom s parkováním zase tak špatně není.

Jakým způsobem lze v Hodoníně rozvíjet turistický ruch? Myslíte i na tuto oblast?

Hodonín není Lednice ani Valtice. Tolik památek, které nám přivedou turisty, skutečně nemáme. Lidi bychom k zajímavostem města přivedli, pokud bychom spojili slepé rameno Moravy s hlavním tokem. Ohledně toho, že by nám turisté připluli v podstatě až k radnici, projekt existuje. Po řece se přepravuje velké množství lidí. Dnes je to patrné v Petrově, kde po výstavbě přístavu ohromně stoupla návštěvnost Baťova kanálu. Zajímavá je i myšlenka spojit lázně s přístavištěm, také je potřeba dořešit cyklostezky. Ta z Lužic končí nešťastně, stejně tak cyklostezka z Dubňan. Musíme je dovést až do Hodonína. Máme slušnou propagaci, kvalitní městský hotel, kde jsou lidé spokojení. A samozřejmě program kulturního domu, kde pan ředitel Řimák odvádí velmi dobrou práci. Máme co nabídnout a Hodonín musí čerpat z toho, co má.

Hodonínu ubývají obyvatelé. V součtu s cizinci je v sousední Břeclavi poprvé lidí víc. Máte konkrétní představu, jak tento vývoj změnit?

Hlavní problém spatřujeme v nezaměstnanosti. To nás mrzí a chceme to zlepšit, což máme i v programovém prohlášení. Chceme například, jak jsem již zmiňoval, aktivněji vstoupit k jednání o budoucnosti areálu Plomy, kde by mohlo být 200 až 250 pracovních míst. Prostor vidíme také v plavebním kanálu spojujícím Moravu s Dunajem a rumunskou Constantou a multimodálním centrem.

Potřebujeme udržet mladé lidi, aby nám neodcházeli. Kulturní nabídku máme velice širokou a snažíme se nabídnout spoustu zajímavých aktivit. Cítíme to tak, že město Hodonín patří nejen sportu, ale i kultuře. Co se týká míst pro výstavbu rodinných domů, hledáme možnost, jak připravit lokalitu Výhon.