VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

15.12.2012

Na Lucii mohly čarodějnice nejvíce ubližovat

Hodonínsko /NOSITELÉ FOLKLORU/- V polovině tohoto týdne byl svátek svaté Lucie. V tradičním lidovém kalendáři patří její den k důležitým svátkům předvánoční doby.

9.12.2012

Kde se vzal, tu se vzal. Byl tu čert...

Hodonínsko / SERIÁL NOSITELÉ FOLKLORU/ - Svatý Mikuláš (280/286 – 345/352), biskup v lykijské Myře, je jedním z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství. Tento ochránce námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů, je též patronem Ruska, Lotrinska nebo měst Amsterdamu, Bari, Barranquilla a dalších. V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosince a oslava je spojena s rozdáváním dárků dětem, obvykle v předvečer 5. prosince.

8.12.2012

Přes Rybáře vedla cesta z Moravy do Uher

Rybáře /HODONÍN VČERA A DNES/ - Rybáře byly dříve na ostrově. Říčním převozem v Rybářích odcestoval v roce 1691 z Hodonína i císař Leopold I. s chotí.

5.12.2012

Předvánoční dílny budou už počtrnácté

Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Ve dnech 12. až 14. prosince se v Masarykově muzeu v Hodoníně a jeho pobočkách – Vlastivědném muzeu v Kyjově a Městském muzeu ve Veselí nad Moravou – uskuteční již čtrnáctý ročník předváděcích akcí tradičních lidových řemesel spojených s prodejem výrobků.

2.12.2012

Večer ve Strážnici ukázal skutečné nositele tradic

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Ve stejný večer, kdy byli v Praze oceňováni tituly Zlatý slavík 2012 naši populární zpěváci a kdy po dlouhé době bral nečekaně vítězství místo obvyklého Karla Gota (1939) zpěvák, autor písní a bývalý vrcholový sportovec Tomáš Klus (1986), se konal ve Strážnici Hudecký večer Slávka Volavého.

28.11.2012

Kníže koupil hodonínské panství a chtěl zvýšit jeho produktivitu

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Masarykovo muzeum v Hodoníně ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově, Centrem pro hospodářské a sociální dějiny při Filozofické fakultě Ostravské univerzity a Historickým spolkem Liechtenstein pořádají výstavu věnovanou knížeti Janu Adamovi Ondřejovi, který koupil hodonínské panství v roce 1692. Tato výstava je koncipována jako pokračování Mikulovské výstavy, která se konala v Mikulově od března do počátku září.

25.11.2012

Kudrnova strojírna dodávala i zimotvory

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Dnešní šestice fotografií spojuje místa zdánlivě spolu nesouvisející. Ovšem není potřeba být zase až takovým pamětníkem, aby se i mezi místy od sebe na stovky metrů vzdálenými našla souvislost. Po dobu necelé poloviny století, od roku 1951 až do restitucí po roce 1990, je zastřešoval společný název, a to „Výrobní družstvo Slokov".

24.11.2012

Strážnice si připomene jubileum Vítězslava Volavého

Strážnice /NOSITELÉ FOLKLORU/ – Při projíždění kolem Skalické brány a strážnického hřbitova nejednoho folkloristu provází vzpomínka na vzácného člověka, etnografa, hudebníka, upravovatele, tanečníka, organizátora, zakladatele a prvního ředitele strážnického Národního ústavu lidové kultury, který by se letos dožil krásných devadesáti let. Bohužel nelítostný osud mu však z této časové délky dopřál v dobrém užít pouze dvě třetiny.

24.11.2012

Výstava ukazuje, jak se dá malovat vaječnými temperami

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Poslední možnost na návštěvu mají zájemci o výstavu s názvem Čarovné barvy země. Tento týden se výstava Masarykova muzea Hodonín končí. Jde o zajímavý počinv oblasti výtvarných žákovských malířských prací. Výstavě předcházela v minulém školním roce výtvarná soutěž, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj spolu s pobočkou Masarykova muzea – Slovanským hradištěm v Mikulčicích.

18.11.2012

Parní lázně se nabízely ctěnému obyvatelstvu

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Obecná historie lázeňství je stará jako lidstvo samo. Za starověku byla lázeňská místa zasvěcována božstvům, za středověku světcům, až mnohem později byla léčebná péče posuzována z odborného a vědeckého hlediska.

17.11.2012

Největším tahákem výstavy opevnění je půdorys bunkru

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Masarykovo muzeum v Hodoníně úspěšně zahájilo výstavu Československé opevnění na jižní Moravě. Jak z muzea zaznělo, velký dík za zdar akce patří zejména amatérskému historikovi Pavlovi Košutovi z Hodonína, který se výstavě věnoval z celého srdce. Výstava je koncipována na dvě části, z nichž první je věnována problematice první republiky a druhá poválečnému využití bunkrů, které se nazývá reaktivace.

11.11.2012

Šohajka z Dolních Bojanovic slaví třicetiny

Dolní Bojanovice /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Podzimní období, čas po ukončení polních prací a předzvěst nadcházejících týdnů adventních a svátků vánočních i novoročních, čas vrcholící obdobím hojnosti v podobě zabíjaček i veselí na tradičních plesech, přináší každá rok sérii vzpomínkových vystoupení, jimiž si umělecké kolektivy se svými členy i rodinami připomínají svá výročí.

10.11.2012

Výstava ukáže, jak byli lidé odhodlaní bránit vlast

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Masarykovo muzeum v Hodoníně zve veřejnost na výstavu prezentující nelehkou dobu konce 30. let první republiky. Vernisáž se uskuteční 7. 11. v prostorách Sálu Evropa od 17.00. Samotná výstava potrvá pak až do února 2013. Smyslem a cílem této výstavy bylo podle kurátorů Marka Vařeky a Pavla Košuta přiblížit lidem schopnosti našich dědů a pradědů, kteří pro záchranu vlasti připravili důmyslný systém opevnění.

3.11.2012

Sloup byl díkem kněžny za konec epidemie

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/- Město Hodonín neoplývá historickými památkami a i ty, které ve městě jsou, bývají už občas brány jako součást městského prostředí a historické atributy jim nebývají ani přisuzovány. Jednou z takových památek je snad i Mariánský morový sloup na Masarykově náměstí. Denně okolo něj prochází velké množství chodců, kteří by na otázku „Co na onom sloupu je?", stěží hledali odpověď.

31.10.2012

Muzeum zdokumentovalo práci posledního výrobce malých cimbálů na Kyjovsku

Hodonín, Vracov /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Už od roku 2010 Masarykovo muzeum v Hodoníně dokumentuje výrobní postupy vytypovaných řezbářů a řemeslníků ze Slovácka používajících jako materiál nejdůležitější surovinu ve středoevropských přírodních podmínkách – dřevo.

29.10.2012

Kus pouště u Bzence zachovala děla a pochody vojáků

Bzenec /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Dnešní Bzenecká doubrava byla kdysi desetikilometrová poušť. Její zbytky zůstaly jen u Vátých písků a na bývalém cvičišti u Bzence.

27.10.2012

Lágrplac v zákopech ukrýval zrezivělé náboje

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Na dnešním sídlišti v Bažantnici dřív cvičili vojáci. Hodonínští neřekli této ploše jinak než Lágrplac. Dnes už po něm nic nezbylo

27.10.2012

Soubor Lúčka slaví pětatřicátiny

Svatobořice-Mistřín /NOSITELÉ FOLKLÓRU/ – Před deseti lety u příležitosti 25. výročí založení kolektivu vyšel souborový almanach Čtvrtstoletí s písněmi (Lúčka 1977 – 2002).

22.10.2012

Muzeum ukáže, jak vypadají barvy země

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/– V Masarykově muzeu v Hodoníně se 25. října otevře třetí ročník výstavy výtvarných žákovských a studentských prací, tentokrát nazvané „Čarovné barvy země". Výstava je zakončením stejnojmenné soutěže, vyhlášené Jihomoravským krajem a Masarykovým muzeem v Hodoníně – Slovanským hradištěm v Mikulčicích.

21.10.2012

Září krásné jako květ, ovoce sladké jako med

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Již vícekrát se tento seriál mírně odklonil od základního tématu a věnoval svou pozornost právě probíhajícímu ročnímu období a k němu se vážícím pranostikám. Společné zamyšlení nad zajímavými podzimními lidovými rčeními nabízí i dnešní příspěvek s ovocnářstvím.

20.10.2012

Slepice stála stejně jako čtyřicet litrů nafty

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Po přelomu devatenáctého a dvacáté století se postupně i do Hodonína dostává motorismus se všemi jeho klady a zápory. Automobilismus měl v té době za sebou poměrně krátkou historii, vždyť první automobil ve střední Evropě, Kopřivnický Präsident, byl vyroben v roce 1897, Henry Ford založil svou továrnu v roce 1903 a s pásovou výrobou, která umožnila masovou výrobu aut, Ford přišel až v roce 1913.

14.10.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Tanec mezi střepinami. Folklorní bomba

Strážnice – Byla sobota. Slunečný den, který vystřídal teplý jasný večer, když ve Strážnici začínal koncert Slovenského uměleckého kolektivu SĽUK. Podle webu (www.sluk.sk) toto profesionální umělecké těleso „působí v oblasti uměleckého zpracování a interpretace tradiční lidové kultury na Slovensku již od roku 1949. Jeho tvorba vychází z autentických podob slovenského lidového umění, které zpracovává do umělecky vysoce kvalitních a divácky úspěšných programů. Během více než šedesátileté historie se SĽUKem spolupracovalo mnoho výrazných uměleckých osobností – choreografů, výtvarníků, skladatelů a profesionálních interpretů."

13.10.2012

Firma Klečka začínala jen se dvěma zaměstnanci

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ – Při procházce Hodonínem lze nad vraty domu na Masarykově náměstí dodnes vidět kruhový emblém s jednoduchým textem „Klečka". Zkusme trochu v historii pátrat po významu tohoto loga.

10.10.2012

Na Fotokoštu vystavuje i Radovan Kodera

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Ještě čtrnáct dní mají zájemci možnost navštívit výstavy fotografií v hodonínském zámečku a výstavních prostorách budovy sálu Evropa. V neděli 21. října totiž končí obě výstavy Masarykova muzea v Hodoníně, kterými se muzeum zapojilo do fotografického festivalu Fotokošt.

7.10.2012

Královna dechovek slaví pětačtyřicátiny

Svatobořice-Mistřín /NOSITELÉ FOLKLORU/ – Nejen na Slovácku vedle sebe žijí v tradičním lidovém prostředí dvě doprovodná hudební uskupení dechové kapely a lidové hudby, které jsou i dnes nedílnou součástí výročních i rodinných lidových obřadů, obyčejů a slavností.

6.10.2012

Parkety firmy Lignum se vyjímaly i v Ženevě

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Z malé pily vyrostla firma Lignum. V roce 1930 měla společnost na výrobu parket, dřevěného řeziva i paliva dokonce 400 zaměstnanců.

30.9.2012

První posvícení slavil Šalomoun

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - V mnoha vsích na celém Slovácku se připravuje největší slavnost každého roku – hody, spisovně posvícení.

29.9.2012

Kyjovský bednář vyrazil pro ocenění do Kunštátu

Kyjov /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Jubilejní dvacátý ročník hrnčířského jarmarku v Kunštátě byl významný pro okres Hodonín. A to nejen tím, že se tam region prezentoval prodejem keramických výrobků. Poprvé tam byl totiž řemeslníkům z celého Jihomoravského kraje udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby JMK za rok 2012. V tomto roce byly uděleny dva tituly a to pani Růženě Kozumplíkové z Blatnice pod Sv. Antonínkem (výrobky z orobince) a bednáři Bohumilovi Šikulovi z Kyjova.

23.9.2012

Podzim. Čas chodníčků mezi vinohrady

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - V tyto nadcházející první podzimní dny, kdy poslední hřejivé paprsky slunce dodávají hroznům ve vinicích vinaři tolik očekávanou sladkost, vyráží – i přes přísný zákaz „horenského práva" vstupovat v tomto čase zrání do vinohradů, do oblastí vinných hor novodobí poutníci. Láká je nabídka pěstitelů vína, lákají je první doušky sladkého letošního moštu, v našich krajích zvaného burčák.

19.9.2012

Výstava o knížeti se přestěhuje do Hodonína

Mikulov,Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Pracovníci Regionálního muzea v Mikulově ve spolupráci s kolegy z Masarykova muzea v Hodoníně připravili velkou výstavu o životě knížete Jana Adama I. z Lichtenštejna (1657–1712). V prostorách mikulovského zámku se uskutečnila v termínu od 31. března do 1. září a nyní se připravuje na stěhování.

15.9.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Kniha mapuje tance z Ratíškovic

Ratíškovice – Možná právě proto, že vyšla jen v nákladu tří set kusů, je sbírka lidových písní a tanců z Ratíškovic zatím ne příliš známá.

9.9.2012

Odešel šlechtic folkloru Jan Rokyta

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Téměř v polovině letních prázdnin, v čase vrcholících folklorních festivalů, jenž měl tak rád a jimž věnoval pozornost snad po celý svůj život, doslova vtrhla do našich myslí nečekaná a o to více bolestná zpráva: zemřel Jan Rokyta.

8.9.2012

Evropa nabídne vážnou hudbu, jazz i nožířské umění

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Koncertní sál Evropa Masarykova muzea v Hodoníně, který se nachází na Národní třídě, v tomto roce otevírá již svou osmou kulturní sezónu. Za uplynulou dobu si získal řady příznivců z řad návštěvníků i pořadatelů nejen pro svou výbornou akustiku a příjemné prostředí, ale i prostřednictvím akcí, které do otevření tohoto významného kulturního stánku v Hodoníně jen těžko hledaly své umístění.

4.9.2012

První cizinci festivalu ve Strážnici byli Sověti a Jugoslávci

Strážnice /LETNÍ RETRO/ - První folklorní festival ve Strážnici se konal už před 67 lety. Od té doby se na něm představilo přes 250 souborů ze zahraničí.

3.9.2012

Chráněné orchideje pošlapali daňci a jeleni

Radějov /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Rezervace Kútky na Hodonínsku leží na území Radějovské obory. Chráněné území se vzácnými rostlinami dřív poničila přemnožená zvěř.

1.9.2012

Vystaví opevnění, fotky a také připomenou knížete

Hodonín /KAM NA VÝSTAVU/ – Ještě necelý týden mají návštěvníci Masarykova muzea v Hodoníně možnost zhlédnout dvě výstavy, které pracovníci muzea připravili pro zájemce na letní období. V budově zámečku končí v neděli 2. září výstava Pohádky a pověsti Moravy a Slezska, v budově sálu Evropa na Národní třídě je výstava s nádechem dálek a cestování Byli jsme v Zambii ukončena již v pátek 31. srpna.

14.8.2012

Říká se, že kde žije vodník, voda nezamrzne

Hodonín /KAM NA VÝSTAVU/ – Setkání s vodníkem o prázdninách zprostředkuje Masarykovo muzeum v Hodoníně na výstavě Pohádky a pověsti Moravy a Slezska.

11.8.2012

Mora je ke svému údělu určena od narození

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V pověstech a vyprávěních Moravy a Slezska se často objevují bytosti nadané mimořádnou magickou silou. Žijí mezi námi a patří k nim třeba čarodějnice a mora.

4.8.2012

Adam, Ilčík, Žilka: zbojníci regionu

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Na východní hranici Moravy a Slezska brázdili lesy a číhali na kupeckých stezkách od dávných časů zbojníci, nazýváni též horní chlapci. Romantická literatura z nich vytvořila muže stojící mimo zákon, avšak čestné, bojující proti zlu a bezpráví, jež bohatým brali a chudým dávali. Období jejich života spadá ponejvíce do 17. a 18. století, v pověstech a vyprávěních však mnohdy vystupují ve fiktivním čase. Jejich skutky jsou často spojovány s nadpřirozenými schopnostmi.

27.7.2012

Při koupání v biotopu je výhled až na Chřiby

Kyjov-Bohuslavice /PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ/ - Vodu v koupacím biotopu v Bohuslavicích na Hodonínsku čistí rostliny v osmdesátimetrové laguně. Zvláštností areálu je, že leží na kopci.

24.7.2012

Gymnasté trénují mezi stromy u Vracova. Už padesát let

Vracov /LETNÍ RETRO/ - V lese mezi Vracovem a Rohatcem na Hodonínsku se vždy v červenci objevuje nářadí a stany sportovních gymnastů z Česka i z ciziny.

23.7.2012

Vzácné rostliny si tajně přesazovali do zahrad

Želetice /PŘÍRODNÍ KLENOTY/- Žlutá a růžová rozzáří zjara stráně na úpatí kopce Homole jihozápadně od Želetic na Hodonínsku. Hojně tam vykvétají hlaváčky a třemdavy. Pokochat se jimi vyrážejí lidé z širokého okolí. Kopce za Želeticemi nazvané Na Adamcích patří k nejzachovalejším moravským stepím. Trápí je ale každoroční požáry i zemědělské chemikálie z okolních pozemků. Národní přírodní památce je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Přírodní klenoty jižní Moravy.

21.7.2012

Tajemná a prokletá Bílá paní nebyla jen Perchta z Rožmberka

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Bílá paní neubližuje, pomáhá. Kdo by jí neznal! „Kdykoliv se ukázala, mohly se v těch místech nadíti nějaké události, veselé nebo smutné. Buď se někdo narodil nebo zemřel, nebo svatby slaveny v tom rodě. A vždycky se zjevila v bělostném obleku, paní vážná, urostlé postavy, majíc hlavu rouškou zavitu jako vdova. Jen když něco žalostného nastávalo, mívala prý na rukou černé rukavičky…" Tajemné stvoření, které se prochází na našich hradech a zámcích po staletích a otázka mnohých výletníků na každém nově navštíveném místě zní: Máte zde také bílou paní?

14.7.2012

Až bude Moravě nejhůř, zasáhne král Ječmínek

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Snad každý zná pověst o ochránci a osvoboditeli moravského lidu, která pochází z oblasti Hané. Pověst se dočkala mnoha literárních zpracování. Mezi širokou vrstvu čtenářů a následně vypravěčů se rozšířila na sklonku 19. století po vydání knihy Staré pověsti české spisovatele Aloise Jiráska.

1.7.2012

Dvě hospody U Červených soupeřily o hosty

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Název „Červené domky" je v Hodoníně obecně známý, při jeho vyslovení je však možné si představit celou řadu objektů.

1.7.2012

NOSITELÉ FOLKORU: Zapomenutá mluva - ztracený poklad

Slovácko - V minulém příspěvku už v závěru zaznělo, že o zajímavostech nářečí v oblasti kolem Kyjova lze napsat samostatné pojednání. Tady tedy je.

30.6.2012

Výstava ukazuje ručně vyřezávané loutky

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V Masarykově muzeu v Hodoníně, v budově zámečku, je nyní k vidění výstava Pohádky a pověsti Moravy a Slezska. Díky ní mají návštěvníci muzea možnost zhlédnout také jedinečnou kolekci loutek a divadelních kulis starých více než sto let. Sbírku loutek daroval muzeu v roce 1969 potomek loutkářské společnosti Flaksa (někdy uváděno také Flaxa) – Berousek, která působila převážně na Hodonínsku.

24.6.2012

Zpěvník se soustředí na Svatobořice-Mistřín

Svatobořice-Mistřín  /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Do zkušeben souborů, na stoly laikům a odborníkům, do regálů veřejných i soukromých knihoven zamířil zbrusu nový zpěvník s názvem „Písně ze Svatobořic-Mistřína". Na jeho vzniku se významně podílela pracovnice Etnologického ústavu Akademie věd ČR Brno Klára Císaríková a člen Mužského sboru Svatobořice-Mistřín a vedoucí tamního kulturního domu Rostislav Marada.

23.6.2012

Socha Masaryka v Hodoníně prošla mnoha změnami

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Málokterý národ tak rád a často boří sochy, jak se to děje či dělo u nás. Strhávání soch v moderních dějinách zahájila už Francouzská revoluce, ale opakování tohoto cyklu jinde nebývá tak časté. Dovolím si citovat historika architektury, Arch. Zd. Lukeše: „Jak běžely dějiny a střídaly se různé režimy, postupně jsme s velkou vášní pomníky bourali a pak zase vztyčovali, někdy se jedna socha na stejné místo vrátila několikrát. Je to naše specialita, tak jako třeba defenestrace, v jiných zemích k podobným zákrokům dochází spíš výjimečně".

17.6.2012

Frolce charakterizovala velká píle

Ratíškovice /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Život přináší nejen chvíle milé, krásné a povzbudivé, ale také chvíle zármutku a vzpomínek. Mezi ty patří také vzpomínka na osobnosti, které výrazně ovlivnily život regionu i jeho obyvatel. Mezi takové patřil rodák z Ratíškovic universitní prof. PhDr. Václav Frolec, DrSc. (1934 – 1992). V polovině měsíce května tomu bylo letos právě dvacet let, kdy nás náhle opustil během služební cesty v německém Münsteru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT