VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

11.6.2012

Popelka sváděla boj s lidojedy, lze se dovědět na výstavě

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ Od letošní květnové muzejní noci mají možnost milovníci pohádek a pověstí zhlédnout v zámečku Masarykova muzea v Hodoníně výstavu Pohádky a pověsti Moravy a Slezska. Výstava je vytvořena ve spolupráci s Památníkem písemnictví na Moravě a tematicky se dělí na dvě části.

9.6.2012

V místě kruhového objezdu byla hřbitovní brána

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Trasa příjezdové silnice 
z Lužic do Hodonína se vlastně téměř nezměnila. Kopíruje cestu, zakreslenou na starých mapách a občasné drobné korekce většinou souvisely s křižováním s železnicí, ať to byla trať do Holíče nebo do Břeclavi. Trochu většími změnami prošlo okolí této cesty.

3.6.2012

Hodonínské gymnázium často měnilo podobu

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Jedné z posledních rekonstrukcí se škola s téměř čtvercovým půdorysem dočkala v roce 1993

2.6.2012

Řezbář vyřezal kopii Poslední večeře páně

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V článku z minulého týdne jsme psali o výstavě Dřevo v proměnách, která přibližuje tvorbu dvanácti současných řezbářů ze Slovácka ve výstavních prostorách budovy Evropa na Národní třídě 21.

2.6.2012

NOSITELÉ FOLKLÓRU: Verbuňk uchvátí i rozvíří krev...

Hodonínsko - Podle historických pramenů se tímto tancem loučil odvedenec před odchodem na vojnu.

23.5.2012

O Kohnově „rasovně“ psalo už Slovácko

Hodonín - /SERIÁL HODONÍN VČERA A DNES/ Při pohledu na Hodonín 
z ptačí perspektivy, ať 
z letadla nebo na internetových mapách, je jihozápadně od centra města zřetelná rozsáhlá průmyslová část, vybudovaná vlevo od silnice směrem na Lužice. I když je dnes tento prostor rozdělený na několik menších celků a velkou část pokrývá elektrárna, stále asi největší plochu zabírá závod na zpracování dřeva, který existuje pod různými jmény v Hodoníně již více než sto let.

22.5.2012

Návštěvníci vyzkouší práci se dřevem a popovídají si s řezbářem

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V Masarykově muzeu v Hodoníně se bude povídat a vyřezávat s učitelem a studenty oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva ze Střední školy lesnické a rybářské ve Bzenci.

19.5.2012

Redlich chtěl koncesi na tramvaj. Nedostal ji

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Jak se časem měnil charakter a styl městských ulic, měnily se samozřejmě 
i povozy a vozidla, které se po těchto ulicích pohybovaly. Na snímcích z období po roce 1900 lze běžně vidět v hodonínských ulicích kravská či volská spřežení, táhnoucí za sebou vozy. Rychlejší vozidla se objevovala pouze sporadicky. Ostatně povrch městských ulic v té době většinou žádné velké závodění neumožňoval.  

19.5.2012

Ze Slovácka byl nejlepší zpěváček už jedenáctkrát

Slovácko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - O minulém víkendu se v lázních Velké Losiny opět v tom nejlepším slova smyslu zaskvěli dětští vyslanci Slovácka a prokázali své neopakovatelné kvality ve srovnání s dětmi z dalších národopisných regionů Čech, Moravy a Slezska.

15.5.2012

Tradiční muzejní noc letos nabídne i šermíře

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Dne 18. května 2012 se v Masarykově muzeu v Hodoníně uskuteční tradiční muzejní noc. Akce probíhá v rámci celorepublikového festivalu muzejních nocí v Masarykově muzeu již poosmé. Začátek kulturního programu je stanoven na devatenáct hodin na nádvoří zámečku. Při nepříznivém počasí bude program přesunut do sálu Evropa na Národní třídě 21.

12.5.2012

Zpěváčci ze Slovácka míří na sever. Do celostátního finále

Slovácko - V květnovém čísle měsíčníku lidové kultury Čech, Moravy a Slezska „Folklor" vyjádřila podporu nejlepším zpěváčkům našeho regionu, kteří právě o tomto víkendu soutěží ve Velkých Losinách o poctu nejvyšší, o titul Zlatý zpěváček 2012, vítězka této soutěže z roku 2010 Kamila Šošovičková

2.5.2012

Řeznické krámy přepadali vojáci

Hodonín /SERIÁL HODONÍN VČERA  A DNES/ - Technický slovník Teyssler-Kotyška z roku 1930 se výkladem slova jatka zabývá na několika stranách, spokojíme se s úvodní větou: „Místa a místnosti k zabíjení či porážení dobytka za účelem získání zdravého masa pro přípravu pokrmů lidských slovou porážky a jatka."

29.4.2012

Pálení čarodějnic: Byla to noc, při které se probouzí vášeň

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Blíží se konec měsíce. Z pondělí 30. dubna na první květnový den nás čeká magická noc, která získala od pohanských dob řadu významů. V tuzemských luzích je nejznámější pálení čarodějnic.

28.4.2012

Veslaři si na výletě rozebrali četníkova péra

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Počátky veslařského spolku se datují k roku 1900. První veslařský klub byl mnohem blíže městu. Sídlil v domku u Daňků v Milíčově ulici, tedy kousek od ulice Radniční a od náměstí byl vzdálený asi 200 metrů. Protože se objevily fotografie i další informace, jež lépe dokumentující, kde a jak to bylo, věnujme se období do roku 1927 trochu podrobněji.

22.4.2012

Statek Švejčárna pohltila stavba elektrárny

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - O statku Švejčárna byla v tomto seriálu řeč v souvislosti s hodonínskou elektrárnou. Pamětníci vědí, že elektrárna byla po roce 1950 stavěna i na místech, kde stával právě statek s tímto jménem.

21.4.2012

Na trhu se všichni museli chovat slušně

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Jak již bylo dříve zmíněno každé trhy, i ty v Hodoníně, se řídily tržním řádem. Na jeho zachování dohlížela tržní komise, která dbala na to, aby všechny zjištěné nedostatky spojené s konáním trhů byly ihned odstraněny a městské radě oznamovala ty, kteří se proti tržnímu řádu prohřešili. Přestupky tržního řádu pak trestal starosta města společně se dvěma členy městské rady.

21.4.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Aprílové počasí má daleko do krásy

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Venku je chladno a prší. Po dlouhé době se již několik hodin od vrcholícího odpoledne vytrvale snáší dešťové kapky z těžké šedé oblohy, která se nyní změnila v tmavou noční klenbu. Za oknem s příznačným bušením dopadají na plechovou římsu těžké vodní kapky. Je duben, počasí aprílové. Každý den je jinak.

14.4.2012

Fanoš Mikulecký inicioval vznik Malovaného kraje

Mikulčice /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Minulý týden se uskutečnila v kulturním domě v Mikulčicích první z řady připravovaných akcí věnovaných 100. výročí narození mikulčického rodáka Františka Hřebačky, známého spíše pod pseudonymem Fanoš Mikulecký. Ten večer byla vernisáž jeho obrazů. Za zmínku stojí v souvislosti s ním, že řada jím založených kulturních počinů dodnes existuje.

10.4.2012

U Šofra se dal sehnat špendlík i lokomotiva

Hodonín /SERIÁL HODONÍN VČERA A DNES/ - V dnešní době většinu trhu svými obřími velkoprodejnami zachvátily nadnárodní řetězce, rodinných obchodů, kde se obchodnická tradice a zkušenosti předávají po generace je stále méně. Plocha obchodu 
s materiálem a potřebami pro řemeslníky je v nákupních centrech rozlehlá málem jako někdejší část města, šíře sortimentu je naopak oproti minulosti nesrovnatelná, ale někdejší vztah zákazník – obchodník se jaksi vytratil. Není to jen o koloniálních obchodech, v našem městě zřejmě prosperovaly i obchody železářské.

7.4.2012

Město Hodonín mělo vždy pochopení pro chudé

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Ekonomická situace byla složitá, přesto se v roce 1924 začalo se stavbou Masarykovy kolonie sociální péče.

6.4.2012

Lidé se mohou těšit na pestrý víkend. Svátky zakončí házení vajec přes řeku

Hodonínsko /SERIÁL KAM NA VÍKEND/– Svátky nabídnou výstavy, modlitby i recesi. Velikonoční výstava v Blatnici pod svatým Antonínkem například představí originální krajkové obrazy. Technikou šití krajky je vytváří Antonín Lukáš, původními profesemi učitel, strojař a matematik.

2.4.2012

Výstava přibližuje život Jana Adama I. Zemřel před třemi sty lety

Mikulov /SERIÁL KAM ZA VÝSTAVOU/- V prostorách Regionálního muzea v Mikulově je nyní k vidění výstava věnovaná postavě knížete Jana Adama I. z Lichtenštejna. Jako partner se na výstavě podílelo i Masarykovo muzeum. Příprava tak náročné výstavy trvala skoro celý rok. Mezi nejtěžší úkoly patřilo vhodné vytipování předmětů vztahujících se k postavě knížete Jana Adama I.

1.4.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Přines kus zbijmědomodra... Apríl

Hodonín - Další týden uběhl jako voda, jeho dny jako by nebyly. Nějak rychle se ztrácejí z mé mysli v propadlišti minulosti. Každý týden se povinnost psát další sobotní příspěvek hlásí u mne nejprve obezřetně, pomalu, později důrazněji a s blížícím se pátkem, dnem odevzdání textu, doslova vrazí ona povinnost do mé mysli neodbytně a útočí: Co budeš psát? Téma! Téma! Téma…

31.3.2012

HODONÍN VČERA A DNES: V Hodoníně bylo několik elektráren

Hodonín - Tak jako cukrovar nebyl v minulosti v Hodoníně pouze jeden, i elektráren mělo město ve své době několik. Centralizace výroby elektrické energie a jejich rozvodů přišla mnohem později.

25.3.2012

HODONÍN VČERA A DNES: Jezdecký pluk zabral obě kasárna

Hodonín - Hlavní třída a Masarykovo náměstí bývaly místa, kde se v minulosti odehrávaly různé akce v mnohem větším měřítku, než je tomu dnes. Kdo se chtěl prezentovat, předváděl své umění, výstroj a dovednosti zde. Nebyly to jen na 1. máje, obvyklé byly pochody hasičů, fotbalistů a třeba i cvičení kynologů se psy.

24.3.2012

NA VÝSTAVU DO MUZEA: Na trhu v Hodoníně se prodávali i raci

Hodonín - Ke zboží, které neodmyslitelně patřilo v Hodoníně na denní a týdenní trh, náležela drobná hospodářská zvířata, jako králíci, drůbež, holubi, a také ryby a raci. Prodavači i kupující museli být při prodeji a koupi tohoto druhu zboží zvlášť opatrní a živá zvířata měli zakázáno zbytečně týrat. Týrání zvířat pak bylo trestáno podle platných předpisů.

18.3.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Škola začínala, až bylo sklizeno

Svatobořice-Mistřín - Minulé dva příspěvky přiblížily úskalí i radosti nejranějšího věku chlapeckého i dívčího. Posloužila při tom nevelká knížka brumovického rodáka Jana Herbena „Slovácké děti“, která byla vydána v Knihtiskárně F. Šimáčka v Praze v roce 1890. Ta je rozdělena právě do tří oddílů, Dnes přichází řada na třetí z nich nazvaná Stará škola.

17.3.2012

Betonová pohádka vyletěla do povětří

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Masarykův most s nezaměnitelnými oblouky stál u Hodonína od roku 1934. Zničili ho fašisté na konci války.

14.3.2012

Koželužně předcházela sušárna kůží

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - V roce 1945 zřídili bratři Veverkové v bývalé koželužně strojírnu. Pak v ní byla opravna i učňovské středisko.

12.3.2012

Hodonín si dovolil moc. Místo osmi chtěl pořádat dvanáct trhů

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Trhy, jak už víme, byly významnou událostí každého města. Denní trhy byly jen pro místní prodejce, ale týdenní a výroční trhy byly obchodní příležitostí pro nakupující a prodejce z blízkého okolí i vzdálených oblastí.

10.3.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Děvčičí pohled na svět je tajemnější

Hodonín - V minulém bylo možné se seznámit s úskalími i radostmi nejranějšího věku chlapeckého. Přitom pomáhala nevelká knížka brumovického rodáka Jana Herbena „Slovácké děti“, která byla vydána v Knihtiskárně F. Šimáčka v Praze v roce 1890. Z ní se lze mnohé dovědět i o životě děvčat.

7.3.2012

Na kvalitě chovu závisela celá usedlost

Hodonín - Že byly trhy v minulosti významnou událostí nejen v životě venkovského a městského obyvatelstva, ale že jejich četnost a návštěvnost poukazovala také na prestiž daného města, svědčí i záznam hodonínského kronikáře, který v roce 1919 zapsal: „První jarní trh hodonský v pondělí a v úterý 10. až 11. března shromáždil v Hodoníně tolik lidí, kolik jich zde nebylo po pět let.

3.3.2012

Hodonínští pekaři chtěli z trhů vyloučit přespolní

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Na náměstí v Hodoníně probíhaly do padesátých let 20. století tři typu trhů: denní, týdenní a výroční. (Do dnešních dnů přetrvaly v Hodoníně pouze trhy týdenní, v úterý, ve čtvrtek a v sobotu). Kdo a jaké zboží mohl na trzích prodávat, stanovoval tržní řád.

25.2.2012

Ke zrodu Sokola v Hodoníně přispěl baron Pražák

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ -Zrod Sokola jako jedné 
z nejstarších tělovýchovných institucí v Hodoníně popisuje v knize Hodonín město a okres z roku 1935 Antonín Ruban.

16.2.2012

Naproti galerie bývala zahrada

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ -V těsné blízkosti jedné z nejhezčích hodonínských budov a výrazné dominanty města, Galerie výtvarných umění, stojí trojúhelník obytných domů, uzavřený ulicemi Úprkovu, Nádražním řádkem a Náměstím 17. listopadu.

15.2.2012

Výstava přiblíží svět postižených

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Masarykovo muzeum v Hodoníně chce pomocí výstavy Jak se žije s handicapem přiblížit zdravým lidem svět nevidomých, neslyšících a svět z invalidního vozíku.

12.2.2012

Aktuálně k svátku zamilovaných ...

Svatobořice-Mistřín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Za pár dnů oslaví mnozí z nás svátek sv. Valentýna, který je označován za patrona všech zamilovaných. Podle Wikipedie vznikl tento svátek nejspíše ze svátku Lupercalia, který se slavil v únoru ve starověkém Římě.

9.2.2012

První lékárna byla U Černého orla

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ -Historie lékárnictví sahá ve velkých městech asi do čtrnáctého století, i když i v té době by se možná daly lékárny spočítat na prstech obou rukou.

8.2.2012

Muzeum pokračuje s mapováním řezbářů

Strážnice /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ -O tom, že Masarykovo muzeum v Hodoníně již třetím rokem sleduje práci řezbářů a řemeslníků, se v tomto seriálu psalo už před rokem. Díky grantu z Ministerstva kultury České republiky tak bylo možné hlouběji dokumentovat také několik mladých a nadějných řezbářů z Hodonínska. Jedním z nich je Vít Vavřiník.

5.2.2012

Na Hromnice o krok více

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ -První měsíc letošního roku uběhl jako voda v potoce a po dosavadním lehkém průběhu zimy, nastal za krutých sibiřských mrazů druhý měsíc. V lidovém obřadním cyklu je s počátkem měsíce února spojen svátek zvaný Hromnice.

5.2.2012

Dělnická ulice musela ustoupit panelákům

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Když se v Hodoníně zavede řeč na téma „Co je škoda, že bylo zbouráno“, nejčastěji se vzpomíná na beze stop zlikvidovanou Redlichovu vilu v areálu bývalého cukrovaru.

1.2.2012

Návštěvníci si zkusí změřit loket

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Masarykovo muzeum v Hodoníně společně se Státním okresním archivem Hodonín připravilo pro návštěvníky novou výstavu s názvem Hodonínské trhy. Výstava vznikla v rámci výročí udělení práva dvou výročních trhů městu Hodonínu. Toto panovnické privilegium udělil král Matyáš a od jeho vydání uplyne 24. února 2012 přesně 400 let.

29.1.2012

Hospoda musela ustoupit hejtmanství

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Významné místo, kde dnes na „hlavní křižovatce“ 
v Hodoníně stojí budova městského (kdysi okresního) úřadu, zaujímala i budova, která tam stávala dříve a v níž bylo okresní hejtmanství. Tento dům tam byl však postavený z důvodů mnohem prozaičtějších – původně to byla totiž hospoda.

29.1.2012

Na křest se obvykle spěchalo. Ze strachu

Svatobořice-Mistřín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Není tomu tak dávno, co se v mistřínském farním chrámu konala slavnost křtu nového člena jedné místní rodiny. Slavnost svatého křtu probíhala před zraky mnoha věřících, kteří přišli na druhou nedělní tzv. hrubou mši svatou.

25.1.2012

Arcivévodové byli unešeni krásou jižní Moravy

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ -Na ryze soukromoou návštěvu přijeli na Moravu příslušníci Habsburského domu. Na pozvání Masarykova muzea v Hodoníně přicestovali arcivévodové Andreas Salvator, jeho bratr Michael Salvator s manželkou arcivévodkyní Piou.

17.1.2012

V Hodoníně jsou arcivévodové

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Do Hodonína zavítali v pondělí příslušníci Habsburského rodu. Hlavním důvodem, proč přijeli arcivévodové Michael Salvator a jeho bratr Andreas Salvator byla prohlídka výstavy věnované postavě císaře Františka Štěpána Lotrinského, která je nyní v Masarykově muzeu.

15.1.2012

Masopust držíme, přástky už neznáme

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ -Týden po Novém roce, 6. ledna na svátek Tří králů, končí sváteční vánoční doba a začíná období tzv. masopustu.

12.1.2012

Pomníček připomíná vraždu starosty

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ -I v dávných dobách byly páchány na území města Hodonína výtržnosti a loupeže. Jednu takovou událost, která skončila vraždou dokonce tehdejšího starosty města, připomíná nenápadný bílý pomníček ve Velkomoravské ulici. Stojí mezi kruhovými objezdy u budovy policie a obchodu OBI.

8.1.2012

Antonín Urubek, mlynář z Mistřína

Svatobořice-Mistřín /NOSITELÉ FOLKORU/- Folklorní motivy mnohých písní se vztahují k činnostem provázejícím lidský život. Mezi ta nejvíce užívaná, či spíše opěvovaná řemesla, patřilo mlynářství. V Mistříně žije poslední místní představitel mlynářského řemesla, pan otec Antonín Urubek (nar. 1919).

8.1.2012

Školník zachránil školu před vyhořením

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Rozlehlá impozantní budova opatřená věžičkami, která stojí v nynější Velkomoravské ulici naproti pošty a soudu, byla za dobu své existence sídlem několika institucí. Výraznou převahu měly ty, jež sloužily školství 
a vzdělávání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT