VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

1.7.2012

Dvě hospody U Červených soupeřily o hosty

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Název „Červené domky" je v Hodoníně obecně známý, při jeho vyslovení je však možné si představit celou řadu objektů.

1.7.2012

NOSITELÉ FOLKORU: Zapomenutá mluva - ztracený poklad

Slovácko - V minulém příspěvku už v závěru zaznělo, že o zajímavostech nářečí v oblasti kolem Kyjova lze napsat samostatné pojednání. Tady tedy je.

30.6.2012

Výstava ukazuje ručně vyřezávané loutky

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V Masarykově muzeu v Hodoníně, v budově zámečku, je nyní k vidění výstava Pohádky a pověsti Moravy a Slezska. Díky ní mají návštěvníci muzea možnost zhlédnout také jedinečnou kolekci loutek a divadelních kulis starých více než sto let. Sbírku loutek daroval muzeu v roce 1969 potomek loutkářské společnosti Flaksa (někdy uváděno také Flaxa) – Berousek, která působila převážně na Hodonínsku.

24.6.2012

Zpěvník se soustředí na Svatobořice-Mistřín

Svatobořice-Mistřín  /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Do zkušeben souborů, na stoly laikům a odborníkům, do regálů veřejných i soukromých knihoven zamířil zbrusu nový zpěvník s názvem „Písně ze Svatobořic-Mistřína". Na jeho vzniku se významně podílela pracovnice Etnologického ústavu Akademie věd ČR Brno Klára Císaríková a člen Mužského sboru Svatobořice-Mistřín a vedoucí tamního kulturního domu Rostislav Marada.

23.6.2012

Socha Masaryka v Hodoníně prošla mnoha změnami

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Málokterý národ tak rád a často boří sochy, jak se to děje či dělo u nás. Strhávání soch v moderních dějinách zahájila už Francouzská revoluce, ale opakování tohoto cyklu jinde nebývá tak časté. Dovolím si citovat historika architektury, Arch. Zd. Lukeše: „Jak běžely dějiny a střídaly se různé režimy, postupně jsme s velkou vášní pomníky bourali a pak zase vztyčovali, někdy se jedna socha na stejné místo vrátila několikrát. Je to naše specialita, tak jako třeba defenestrace, v jiných zemích k podobným zákrokům dochází spíš výjimečně".

17.6.2012

Frolce charakterizovala velká píle

Ratíškovice /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Život přináší nejen chvíle milé, krásné a povzbudivé, ale také chvíle zármutku a vzpomínek. Mezi ty patří také vzpomínka na osobnosti, které výrazně ovlivnily život regionu i jeho obyvatel. Mezi takové patřil rodák z Ratíškovic universitní prof. PhDr. Václav Frolec, DrSc. (1934 – 1992). V polovině měsíce května tomu bylo letos právě dvacet let, kdy nás náhle opustil během služební cesty v německém Münsteru.

11.6.2012

Popelka sváděla boj s lidojedy, lze se dovědět na výstavě

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ Od letošní květnové muzejní noci mají možnost milovníci pohádek a pověstí zhlédnout v zámečku Masarykova muzea v Hodoníně výstavu Pohádky a pověsti Moravy a Slezska. Výstava je vytvořena ve spolupráci s Památníkem písemnictví na Moravě a tematicky se dělí na dvě části.

9.6.2012

V místě kruhového objezdu byla hřbitovní brána

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Trasa příjezdové silnice 
z Lužic do Hodonína se vlastně téměř nezměnila. Kopíruje cestu, zakreslenou na starých mapách a občasné drobné korekce většinou souvisely s křižováním s železnicí, ať to byla trať do Holíče nebo do Břeclavi. Trochu většími změnami prošlo okolí této cesty.

3.6.2012

Hodonínské gymnázium často měnilo podobu

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Jedné z posledních rekonstrukcí se škola s téměř čtvercovým půdorysem dočkala v roce 1993

2.6.2012

Řezbář vyřezal kopii Poslední večeře páně

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V článku z minulého týdne jsme psali o výstavě Dřevo v proměnách, která přibližuje tvorbu dvanácti současných řezbářů ze Slovácka ve výstavních prostorách budovy Evropa na Národní třídě 21.

2.6.2012

NOSITELÉ FOLKLÓRU: Verbuňk uchvátí i rozvíří krev...

Hodonínsko - Podle historických pramenů se tímto tancem loučil odvedenec před odchodem na vojnu.

23.5.2012

O Kohnově „rasovně“ psalo už Slovácko

Hodonín - /SERIÁL HODONÍN VČERA A DNES/ Při pohledu na Hodonín 
z ptačí perspektivy, ať 
z letadla nebo na internetových mapách, je jihozápadně od centra města zřetelná rozsáhlá průmyslová část, vybudovaná vlevo od silnice směrem na Lužice. I když je dnes tento prostor rozdělený na několik menších celků a velkou část pokrývá elektrárna, stále asi největší plochu zabírá závod na zpracování dřeva, který existuje pod různými jmény v Hodoníně již více než sto let.

22.5.2012

Návštěvníci vyzkouší práci se dřevem a popovídají si s řezbářem

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V Masarykově muzeu v Hodoníně se bude povídat a vyřezávat s učitelem a studenty oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva ze Střední školy lesnické a rybářské ve Bzenci.

19.5.2012

Redlich chtěl koncesi na tramvaj. Nedostal ji

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Jak se časem měnil charakter a styl městských ulic, měnily se samozřejmě 
i povozy a vozidla, které se po těchto ulicích pohybovaly. Na snímcích z období po roce 1900 lze běžně vidět v hodonínských ulicích kravská či volská spřežení, táhnoucí za sebou vozy. Rychlejší vozidla se objevovala pouze sporadicky. Ostatně povrch městských ulic v té době většinou žádné velké závodění neumožňoval.  

19.5.2012

Ze Slovácka byl nejlepší zpěváček už jedenáctkrát

Slovácko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - O minulém víkendu se v lázních Velké Losiny opět v tom nejlepším slova smyslu zaskvěli dětští vyslanci Slovácka a prokázali své neopakovatelné kvality ve srovnání s dětmi z dalších národopisných regionů Čech, Moravy a Slezska.

15.5.2012

Tradiční muzejní noc letos nabídne i šermíře

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Dne 18. května 2012 se v Masarykově muzeu v Hodoníně uskuteční tradiční muzejní noc. Akce probíhá v rámci celorepublikového festivalu muzejních nocí v Masarykově muzeu již poosmé. Začátek kulturního programu je stanoven na devatenáct hodin na nádvoří zámečku. Při nepříznivém počasí bude program přesunut do sálu Evropa na Národní třídě 21.

12.5.2012

Zpěváčci ze Slovácka míří na sever. Do celostátního finále

Slovácko - V květnovém čísle měsíčníku lidové kultury Čech, Moravy a Slezska „Folklor" vyjádřila podporu nejlepším zpěváčkům našeho regionu, kteří právě o tomto víkendu soutěží ve Velkých Losinách o poctu nejvyšší, o titul Zlatý zpěváček 2012, vítězka této soutěže z roku 2010 Kamila Šošovičková

2.5.2012

Řeznické krámy přepadali vojáci

Hodonín /SERIÁL HODONÍN VČERA  A DNES/ - Technický slovník Teyssler-Kotyška z roku 1930 se výkladem slova jatka zabývá na několika stranách, spokojíme se s úvodní větou: „Místa a místnosti k zabíjení či porážení dobytka za účelem získání zdravého masa pro přípravu pokrmů lidských slovou porážky a jatka."

29.4.2012

Pálení čarodějnic: Byla to noc, při které se probouzí vášeň

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Blíží se konec měsíce. Z pondělí 30. dubna na první květnový den nás čeká magická noc, která získala od pohanských dob řadu významů. V tuzemských luzích je nejznámější pálení čarodějnic.

28.4.2012

Veslaři si na výletě rozebrali četníkova péra

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Počátky veslařského spolku se datují k roku 1900. První veslařský klub byl mnohem blíže městu. Sídlil v domku u Daňků v Milíčově ulici, tedy kousek od ulice Radniční a od náměstí byl vzdálený asi 200 metrů. Protože se objevily fotografie i další informace, jež lépe dokumentující, kde a jak to bylo, věnujme se období do roku 1927 trochu podrobněji.

22.4.2012

Statek Švejčárna pohltila stavba elektrárny

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - O statku Švejčárna byla v tomto seriálu řeč v souvislosti s hodonínskou elektrárnou. Pamětníci vědí, že elektrárna byla po roce 1950 stavěna i na místech, kde stával právě statek s tímto jménem.

21.4.2012

Na trhu se všichni museli chovat slušně

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Jak již bylo dříve zmíněno každé trhy, i ty v Hodoníně, se řídily tržním řádem. Na jeho zachování dohlížela tržní komise, která dbala na to, aby všechny zjištěné nedostatky spojené s konáním trhů byly ihned odstraněny a městské radě oznamovala ty, kteří se proti tržnímu řádu prohřešili. Přestupky tržního řádu pak trestal starosta města společně se dvěma členy městské rady.

21.4.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Aprílové počasí má daleko do krásy

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Venku je chladno a prší. Po dlouhé době se již několik hodin od vrcholícího odpoledne vytrvale snáší dešťové kapky z těžké šedé oblohy, která se nyní změnila v tmavou noční klenbu. Za oknem s příznačným bušením dopadají na plechovou římsu těžké vodní kapky. Je duben, počasí aprílové. Každý den je jinak.

14.4.2012

Fanoš Mikulecký inicioval vznik Malovaného kraje

Mikulčice /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Minulý týden se uskutečnila v kulturním domě v Mikulčicích první z řady připravovaných akcí věnovaných 100. výročí narození mikulčického rodáka Františka Hřebačky, známého spíše pod pseudonymem Fanoš Mikulecký. Ten večer byla vernisáž jeho obrazů. Za zmínku stojí v souvislosti s ním, že řada jím založených kulturních počinů dodnes existuje.

10.4.2012

U Šofra se dal sehnat špendlík i lokomotiva

Hodonín /SERIÁL HODONÍN VČERA A DNES/ - V dnešní době většinu trhu svými obřími velkoprodejnami zachvátily nadnárodní řetězce, rodinných obchodů, kde se obchodnická tradice a zkušenosti předávají po generace je stále méně. Plocha obchodu 
s materiálem a potřebami pro řemeslníky je v nákupních centrech rozlehlá málem jako někdejší část města, šíře sortimentu je naopak oproti minulosti nesrovnatelná, ale někdejší vztah zákazník – obchodník se jaksi vytratil. Není to jen o koloniálních obchodech, v našem městě zřejmě prosperovaly i obchody železářské.

7.4.2012

Město Hodonín mělo vždy pochopení pro chudé

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Ekonomická situace byla složitá, přesto se v roce 1924 začalo se stavbou Masarykovy kolonie sociální péče.

6.4.2012

Lidé se mohou těšit na pestrý víkend. Svátky zakončí házení vajec přes řeku

Hodonínsko /SERIÁL KAM NA VÍKEND/– Svátky nabídnou výstavy, modlitby i recesi. Velikonoční výstava v Blatnici pod svatým Antonínkem například představí originální krajkové obrazy. Technikou šití krajky je vytváří Antonín Lukáš, původními profesemi učitel, strojař a matematik.

2.4.2012

Výstava přibližuje život Jana Adama I. Zemřel před třemi sty lety

Mikulov /SERIÁL KAM ZA VÝSTAVOU/- V prostorách Regionálního muzea v Mikulově je nyní k vidění výstava věnovaná postavě knížete Jana Adama I. z Lichtenštejna. Jako partner se na výstavě podílelo i Masarykovo muzeum. Příprava tak náročné výstavy trvala skoro celý rok. Mezi nejtěžší úkoly patřilo vhodné vytipování předmětů vztahujících se k postavě knížete Jana Adama I.

1.4.2012

NOSITELÉ FOLKLORU: Přines kus zbijmědomodra... Apríl

Hodonín - Další týden uběhl jako voda, jeho dny jako by nebyly. Nějak rychle se ztrácejí z mé mysli v propadlišti minulosti. Každý týden se povinnost psát další sobotní příspěvek hlásí u mne nejprve obezřetně, pomalu, později důrazněji a s blížícím se pátkem, dnem odevzdání textu, doslova vrazí ona povinnost do mé mysli neodbytně a útočí: Co budeš psát? Téma! Téma! Téma…

31.3.2012

HODONÍN VČERA A DNES: V Hodoníně bylo několik elektráren

Hodonín - Tak jako cukrovar nebyl v minulosti v Hodoníně pouze jeden, i elektráren mělo město ve své době několik. Centralizace výroby elektrické energie a jejich rozvodů přišla mnohem později.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT