VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

1.9.2012

Vystaví opevnění, fotky a také připomenou knížete

Hodonín /KAM NA VÝSTAVU/ – Ještě necelý týden mají návštěvníci Masarykova muzea v Hodoníně možnost zhlédnout dvě výstavy, které pracovníci muzea připravili pro zájemce na letní období. V budově zámečku končí v neděli 2. září výstava Pohádky a pověsti Moravy a Slezska, v budově sálu Evropa na Národní třídě je výstava s nádechem dálek a cestování Byli jsme v Zambii ukončena již v pátek 31. srpna.

14.8.2012

Říká se, že kde žije vodník, voda nezamrzne

Hodonín /KAM NA VÝSTAVU/ – Setkání s vodníkem o prázdninách zprostředkuje Masarykovo muzeum v Hodoníně na výstavě Pohádky a pověsti Moravy a Slezska.

11.8.2012

Mora je ke svému údělu určena od narození

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V pověstech a vyprávěních Moravy a Slezska se často objevují bytosti nadané mimořádnou magickou silou. Žijí mezi námi a patří k nim třeba čarodějnice a mora.

4.8.2012

Adam, Ilčík, Žilka: zbojníci regionu

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Na východní hranici Moravy a Slezska brázdili lesy a číhali na kupeckých stezkách od dávných časů zbojníci, nazýváni též horní chlapci. Romantická literatura z nich vytvořila muže stojící mimo zákon, avšak čestné, bojující proti zlu a bezpráví, jež bohatým brali a chudým dávali. Období jejich života spadá ponejvíce do 17. a 18. století, v pověstech a vyprávěních však mnohdy vystupují ve fiktivním čase. Jejich skutky jsou často spojovány s nadpřirozenými schopnostmi.

27.7.2012

Při koupání v biotopu je výhled až na Chřiby

Kyjov-Bohuslavice /PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ/ - Vodu v koupacím biotopu v Bohuslavicích na Hodonínsku čistí rostliny v osmdesátimetrové laguně. Zvláštností areálu je, že leží na kopci.

24.7.2012

Gymnasté trénují mezi stromy u Vracova. Už padesát let

Vracov /LETNÍ RETRO/ - V lese mezi Vracovem a Rohatcem na Hodonínsku se vždy v červenci objevuje nářadí a stany sportovních gymnastů z Česka i z ciziny.

23.7.2012

Vzácné rostliny si tajně přesazovali do zahrad

Želetice /PŘÍRODNÍ KLENOTY/- Žlutá a růžová rozzáří zjara stráně na úpatí kopce Homole jihozápadně od Želetic na Hodonínsku. Hojně tam vykvétají hlaváčky a třemdavy. Pokochat se jimi vyrážejí lidé z širokého okolí. Kopce za Želeticemi nazvané Na Adamcích patří k nejzachovalejším moravským stepím. Trápí je ale každoroční požáry i zemědělské chemikálie z okolních pozemků. Národní přírodní památce je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Přírodní klenoty jižní Moravy.

21.7.2012

Tajemná a prokletá Bílá paní nebyla jen Perchta z Rožmberka

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Bílá paní neubližuje, pomáhá. Kdo by jí neznal! „Kdykoliv se ukázala, mohly se v těch místech nadíti nějaké události, veselé nebo smutné. Buď se někdo narodil nebo zemřel, nebo svatby slaveny v tom rodě. A vždycky se zjevila v bělostném obleku, paní vážná, urostlé postavy, majíc hlavu rouškou zavitu jako vdova. Jen když něco žalostného nastávalo, mívala prý na rukou černé rukavičky…" Tajemné stvoření, které se prochází na našich hradech a zámcích po staletích a otázka mnohých výletníků na každém nově navštíveném místě zní: Máte zde také bílou paní?

14.7.2012

Až bude Moravě nejhůř, zasáhne král Ječmínek

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Snad každý zná pověst o ochránci a osvoboditeli moravského lidu, která pochází z oblasti Hané. Pověst se dočkala mnoha literárních zpracování. Mezi širokou vrstvu čtenářů a následně vypravěčů se rozšířila na sklonku 19. století po vydání knihy Staré pověsti české spisovatele Aloise Jiráska.

1.7.2012

Dvě hospody U Červených soupeřily o hosty

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Název „Červené domky" je v Hodoníně obecně známý, při jeho vyslovení je však možné si představit celou řadu objektů.

1.7.2012

NOSITELÉ FOLKORU: Zapomenutá mluva - ztracený poklad

Slovácko - V minulém příspěvku už v závěru zaznělo, že o zajímavostech nářečí v oblasti kolem Kyjova lze napsat samostatné pojednání. Tady tedy je.

30.6.2012

Výstava ukazuje ručně vyřezávané loutky

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V Masarykově muzeu v Hodoníně, v budově zámečku, je nyní k vidění výstava Pohádky a pověsti Moravy a Slezska. Díky ní mají návštěvníci muzea možnost zhlédnout také jedinečnou kolekci loutek a divadelních kulis starých více než sto let. Sbírku loutek daroval muzeu v roce 1969 potomek loutkářské společnosti Flaksa (někdy uváděno také Flaxa) – Berousek, která působila převážně na Hodonínsku.

24.6.2012

Zpěvník se soustředí na Svatobořice-Mistřín

Svatobořice-Mistřín  /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Do zkušeben souborů, na stoly laikům a odborníkům, do regálů veřejných i soukromých knihoven zamířil zbrusu nový zpěvník s názvem „Písně ze Svatobořic-Mistřína". Na jeho vzniku se významně podílela pracovnice Etnologického ústavu Akademie věd ČR Brno Klára Císaríková a člen Mužského sboru Svatobořice-Mistřín a vedoucí tamního kulturního domu Rostislav Marada.

23.6.2012

Socha Masaryka v Hodoníně prošla mnoha změnami

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Málokterý národ tak rád a často boří sochy, jak se to děje či dělo u nás. Strhávání soch v moderních dějinách zahájila už Francouzská revoluce, ale opakování tohoto cyklu jinde nebývá tak časté. Dovolím si citovat historika architektury, Arch. Zd. Lukeše: „Jak běžely dějiny a střídaly se různé režimy, postupně jsme s velkou vášní pomníky bourali a pak zase vztyčovali, někdy se jedna socha na stejné místo vrátila několikrát. Je to naše specialita, tak jako třeba defenestrace, v jiných zemích k podobným zákrokům dochází spíš výjimečně".

17.6.2012

Frolce charakterizovala velká píle

Ratíškovice /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Život přináší nejen chvíle milé, krásné a povzbudivé, ale také chvíle zármutku a vzpomínek. Mezi ty patří také vzpomínka na osobnosti, které výrazně ovlivnily život regionu i jeho obyvatel. Mezi takové patřil rodák z Ratíškovic universitní prof. PhDr. Václav Frolec, DrSc. (1934 – 1992). V polovině měsíce května tomu bylo letos právě dvacet let, kdy nás náhle opustil během služební cesty v německém Münsteru.

11.6.2012

Popelka sváděla boj s lidojedy, lze se dovědět na výstavě

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ Od letošní květnové muzejní noci mají možnost milovníci pohádek a pověstí zhlédnout v zámečku Masarykova muzea v Hodoníně výstavu Pohádky a pověsti Moravy a Slezska. Výstava je vytvořena ve spolupráci s Památníkem písemnictví na Moravě a tematicky se dělí na dvě části.

9.6.2012

V místě kruhového objezdu byla hřbitovní brána

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Trasa příjezdové silnice 
z Lužic do Hodonína se vlastně téměř nezměnila. Kopíruje cestu, zakreslenou na starých mapách a občasné drobné korekce většinou souvisely s křižováním s železnicí, ať to byla trať do Holíče nebo do Břeclavi. Trochu většími změnami prošlo okolí této cesty.

3.6.2012

Hodonínské gymnázium často měnilo podobu

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Jedné z posledních rekonstrukcí se škola s téměř čtvercovým půdorysem dočkala v roce 1993

2.6.2012

Řezbář vyřezal kopii Poslední večeře páně

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V článku z minulého týdne jsme psali o výstavě Dřevo v proměnách, která přibližuje tvorbu dvanácti současných řezbářů ze Slovácka ve výstavních prostorách budovy Evropa na Národní třídě 21.

2.6.2012

NOSITELÉ FOLKLÓRU: Verbuňk uchvátí i rozvíří krev...

Hodonínsko - Podle historických pramenů se tímto tancem loučil odvedenec před odchodem na vojnu.

23.5.2012

O Kohnově „rasovně“ psalo už Slovácko

Hodonín - /SERIÁL HODONÍN VČERA A DNES/ Při pohledu na Hodonín 
z ptačí perspektivy, ať 
z letadla nebo na internetových mapách, je jihozápadně od centra města zřetelná rozsáhlá průmyslová část, vybudovaná vlevo od silnice směrem na Lužice. I když je dnes tento prostor rozdělený na několik menších celků a velkou část pokrývá elektrárna, stále asi největší plochu zabírá závod na zpracování dřeva, který existuje pod různými jmény v Hodoníně již více než sto let.

22.5.2012

Návštěvníci vyzkouší práci se dřevem a popovídají si s řezbářem

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V Masarykově muzeu v Hodoníně se bude povídat a vyřezávat s učitelem a studenty oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva ze Střední školy lesnické a rybářské ve Bzenci.

19.5.2012

Redlich chtěl koncesi na tramvaj. Nedostal ji

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Jak se časem měnil charakter a styl městských ulic, měnily se samozřejmě 
i povozy a vozidla, které se po těchto ulicích pohybovaly. Na snímcích z období po roce 1900 lze běžně vidět v hodonínských ulicích kravská či volská spřežení, táhnoucí za sebou vozy. Rychlejší vozidla se objevovala pouze sporadicky. Ostatně povrch městských ulic v té době většinou žádné velké závodění neumožňoval.  

19.5.2012

Ze Slovácka byl nejlepší zpěváček už jedenáctkrát

Slovácko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - O minulém víkendu se v lázních Velké Losiny opět v tom nejlepším slova smyslu zaskvěli dětští vyslanci Slovácka a prokázali své neopakovatelné kvality ve srovnání s dětmi z dalších národopisných regionů Čech, Moravy a Slezska.

15.5.2012

Tradiční muzejní noc letos nabídne i šermíře

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Dne 18. května 2012 se v Masarykově muzeu v Hodoníně uskuteční tradiční muzejní noc. Akce probíhá v rámci celorepublikového festivalu muzejních nocí v Masarykově muzeu již poosmé. Začátek kulturního programu je stanoven na devatenáct hodin na nádvoří zámečku. Při nepříznivém počasí bude program přesunut do sálu Evropa na Národní třídě 21.

12.5.2012

Zpěváčci ze Slovácka míří na sever. Do celostátního finále

Slovácko - V květnovém čísle měsíčníku lidové kultury Čech, Moravy a Slezska „Folklor" vyjádřila podporu nejlepším zpěváčkům našeho regionu, kteří právě o tomto víkendu soutěží ve Velkých Losinách o poctu nejvyšší, o titul Zlatý zpěváček 2012, vítězka této soutěže z roku 2010 Kamila Šošovičková

2.5.2012

Řeznické krámy přepadali vojáci

Hodonín /SERIÁL HODONÍN VČERA  A DNES/ - Technický slovník Teyssler-Kotyška z roku 1930 se výkladem slova jatka zabývá na několika stranách, spokojíme se s úvodní větou: „Místa a místnosti k zabíjení či porážení dobytka za účelem získání zdravého masa pro přípravu pokrmů lidských slovou porážky a jatka."

29.4.2012

Pálení čarodějnic: Byla to noc, při které se probouzí vášeň

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Blíží se konec měsíce. Z pondělí 30. dubna na první květnový den nás čeká magická noc, která získala od pohanských dob řadu významů. V tuzemských luzích je nejznámější pálení čarodějnic.

28.4.2012

Veslaři si na výletě rozebrali četníkova péra

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Počátky veslařského spolku se datují k roku 1900. První veslařský klub byl mnohem blíže městu. Sídlil v domku u Daňků v Milíčově ulici, tedy kousek od ulice Radniční a od náměstí byl vzdálený asi 200 metrů. Protože se objevily fotografie i další informace, jež lépe dokumentující, kde a jak to bylo, věnujme se období do roku 1927 trochu podrobněji.

22.4.2012

Statek Švejčárna pohltila stavba elektrárny

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - O statku Švejčárna byla v tomto seriálu řeč v souvislosti s hodonínskou elektrárnou. Pamětníci vědí, že elektrárna byla po roce 1950 stavěna i na místech, kde stával právě statek s tímto jménem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT