VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NOSITELÉ FOLKLORU: Děvčičí pohled na svět je tajemnější

Hodonín - V minulém bylo možné se seznámit s úskalími i radostmi nejranějšího věku chlapeckého. Přitom pomáhala nevelká knížka brumovického rodáka Jana Herbena „Slovácké děti“, která byla vydána v Knihtiskárně F. Šimáčka v Praze v roce 1890. Z ní se lze mnohé dovědět i o životě děvčat.

10.3.2012
SDÍLEJ:

Děvčata v důvěrném hovoru.Foto: František Synek

Hned v úvodu autor představuje krásy svého domova, jak je vnímal při návratu domů.

„Vjíždíme do dědiny. Už jsme v chalupách, a ty chalupy znám všecky. Jen některá má novou střechu nebo komín. Hledí na mne zasmušile, teskně a přece vlídně svými starými drobnými okny. V jedněch je plno muškátu, bazalek, fijalek a rozmariny, jiné jsou prázdny, tupy, bezvýznamny. Právě jako lidské oči. A již se blížíme k našemu. Hle, bílá chaloupka s modrou střechou, před ní dvě hrušky a jabloň, stranou studně na trávníku, který se táhne pod humna až k jezírku. Na něm stáda husí,“ stojí v knize.

Příklady ze života slováckých děvčic začíná spisovatel právě u rybníka, často zvaného jezírko. V něm se od svátku sv. Jiří až do svátku sv. Václava čáchaly, plavaly, schovávaly a hrály slovácké děti jako obojživelníci. Jakmile svitl den a voda se ohřála, už v ní byly a z vody nevylezly až do pozdního podvečera. Ti co se koupali, nechali na břehu střapaté své sestřičky a zaprášené bratříčky, od slunce opálené. Ti se tady spokojeně batolili a bavili, jak uměli. Spisovatel přiznává, že chůvou jim byl Pánbůh a od úrazu je opatroval Anděl strážný. Ke hře dostali dřevěnou, červeně natřenou pannu z proutí, lesklou křemelku a dost.

Ovšem dívčí radost nebyla jen ve hře. „Jakmile přijde jarní čas, slováčata dívčí ocitnou se ve svém živlu. Jejich cit je zavádí do přírody, zrak se obrací na předměty tajemné, poznávají hojivou moc bylin a čarodějná říkadla s pověrami, otvírá se jim říše báchorek a pohádek se skleněnými vrchy, křišťálovými paláci, princeznami, draky a kouzelníky. Děvčice jsou učenlivější, vnímavější a měkčí nežli chlapci, a proto častěji se setkáš s blouznivými, pověrčivými, naivními hlavičkami u děvčic nežli u chlapců. Děvčičí pohled na svět a jeho divy je tajemnějším,“ napsal Herben.

Uznává, že teprve škola a samostatný život dívčí znamená pravý převrat. V ta léta děvčata v říši rostlinstva přilnou znenáhla ku květinám, sázejí je, pěstují, zalívají a trhají si je kvetoucí na věnce a kytky. V nábožném úmyslu ozdobují domácí obrázky, okrašlují boží muky v polích při cestách a kříže u dědiny. „I v říši živočišstva děvčátka si vyberou své miláčky. Z domácích zvířat zamilují si lichotivou, lstivou kočku. Rády krmí krávy, husy, slepice, kačeny. Toto zaměstnání čím dál tím více působí měkkosť a něžnost a bázlivost děvčat, které se pak bojí i rosničky; hmyzu vůbec se děvčice straní.“

Ovšem jak již bylo naznačeno, děvčata, která od útlého dětství tíhnou k bylinám a květinám, mění svůj zájem v náruživost květinářskou. Děvče osmileté zná o květinách všechno. Vypoví jejich užitečnost a hojivou moc. Rádo oznámí, že „prasata žerú nejrači srpek, staříček, slak a mladú ohnicu. Kroměvá teho vrbicu, kuřáčku, pumprlicu, mačec, charbu, bogdálí nos, kúkol, truskavec, mlíč, ostí, hrachovinku, pazárek či vrzúlkálku.“ S otevřeností a upřímností poví, že „húsata nejrači majú kopřivy, lopt, mlíč, obírají mlisty z mladéj ohnice, chrástky z řepy“ i to, že „kravám se nosí slíz, ohnica, pýř, ostí, pazúrek, vrbica aji vrzúlkálka a bar co jiného“.

V krásné pasáži pak spisovatel J. Herben popisuje také znalosti osmileté slovácké dívky z botaniky větami: „Hotaříček má uzoučké listy, just jak rozmarýn. Kvete bílo. Srpek je jak pýř. Má ostré, podlúhlavé, veliké lístky, takové úzké, vystřihané. Mačec má veliké, gulaté, draplavé lístky. Květu se říká kokeš. Květy vrbice sú takové červené barušky. Kuřáčka roste v gučách a má gulaté, malinké lístky a teňulenkú slupku. Rozleze se to po celéj zemi. Pamprlica nebo pampeliška kvete žluto a má úzké lístky. Charba (chrpa) roste v pšenicách a ve ržách. Kvete modrým. Prasata ju rádi majú, dyž je mladá. Kúkol má květy červené a jak srdečka. Lístky úzké, podlúhlavé. Hrachovinka má červený květ just jak fazula a listy jako hrach. Na kořínku sú takový jablíčka.“ A určitostí velmi jistou vám podle Jana Herbena, na závěr malá dívka ještě vypověděla sílu léčivých bylin nebo rostlin jinak užitečných: „Vždyť, každé malé dítě zná ščavík, který je od žízně.“ Dlouhý výčet znalostí dívčích uzavírá slovácký spisovatel nádechem uznání: „Snad teprve po hodině, když byste se dále ptali, řekla by vám: Ná, já su ešče malá, já věc nevím. Až mně maměnka zas řeknú, tož vám povím.“

A s radostí pak na závěr této pasáže uznává, že ozdobou dědin byly zahrádky, udržované dívá péčí. V nich šohajkovi vždy zavoněl rozmarýn, který byl přední ozdobou všech slováckých zahrádek a pravým symbolem lásky a s nímž v některých vesnicích jen muškát soupeřil. Však nejedna krásná slovácká písnička o tom oznamuje: „Pod našíma oknama rozmarín prekvítá, chodívá k nám šohajek, ode mňa ho pýtá!“

FRANTIŠEK SYNEK

Hned v úvodu autor představuje krásy svého domova, jak je vnímal při návratu domů.

Autor: Redakce

10.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(14 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce - asistent/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Budovatelská 872/51, 696 01 Rohatec. Jedná se o pracovní úvazek na 6 hodin denně. Prácovní pozice je vyhrazena pro osoby se zdravotním postižením. , Pracovní pozice obsahuje: příjem a výdej zboží ze skladu, skladová evidence, vedení e-shopu, administativní výpomoc při vedení účetnictví, práce ve word a excell., Požadujeme velmi dobré komunikační schopnosti, schopnost domluvit se po telefonu i mailem, pozitivní myšlení, velmi dobrou znalost práce ve word a excell případně s pogramem POHODA. Kontakt na tel. 777 553 939 Po-Pá od 9:00 do 17:00 hod, na mail: m.sedova@sedova.cz a osobně po tel. domluvě.. Pracoviště: Perfect pure service, o.p.s., Budovatelská, č.p. 872, 696 01 Rohatec. Informace: Marie Šedová, +420 777 553 939.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(93 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč v kancelářích. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 93 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na DPP nebo DPČ, několik hodin měsíčně, zástup za dovolenou, či případné nemoci. Pouze odpolední směna. Vhodné jako přivýdělek pro důchodce či ženy na rodičovské dovolené.. Pracoviště: Vodovody a kanalizace hodonín, a.s., 695 01 Hodonín 1. Informace: Petra Fialová, +420 518 305 968.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér(19 000 Kč)

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brněnská 619/59a, 695 01 Hodonín. Požadujeme: vyhláška 50 paragraf 6, dobrá orientace v elektrodokumentaci, znalost frekvenčních měničů výhodou. Kontakt na tel. 773 760 674, na mail: udrba@tvarbet-moravia.cz. Pracoviště: Tvarbet moravia, a.s. - cihelna hodonín, Brněnská, č.p. 619, 695 01 Hodonín 1. Informace: Oldřich Vojtek, +420 773 760 674.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač(20 000 Kč)

Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na broušení Výroba ozubených kol. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výroba ozubených kol do modulu 12, práce na odvalovacích frézkách OFA32 a OFA71, a na obrážečkách OHA50 5B161, Požadujeme praxi na odvalovacích frézkách, vyučení v oboru výhodou, znalost čtení technické dokumentace, znalost práce s měřidly, manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost. Jednorázový náborový bonus 30.000,- až 50.000,- Kč., Mzda bude stanovena dle praxe a zkušeností v uvedeném rozmezí. , Profesní životopisy zasílejte poštou nebo e-mailem na adresu:kotaskova@tmachinery.cz.. Pracoviště: T machinery a.s., Baťovka, č.p. 1285, 696 02 Ratíškovice. Informace: Markéta Kotásková, +420 518 391 560,725 862 968.

Sedmadvacetiletý brankář Zdenko Kotvan (na snímku) pomohl Drtičům k výhře nad Porubou. Hokejisté Hodonína skončili v základní části čtvrtí.

Vychytaná nula? Stálou pozici jedničky nemám

Kyjovská nemocnice - ilustrační fotografie.

Desítky nových míst před nemocnicemi. Na výstavbu parkoviště se složí obce

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Loučtí chtěli varovný protipovodňový systém, nakonec od něj ale couvli

Louka – Bez varovného protipovodňového systému v podobě rozhlasu zůstanou obyvatelé Louky. Tamní radní rozhodli, že peníze letos využijí na potřebnější projekty. Vznik potřebných dokumentů proto odsunuli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT