VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NOSITELÉ FOLKLORU: Děvčičí pohled na svět je tajemnější

Hodonín - V minulém bylo možné se seznámit s úskalími i radostmi nejranějšího věku chlapeckého. Přitom pomáhala nevelká knížka brumovického rodáka Jana Herbena „Slovácké děti“, která byla vydána v Knihtiskárně F. Šimáčka v Praze v roce 1890. Z ní se lze mnohé dovědět i o životě děvčat.

10.3.2012
SDÍLEJ:

Děvčata v důvěrném hovoru.Foto: František Synek

Hned v úvodu autor představuje krásy svého domova, jak je vnímal při návratu domů.

„Vjíždíme do dědiny. Už jsme v chalupách, a ty chalupy znám všecky. Jen některá má novou střechu nebo komín. Hledí na mne zasmušile, teskně a přece vlídně svými starými drobnými okny. V jedněch je plno muškátu, bazalek, fijalek a rozmariny, jiné jsou prázdny, tupy, bezvýznamny. Právě jako lidské oči. A již se blížíme k našemu. Hle, bílá chaloupka s modrou střechou, před ní dvě hrušky a jabloň, stranou studně na trávníku, který se táhne pod humna až k jezírku. Na něm stáda husí,“ stojí v knize.

Příklady ze života slováckých děvčic začíná spisovatel právě u rybníka, často zvaného jezírko. V něm se od svátku sv. Jiří až do svátku sv. Václava čáchaly, plavaly, schovávaly a hrály slovácké děti jako obojživelníci. Jakmile svitl den a voda se ohřála, už v ní byly a z vody nevylezly až do pozdního podvečera. Ti co se koupali, nechali na břehu střapaté své sestřičky a zaprášené bratříčky, od slunce opálené. Ti se tady spokojeně batolili a bavili, jak uměli. Spisovatel přiznává, že chůvou jim byl Pánbůh a od úrazu je opatroval Anděl strážný. Ke hře dostali dřevěnou, červeně natřenou pannu z proutí, lesklou křemelku a dost.

Ovšem dívčí radost nebyla jen ve hře. „Jakmile přijde jarní čas, slováčata dívčí ocitnou se ve svém živlu. Jejich cit je zavádí do přírody, zrak se obrací na předměty tajemné, poznávají hojivou moc bylin a čarodějná říkadla s pověrami, otvírá se jim říše báchorek a pohádek se skleněnými vrchy, křišťálovými paláci, princeznami, draky a kouzelníky. Děvčice jsou učenlivější, vnímavější a měkčí nežli chlapci, a proto častěji se setkáš s blouznivými, pověrčivými, naivními hlavičkami u děvčic nežli u chlapců. Děvčičí pohled na svět a jeho divy je tajemnějším,“ napsal Herben.

Uznává, že teprve škola a samostatný život dívčí znamená pravý převrat. V ta léta děvčata v říši rostlinstva přilnou znenáhla ku květinám, sázejí je, pěstují, zalívají a trhají si je kvetoucí na věnce a kytky. V nábožném úmyslu ozdobují domácí obrázky, okrašlují boží muky v polích při cestách a kříže u dědiny. „I v říši živočišstva děvčátka si vyberou své miláčky. Z domácích zvířat zamilují si lichotivou, lstivou kočku. Rády krmí krávy, husy, slepice, kačeny. Toto zaměstnání čím dál tím více působí měkkosť a něžnost a bázlivost děvčat, které se pak bojí i rosničky; hmyzu vůbec se děvčice straní.“

Ovšem jak již bylo naznačeno, děvčata, která od útlého dětství tíhnou k bylinám a květinám, mění svůj zájem v náruživost květinářskou. Děvče osmileté zná o květinách všechno. Vypoví jejich užitečnost a hojivou moc. Rádo oznámí, že „prasata žerú nejrači srpek, staříček, slak a mladú ohnicu. Kroměvá teho vrbicu, kuřáčku, pumprlicu, mačec, charbu, bogdálí nos, kúkol, truskavec, mlíč, ostí, hrachovinku, pazárek či vrzúlkálku.“ S otevřeností a upřímností poví, že „húsata nejrači majú kopřivy, lopt, mlíč, obírají mlisty z mladéj ohnice, chrástky z řepy“ i to, že „kravám se nosí slíz, ohnica, pýř, ostí, pazúrek, vrbica aji vrzúlkálka a bar co jiného“.

V krásné pasáži pak spisovatel J. Herben popisuje také znalosti osmileté slovácké dívky z botaniky větami: „Hotaříček má uzoučké listy, just jak rozmarýn. Kvete bílo. Srpek je jak pýř. Má ostré, podlúhlavé, veliké lístky, takové úzké, vystřihané. Mačec má veliké, gulaté, draplavé lístky. Květu se říká kokeš. Květy vrbice sú takové červené barušky. Kuřáčka roste v gučách a má gulaté, malinké lístky a teňulenkú slupku. Rozleze se to po celéj zemi. Pamprlica nebo pampeliška kvete žluto a má úzké lístky. Charba (chrpa) roste v pšenicách a ve ržách. Kvete modrým. Prasata ju rádi majú, dyž je mladá. Kúkol má květy červené a jak srdečka. Lístky úzké, podlúhlavé. Hrachovinka má červený květ just jak fazula a listy jako hrach. Na kořínku sú takový jablíčka.“ A určitostí velmi jistou vám podle Jana Herbena, na závěr malá dívka ještě vypověděla sílu léčivých bylin nebo rostlin jinak užitečných: „Vždyť, každé malé dítě zná ščavík, který je od žízně.“ Dlouhý výčet znalostí dívčích uzavírá slovácký spisovatel nádechem uznání: „Snad teprve po hodině, když byste se dále ptali, řekla by vám: Ná, já su ešče malá, já věc nevím. Až mně maměnka zas řeknú, tož vám povím.“

A s radostí pak na závěr této pasáže uznává, že ozdobou dědin byly zahrádky, udržované dívá péčí. V nich šohajkovi vždy zavoněl rozmarýn, který byl přední ozdobou všech slováckých zahrádek a pravým symbolem lásky a s nímž v některých vesnicích jen muškát soupeřil. Však nejedna krásná slovácká písnička o tom oznamuje: „Pod našíma oknama rozmarín prekvítá, chodívá k nám šohajek, ode mňa ho pýtá!“

FRANTIŠEK SYNEK

Hned v úvodu autor představuje krásy svého domova, jak je vnímal při návratu domů.

Autor: Redakce

10.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 000 Kč

Izolatéři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Jungmannova 1031/34, 697 01 Kyjov. Praxe v oboru izolatérství, ŘP sk.B výhodou, samostatnost, spolehlivost, pečlivost a chuť učit se novým věcem. Kontakt na tel. 608 886 841 denně od 7:00 do 18:00 hod.. Pracoviště: Izolace šalša s.r.o., Jungmannova, č.p. 1031, 697 01 Kyjov 1. Informace: Zbyněk Šalša, +420 608 886 841.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači v prodejnách prodavač/ka dřeva. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Velkomoravská 2352/12, 695 01 Hodonín. Flexibilita, spolehlivost, komunikativnost, zodpovědnost, praxe vítána, vyučení v oboru, práce v kolektivu. Po zkušební době zvýšení platu, podnikové benefity, zaměst.slevy, 5 dní dovolené navíc, stravenky pro zaměstnance. Kontakt na mail: chladil@unihobby.cz. Pracoviště: Uni hobby, a. s. - hodonín, Velkomoravská, č.p. 2352, 695 01 Hodonín 1. Informace: Chladil, chladil@unihobby.cz.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 17 500 Kč

Výrobci cukrovinek dělník/ce ve výrobě cukrovinek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Jiří Šašinka - HORS, Na Výhoně 3824,695 01 Hodonín, kontaktní osoba: Nicole Koplíková, mzdova@hors.cz , Pro rozšíření našeho týmu přijmeme perspektivního pracovníka na pozici : dělník/dělnice ve výrobě cukrovinek, Požadujeme: samostatnost, manuální zručnost, fyzickou zdatnost, spolehlivost, schopnost pracovat v týmu, dobrý zdravotní stav, zkušnosti s prací ve skladu výhodou. Fyzicky náročná práce. Nástup možní ihned!. Pracoviště: Jiří šašinka, Na Výhoně, č.p. 3824, 695 01 Hodonín 1. Informace: Nicole Koplíková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 9 000 Kč

Pomocní skladníci pracovník/ce skladového hospodářství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Budovatelská 872/51, 696 01 Rohatec. Jedná se o zkrácený úvazek ve výši 4 hodin denně. Vhodné pro osoby se zdravotním postižením, jde o chráněné pracovní místo. Jedná se o práci ve skladu - vedení skladového hospodářství úklidových prostředků a úklid provozovny. Vhodné pro osoby přímo z Hodonína, nebo velmi blízkého okolí. Kontakt na tel. Po-Pá 777 553 939 od 8:00 do 14:00 hod, na mail: m.sedova@sedova.cz. Pracoviště: Perfect pure service, o.p.s., Budovatelská, č.p. 872, 696 01 Rohatec. Informace: Marie Šedová, +420 777 553 939.


Autokemp v Pasohlávkách. Ilustrační foto.

Pasohlávecký kemp láká na Krýgl fest, děti potěší nové vzduchové trampolíny

V Čejkovicích se konaly třiadvacáté Vinné trhy.
13

Templářská tvrz hostila Vinné trhy, ty přilákaly hosty až z Čech

Zažil diamantový debut, teď však mílaře Sasínka trápí noha

Brno - Splnil si sen, ale v jeho pokračování mu brání zranění. Mílař Filip Sasínek zažil premiéru na prestižním atletickém mítinku Diamantové ligy před dvěma týdny v Šanghaji, víkendový díl v americkém Eugene zmešká. „Teď bohužel nemám moc štěstí,“ mrzí hodonínského rodáka.

Volná místa mají poslední tábory, mnohé pobyty jsou už zcela obsazené

Jižní Morava – Ačkoliv se záliby generací Jihomoravanů postupem let výrazně změnily, v jedné se stále shodnou: baví je letní tábory. Závěrečné květnové dny znamenají na některých místech poslední příležitost, jak svému dítěti pobyt zajistit. Mnozí organizátoři už mezitím oznámili: „Máme vyprodáno.“

AKTUALIZOVÁNO

Hra s Ježíšem: protestující narušili představení, vyvedli je policisté

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/- Umělci jsou prostitutky, skončíte v pekle, pokřikovaly v sobotu večer před divadlem Husa na provázku skupiny protestujících proti hře Naše násilí a vaše násilí. Hra vzbudila kontroverzi, Ježíš v ní totiž znásilňuje muslimku. Protestovat před divadlo přišli někteří křesťané i pravicoví extremisté. Představení protestující dvakrát přerušili. Poprvé šlo o členy hnutí Slušní lidé, kteří před herci vytvořili živý řetěz, podruhé skupina patnácti aktivistů začala v sále pokřikovat. Situaci musel řešit i policejní antikonfliktní tým.

Tři zápasy v jednom týdnu a tři výhry. Fotbalisté Hodonína můžou být klidní

Hodonín - Fotbalisté Hodonína dokázali zvládnout anglický týden bez porážky. I ze sobotního duelu sedmadvacátého kola vyšli vítězně. Nepříjemnému soupeři z Rýmařova nedali žádnou šanci, když mu nadělili porci tří gólů. Hosté se nezmohli ani na jeden. V bráně Hodoňanů kraluje po zranění Michal Lupač, který ve třech zápasech po sobě vychytal čisté konto. Víceméně je už zřejmé, že hodonínští Naftaři se ve třetí moravskoslezské lize zachránili. Ještě ale nemají konec. Do konce jarní části zbývají tři kola.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT