Další díly seriálu Na výstavu do muzea naleznete ZDE

Ve spolupráci s předními českými a moravskými zámky se nám podařil sehnat zajímavý soubor obrazů císaře Františka Štěpána Lotrinského a jeho manželky. královny Marie Terezie. Jednotlivé obrazy zachycují postavu císaře v nejrůznějších majestátních pózách. Jejich množství má navodit dobu našeho hlavního protagonisty a jeho manželky.

Kromě obrazů mohou návštěvníci vidět unikátní soubor medailí lotrinských vévodů. Na nich jsou ztvárněni všichni představitelé lotrinské dynastie od 11. století až po císaře Františka. Jde o zajímavý soubor medailí, který nebyl v České republice vystavován.

Na dokreslení budou též vystaveny mince z období vlády zmiňovaného manželského páru. Bude se jednat o tolarové a krejcarové ražby z celého území habsburského soustátí. Zajímavostí je též katalog všech císařských ražeb mincí z konce 18. století.

Vedle mincí a obrazů zaznamenají návštěvníci také zbraně z 18. století, jež mají připomenout, jak se v těžkých válečných časech královna Marie Terezie ujímala vlády. Půjde o křesadlovou pušku z roku 1722 a důstojnickou šavli z téže doby.

Zajímavostí výstavy bude rakouský vojenský buben z počátku napoleonských válek. Vedle toho zde nalezneme miniaturu vojenského Řádu Marie Terezie, kterým panovnice oceňovala významné osoby podílející se na válce proti pruskému králi Fridrichovi II.

Císařův podpis

Posledním zajímavým souborem předmětů jsou nobilitační listiny vydané císařem Františkem Štěpánem. Ty vynikají zdobností a precizností, s jakou byly vyhotoveny. Zde nalezneme originální podpis císaře a další zajímavé věci včetně erbu. Výstava bude doplněna panely, které uvedou návštěvníka do problematiky doby poloviny 18. století. Na panelech budou základní informace o lotrinské dynastii, samotném císaři, Lotrinsku a také genealogii. Právě genealogii připravil brněnský odborník Vladimír Ševčík, který vycházel z nejaktuálnější zahraniční literatury. Na třech panelech nám tak bude prezentována kompletní genealogie celého lotrinského rodu, který je v současnosti jedním z nejpočetnějších šlechtických rodů (nazývá se též Habsburský panovnický dům).

Věříme, že zájemci naleznou na této mezinárodní výstavě základní informace o době, kterou nám prezentuje osoba císaře Františka Štěpána Lotrinského, bývalého držitele Hodonína a hodonínského panství.

MAREK VAŘEKA