První pokus o vytvoření rekordu podnikli milovníci folkloru v čele s němčickým souborem Pantlék už v roce 2008. Na Masarykově náměstí ve Vyškově se tehdy po snaze Jany Otáhalové sešlo dohromady 210 tanečníků. Zápis se jim podařil. „Před námi nic podobného ještě nikdo neudělal, byla to jedinečná a nádherná událost. Chtěli jsme trochu zviditelnit hanáckou kulturu,“ vysvětlila organizátorka.

MALÍ TANEČNÍCI

Akce se opakovala i následující roky a zúčastnění laťku pokaždé o kousek posunuli. „Hlavním cílem bylo, aby besedu tancovalo co nejvíce lidí. Největší úspěch ale pro nás představovalo to, že se zapojily i děti ze školky,“ připomněla.

Rekordní série se dostala na svůj vrchol před pěti lety, při šestém ročníku. Podle zástupců pelhřimovské Agentury Dobrý den, která měla zápis do databanky na starosti, je poslední aktualizace rekordu ze 17. května 2013. Stojí tam: 440 lidí.

Setkání krojovaných se konalo spolu s akcí Dny s vyškovskou radnicí Hanácký den. Pokořit rekord 384 tanečníků se v roce 2013 přišlo pokusit pětadvacet folklorních souborů z hanácké oblasti. Mezi nimi se na Masarykově náměstí pohybovaly i domácí skupiny Trnka a Klebetníček.

Nechyběli ani zástupci vyškovského Sokola, kteří se postarali o zaučení případných zájemců i o zapůjčení krojů. Bez nich to totiž nešlo. „Všichni museli mít na sobě kroj, ale ne nutně hanácký,“ poukázala Otáhalová.

Přestože se očekávání podařila naplnit a rekord o téměř šedesát účastníků překonat, na další pokusy už řada nepřišla. „Město dále nemělo zájem a rokem 2013 jsme skončili,“ řekla vedoucí souboru Trnka Anna Lasovská. To potvrdila i Otáhalová. „Městské kulturní středisko od pořádání akce vzhledem k složitosti příprav upustilo,“ upřesnila.

Podle ředitele střediska Luboše Kadlece by další pokus byl náročný na prostor i peníze. „Sehnat takové množství krojů není levná záležitost a náměstí není nafukovací. Hanácký den samozřejmě uspořádáme i v dalších letech, jestli se v této souvislosti vrátíme i k překonávání rekordu, to je otázka budoucnosti,“ sdělil Kadlec.

Přestože už neboří rekordy, je možné Janu Otáhalovou společně s jejím souborem Pantlék potkat na různých hanáckých setkáních. „Pořádáme akce hlavně v Olomouckém kraji, kde už ale vystupujeme jen tak bez boření rekordů,“ uzavřela folkloristka.

PETR KOUDELKA