VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodonín si dovolil moc. Místo osmi chtěl pořádat dvanáct trhů

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Trhy, jak už víme, byly významnou událostí každého města. Denní trhy byly jen pro místní prodejce, ale týdenní a výroční trhy byly obchodní příležitostí pro nakupující a prodejce z blízkého okolí i vzdálených oblastí.

12.3.2012
SDÍLEJ:

Tak to vypadalo na hodínském tarmaku ve 30. letech minulého století.Foto: archiv Masarykova muzea

Trhy denní nebo týdenní si většinou určovala daná obec sama. Trhy výroční, výkladní – jarmaky a dobytčí – tarmaky, vznikaly na základě privilegia vydaného panovníkem, později bylo jejich konání schvalováno zemským úřadem. Byly svobodné, přístupné všem příchozím. Výroční trhy se ustálily ve středověku na dva v jednom roce, na jaře a na podzim. Každé město se však snažilo získat právo konat více výročních trhů v roce.

Je to pochopitelné. Pořádání trhů byla na jednu stranu pro město velká starost, na stranu druhou ale trhy přinášely díky velkému množství nakupujících a trhovců příliv peněz do městské pokladny. Za právo prodávat na trhu platili prodejci poplatek z místa, platil se poplatek za vážné, zápisné a také poplatek z prodeje.

I když, jak praví tržní řád pro město Hodonín z roku 1912: „Zdráhá-li se strana zaplatiti sazbou stanovené poplatky, může tržní komisař tolik zboží zabaviti, kolik ku krytí poplatku jest zapotřebí a nezaplatí-li se poplatek ve stanovenou dobu, může představenstvo obce po výslechu tržního komisaře naříditi prodej zabavených předmětů dražbou.“ Z přísunu velkého množství lidí těžili samozřejmě i hotely a hostince. Zvýšený zájem o své služby v době výročních trhů určitě zaznamenali například i holiči či fotografové a napilno měli také na úřadech.

Právo na šest do roka

Hodonín získal do vzniku republiky právo na pořádání šesti výročních trhů do roka, výkladních i dobytčích. Na počátku dvacátých let schválila Zemská správa politická v Brně rozšířit konání výročních trhů o další dva, tzn. ze šesti na osm, protože, jak bylo usneseno na schůzi hodonínského městského zastupitelstva: „Jak známo, jsou trhy na jaře a na podzim v Hodoníně jak výkladní, tak koňské a dobytčí až přeplněny, že místa ani na ohromném trhovisku není, takže již tím potřeba více trhů se objevuje.“

Nelze si však myslet, že takzvané rozmnožování trhů bylo zcela jednoduchou a samozřejmou záležitostí. Termín výročních trhů byl většinou stanoven tak, aby si blízká města nekonkurovala a aby výroční trhy v sousedních městech na sebe navazovaly. Hodonín měl na počátku třicátých let osm výročních trhů, Čejč čtyři, Kyjov pět, Bzenec, Strážnice a Břeclav šest, Hustopeče sedm a Veselí nad Moravou a Uherské Hradiště dokonce devět výročních trhů. Na slovenské straně pořádali v Holíči sedm a ve Skalici a Šaštíně osm výročních trhů.

Skloubit termíny všech těchto trhů pořádaných v okolí tak dalo opravdu velké úsilí. Pokud určité město chtělo pořádat další, nový výroční trh, ať už jarmak nebo tarmak, muselo si nejen podat žádost s dostatečným zdůvodněním k zemskému úřadu, ale k této žádosti se musela vyjádřit i nejbližší města a obce, zda nemají žádné námitky a s novým trhem souhlasí. Nastávalo tak období složitého vyjednávání, které se vleklo i několik let.

Z osmi na dvanáct

Například Hodonín si dovolil zřejmě opravdu moc, když v listopadu 1931 zažádal Zemský úřad v Brně o povolení konat čtyři (!) další dobytčí trhy ve městě. Počet výročních dobytčích trhů v Hodoníně by tak stoupl z osmi na dvanáct, počet výročních výkladních trhů měl ale zůstat nezměněn.

Proti navrženým termínům se ohradila města Uherské Hradiště, Bzenec, Veselí nad Moravou a Břeclav a vyjednávání se tak protáhla až do roku 1933. Také zemský úřad nebyl nadšen z vidiny čtyř dalších trhů a Hodonínu doporučil toto: „Ač ze stanoviska veterinární policie není právě radno, aby bylo uděleno žádané povolení, poněvadž rozmnožení dobytčích trhů v Hodoníně znamená také rozmnožení nebezpečí zavlečení nákaz ze Slovenska do země Moravskoslezské, byl by zemský úřad vzhledem k tomu, že pan vládní komisař města Hodonína se výslovně zavázal ve zdejším zvěrolékařském oddělení, že se postará o nejlepší výkon ze stanoviska veterinární policie při konání dobytčích trhů a vzhledem k důvodům, uvedeným v tamní žádosti, ochoten povoliti rozmnožení dobytčích trhů v městě Hodoníně, avšak pouze o dva trhy ročně.“

Termíny dvou nových dobytčích trhů v Hodoníně schválila nakonec všechna města a město Hodonín tak získalo právo konat dva nové dobytčí trhy, a to ve druhé pondělí po Hodu božím velikonočním a ve druhé pondělí před svátkem sv. Václava. Povolení však bylo vydáno až po zaplacení 126 Kč , tj. za každý z nově povolených trhů 63 korun československých. Od roku 1934 se tak v Hodoníně konalo osm výročních trhů výkladních a nově deset výročních trhů dobytčích.

HANA SÝKOROVÁ

Autor: Redakce

12.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů.
4

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

Pohotovost. Ilustrační foto.

Pohotovost zůstane beze změn, rozhodli krajští zastupitelé

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Miminka Hodonínska - naši noví občánci 50. týdne 2017

Kyjov - V kyjovské porodnici se ve 50. týdnu roku 2017 narodila tato miminka. Redakce Hodonínského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

AKTUALIZOVÁNO

Náraz do stromu nepřežila spolujezdkyně, řidič vyvázl s lehkým zranění

Mikulčice /FOTOGALERIE/ – Vážná dopravní nehoda zkomplikovala v pátek odpoledne provoz na silnici I/55 mezi Hodonínem a Břeclaví. U Mikulčic narazilo auto do stromu. Řidič je zraněný, jeho spolujezdkyně na místě zemřela.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT