Další díly seriálu Po přístavištích Baťáku naleznete ZDE

Před téměř dvaceti lety začínal František Ondruš u hodonínského jezu, jen s malým občerstvením. Dnes je hodonínské přístaviště místem, které vyhledávají lidé k procházkám i jako start protiproudového poznání meandrů řeky Moravy.

„V roce devadesát jsme měli jen malou zahradní chatku, ve které bylo občerstvení. Tu jsme časem rozšířili. Během let jsme vytvořili i dětské hřiště a srub. Prostě celé současné zázemí,“ přiblížil provozovatel Přístaviště U Jezu František Ondruš.

Čtyři roky poté, co se rozhodl u hodonínského jezu podnikat, začal také s lodní dopravou. Vozový park zpočátku tvořila jen jedna pramička.

„Nyní máme od města pronajatou loď Konstancii, na kterou se vejde až šedesát lidí, dále máme čtyři čluny a v pronájmu máme i Korálku, která je určena menším skupinám,“ vypočítal Ondruš.

Také hodonínské přístaviště má stále několik nedostatků. Sám provozovatel by chtěl v okolí přístaviště vytvořit ubytovací zázemí. „Kvůli ochraně jsme ale zatím neuspěli,“ uvedl.

A ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek dodává, že v Hodoníně není pro další rozvoj zázemí prostor. Dalším mínusem je pak podle něj i to, že přestože je u tamního jezu sjezd do vody, nelze jej využívat. „Zatím nedošlo k dohodě s vlastníky pozemků pro příjezd automobilů,“ informoval Bártek.

Jak doplnil, dalšímu rozvoji turistiky přístaviště v Hodoníně, ale i obou přístavišť v Rohatci nyní brání, vznikl plavební komory u Sudoměřic, která by propojila řeku Moravu s Baťovým kanálem. „Tím by se několikanásobně zvýšila frekvence plavidel, zvláště hausbótů na dlouhodobé pobyty v tomto úseku,“ míní Bártek.

Provozovateli hodonínského přístaviště tak zatím nezbývá nic jiného, než naplno využívat potenciálu vodní turistiky, ať už k plavbám po meandrech řeky Moravy nebo k plavbám určeným dětem. Ty začal v podobě Pohádkové a Pirátské plavby. „Pohádkovou plavbu nabízíme už více než sedm let dětem s rodiči i školám a školkám. Pirátskou plavbu za pokladem děláme od loňska a musím říct, že je o ni velký zájem. Už letos se nám objednávají skupiny na příští rok,“ uvedla spoluprovozovatelka hodonínského přístaviště a také královna Konstancie při Pohádkových plavbách Andrea Řičicová. Anastínila i další plány do budoucna.

„Byli bychom rádi, kdyby se podařilo splavnit i starou Moravu, aby mohly lodě přijet až téměř do centra města. Podle mě by to bylo pro turismus Hodonína velmi přínosné,“ uzavřela Řičicová.

Vážení čtenáři, seriál Po přístavištích Baťáku najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Hodonínském deníku Rovnost