Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden z prvních vánočních stromů stál v Hodoníně už v roce 1926

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Hodonín často sněhem zasypaný není, ale i ve městě se najde dost lidí, které na náměstí u kostela potěšil pohled na sněhové vločky a na rozsvícený vánoční strom. Zdobení vánočních stromků obecně se u nás traduje údajně od roku 1812, kdy poprvé pro své přátele postavil ředitel pražského Stavovského divadla J. K. Liebich stromek na svém libeňském zámečku.

16.12.2012
SDÍLEJ:

Letos jsou na námestí v Hodoníně vánoční stromy dva.Foto: Antonín Kučera

O mnoho let později začala tradice Vánočních stromů republiky na veřejných prostranstvích, doprovázená sbírkami a je možná vhodné si trochu připomenout, jak, kdy a proč tato tradice vznikla.

Dojemný příběh, který se odehrál na Moravě téměř před sto lety, je v encyklopedii Wikipedia popsán takto: „Dvaadvacátého prosince 1919 se R. Těsnohlídek, známý básník, spisovatel a žurnalista, později soudničkář Lidových novin v Brně, vydal společně s malířem F. Koudelkou a úředníkem J. Tesařem do Bílovických lesů pro vánoční stromek. K jejich zděšení našli na jednom místě pod smrkem opuštěné, téměř zmrzlé děvčátko. Asi sedmnáctiměsíční holčičku odnesli na četnickou stanici do Bílovic, kde se jí dostalo rychlé pomoci. Děvčátko, kterému dali jméno Liduška, později adoptovala rodina Polákových z Brna. Liduška se později provdala za středoškolského profesora, se kterým odešla do Prahy, kde žila spokojeně až do své smrti v roce 1997."

Matka Lidušky, která dítě opustila, byla později vypátrána a odsouzena k pěti letům těžkého žaláře a Těsnohlídka příhoda inspirovala k založení tradice vánočních Stromů republiky se sbírkou na pomoc dětem bez domova. Poprvé byl Vánoční strom republiky rozsvícen 13. prosince 1924 na brněnském náměstí Svobody. Tradice se začala rozšiřovat do dalších měst a ani Hodonín nezůstal pozadu. Smrk (Liduška byla nalezena pod smrkem, pozn. autora) se začal objevovat i na hodonínském náměstí. Nebyl to vždy zakořeněný strom, jak jsme byli zvyklí v posledních letech, ale hlavně z počátku je patrné, že strom se mírně „stěhoval" okolo kostela. Na třetím snímku, který byl pořízen v roce 1926, stojí strom téměř u kostelní věže, čtvrtý snímek byl pořízen v roce 1927 a strom je na zasněženém náměstí téměř v úrovni morového sloupu, viditelného vpravo.

Na druhém snímku z roku 1954 je sice „Vánoční" strom vyfocený za letní bouřky, ale je jasně patrné, že se jedná 
o vzrostlý zakořeněný strom, který rostl zhruba naproti zákristie kostela. Tato poloha stromu je již blízká současnému stavu, kdy již řadu let strom stojí v ohradě před morovým sloupem směrem k Národní třídě.

Rozsvícení stromu se konalo za i účasti škol, třeba 
o roce 1932 se můžeme v archívu dočíst, že: „Slavnost zahájil svým proslovem učitel Berka a děti z mateřské školky, děti z pátých tříd chlapecké i dívčí školy přednesly básně a zazpívaly koledy." Nebo o roku 1946, kdy v poválečných letech byla solidarita s chudými mimořádně silná, se psalo: „V prosinci při slavnosti u rozsvěcení vánočního stromu, kde zpívali žáci 4. třídy a učitel Komárek je doprovázel na harmoniku, bylo vybráno mezi žáky 3011,70 korun."

V roce 2012 svítí na Masarykově náměstí stromy dva, i když onen pravý „vánoční" statut má dnes strom nový, jenž stojí vedle kostela v místě, kde v létě stává májka. V sousedství kostela a stromu našel místo i betlém.

ANTONÍN KUČERA

Autor: Redakce

16.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celníci objevili na Boskovicku nelegální herny.
7

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Více než dvě promile alkoholu nadýchal mladý řidič, který se v noci na pátek vyboural v Blatnici. Najel do úseku, kde se právě opravuje silnice.
4

Opilý řidič vjel na staveniště a narazil do středového silničního ostrůvku

V kůži archeologů. Lidé si vyzkouší práci s detektorem kovů

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Prohlédnout si naleziště i historické předměty mohou v sobotu lidé na jižní Moravě. Instituce v celém kraji oslaví Mezinárodní den archeologie.

Bardotka i bubny tajgy. Historické vlaky projedou v sobotu po Vlárské dráze

Brno /FOTOGALERIE/ - Šlechtična, Bardotka nebo Sergej v sobotu ovládnou železniční trať z Brna do Veselí nad Moravou. Historické lokomotivy s těmito jmény vyjedou u příležitosti výročí sto třiceti let existence Vlárské dráhy, tratě z Brna do Trenčianské Teplé.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Veselí nad Moravou – Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu. Někdejší rajský dvůr kláštera servitů, v jehož části úřad sídlí, prodělává proměnu. „Prostor poslouží například pro svatby, komorní koncerty či menší kulturní akce,“ uvedl místostarosta Petr Kolář.

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Jižní Morava - Skutečně teplý podzim si v aktuálních dnech užívají Jihomoravané. Maximální denní teploty se budou až do neděle šplhat ke dvaceti stupňům Celsia. Meteorologové na jižní Moravě ve čtvrtek naměřili na třech místech nejvyšší teploty za posledních šestapadesát let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení