Další díly seriálu Po přístavištích Baťáku naleznete ZDE

V dnešní době se mohou z jednadvaceti­metrové věže Výklopníku turisté pokochat pohledem do okolní krajiny, nebo mohou v jejích prostorách shlédnout aktuální výstavu občanského sdružení Fotokošt Osm+2cesty.

„U Výklopníku jsme začínali před osmi lety a za tu dobu jsme zde vytvořili veškeré zázemí. Nebyly tady ani ostrovy, ani mola. Technická památka byla ve velmi špatném stavu, takže jsme museli spravit i tu,“ vyjmenoval provozovatel sudoměřického přístaviště Zdeněk Fojtík.

Ten se za posledních osm let kromě rozkvětu místa postaral i o to, aby měli vodní turisté v čem Baťův kanál brázdit.

„Během posledních dvou let jsme přivezli z Holandska dvě kajutové lodě, na kterých může přespat až pět lidí. Kromě toho máme čtyři motorové čluny a šest kánoí,“ přiblížil Fojtík.

Přesto je však podle něj v areálu stále co zlepšovat. „Doufám, že se nám z dotačních projektů podaří udělat slušné sociální zázemí,“ uvedl. Během letošního roku by se ale měl dočkat zahájení stavby nového přístavního mola.

„Nové molo vyjde na nějakých osm milionů korun. Peníze na něj máme,“ informoval starosta Sudoměřic Stanislav Tomšej, podle nějž je Výklopník výhodnou i pro obec. Poté, co se obě místa spojila cyklostezkami, totiž do Sudoměřic zavítá mnohem více turistů. „Zajedou si sem a navštíví sklepy, takže turistický přínos pro nás Výklopník má,“ potvrdil Tomšej.

Posledních pět let se navíc v prostorách technické památky konají také výstavy, které mohou turisté navštívit. První tři roky se u Sudoměřic představil se svými snímky stejný fotograf, v loni pak mohli návštěvníci shlédnout výtvory z projektu Camera Obscura, kterou přivezlo komunitní centrum Milotice.

Letos se u Sudoměřic se svými snímky představují studenti Institutu tvůrčí fotografie z Opavy. „Uvnitř budovy jsou plachty, které obsahují informace o Baťově cestě za energií včetně dobových fotografií,“ doplnil ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.

Koho nezastaví schody, může vystoupat až na vrchol věže, odkud je podle Fojtíka za pěkného počasí krásný výhled do Bílých Karpat, Buchlova i Chřibů. Přístviště v Sudoměřicích není místem, které by bylo určeno pouze jednomu druhu turistů. Své si na něm najdou cyklisté, ale i vodáci. Oblíbené je také mezi hausbotáři. Pro různé skupiny lidí chystá Fojtík také program. Jedou se v Sudoměřicích koná vodácký den, jindy zase grilování na ostrovech nebo košt pálenek.

Vážení čtenáři, seriál Po přístavištích Baťáku najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Hodonínském deníku Rovnost.