Další díly seriálu Zvířátka v zoo naleznete ZDE

V rámci Týdne pro gorily jimi zájemce v sále dětského oddělení Městské knihovny v Hodoníně obohatí vědecké pracovnice z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně Klára Petrželková a Ilona Profousová a dále odborníci z ostravské zoo, Jana a Jan Pluháčkovi.

„Týden pro gorily, který chystáme na poslední dny prázdnin, je naším příspěvkem ke kampani na záchranu goril. Připojili jsme se k ní už v červnu vyhlášením sbírky vysloužilých mobilů. Ty totiž v sobě skrývají vzácné kovy, jež se těží v místech, kde žijí právě tito vzácní primáti,“ připomíná pracovník vzdělávacího centra, přírodovědec Radomír Dohnal. Sbírku starých mobilů odstartoval jezdec na vysokém kole Josef Zimovčák.

Mnohdy nelegálně prováděnou činností jsou totiž gorily vytěsňovány ze svého prostředí, a stále více jsou tak ohrožovány na životě. „Sbírkou nepotřebných aparátů a jejich následnou recyklací specializovanou firmou lze přispět nejen ke snižování objemu těžby, ale navíc i na výstroj a výzbroj hlídačů příslušných lokalit,“ upozorňuje Dohnal.

Nyní vyhlášeným Týdnem pro gorily chce ale vzdělávací centrum udělat něco navíc, především tato vzácná zvířata zpopularizovat. „Chceme, aby se o nich a o nebezpečí, jež jim hrozí, lidé dověděli co nejvíce,“ zve pracovník centra na zajímavá vyprávění v městské knihovně, která se tam uskuteční ve čtvrtek 26. srpna od půl šesté do osmi hodin večer.

Přednášky ale nebudou jedinou akcí Týdne pro gorily. Provázet jej bude i výstava fotografií ošetřovatelů lidoopů Marcely Čechové a Marka Ždánského a etologa Jana Pluháčka. K vidění budou v sále Vzdělávacího a výukového centra zoo denně od 23. do 27. srpna od 9.00 do 15.30. „Vstupenkou jak na přednášky v knihovně, tak na výstavu v našem centru bude nepotřebný mobil. Speciální tubusy na ně jsou připraveny,“ těší se na příval starých telefonů pořadatelé.

Vážení čtenáři, seriál Zvířátka v zoo najdete také v tištěné podobě každou středu v Hodonínském deníku Rovnost.

BOHUNA MIKULICOVÁ