VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Köhler dokázal povýšit lidové motivy

Slovácko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Již za nedlouho, v polovině roku 2013, si budeme připomínat 1150. výročí příchodu soluňských bratří, dnešních patronů Evropy, svatých Konstantina – Cyrila a Metoděje na Moravu.

6.11.2011
SDÍLEJ:

Děvčica s kyticí od Jano Köhlera.Foto: Silvie Malíková

Tradice uctívání svatých bratří nejen u nás, ale u většiny slovanských národů, se rozvíjí od jejich znovuobjevení v rámci oslav tisícího výročí mise v roce 1863. Především od tohoto data jsou oba bratři uctíváni a jim i jejich významnému dílu je věnována patřičná pozornost.

Úcta k těmto věrozvěstům, kteří na Velkou Moravu přinesli písmo hlaholici a s její pomocí přeložili do staroslověnštiny duchovní knihy i světský zákoník, byla udržována také v dalších desetiletích. Jedním z umělců, kteří se na umělecké poctě oběma vzdělaným Řekům významně podíleli, byl akademický malíř Jano Köhler, od jehož úmrtí v roce 1941 uplynulo v tomto roce sedmdesát let.

Tento v minulosti opomíjený umělec vyzdobil sedmdesát kostelů a pětapadesát světských staveb celkem dvěma a půl tisíci díly většinou s náboženskou tématikou. „Akademický malíř Jano Köhler (9. 2. 1873 – 20. 1. 1941) studoval dekorativní techniky v architektuře (freska, sgrafito, mozaika) u architekta Kamila Hilberta. I proto je jeho dílo převážně dekorativní, monumentální a užitkové. Vytvořil si vlastní rázovitý ornament, načerpaný ze zdrojů moravského lidového umění. Věnoval se také akvarelům, ilustracím a grafickým pracím, mezi nimiž byly plakáty, diplomy, návrhy na knižní obálky i ex libris,“ uvádí o něm internetová encyklopedie.

Mapování jeho prací se v posledních letech intenzivně věnovala Silvie Malíková z Hodonína. Z těch nejvýznamnějších, evidovaných v její magisterské práci z letošního roku, lze uvést na tomto místě například tyto práce: sgrafita na prostějovském zámku (vytvořeno v letech 1900–1901), freska sv. Cyrila a Metoděje na jižní fasádě Janova (Jurkovičova) domu v Luhačovicích (1902), výzdoba kleneb včetně kopule a nástěnná malba čelní lunety kněžiště, na které věrozvěstové žehnají hanáckému lidu, v kapli sv. Cyrila a Metoděje v psychiatrické léčebně v Kroměříži (1909), sgrafito Madona s dítětem na průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově (1910), sgrafito výjevy z dějin města Kyjova na fasádě zámku, dnešní budova muzea (1911), křížová cesta na sv. Hostýně s keramickými mozaikami pašijových scén (1912–1933), zaniklá nástěnná malba „Vzdělávání“ v Základní škole v Lipově (1925), oltářní obraz patronky kostela sv. Cecílie v Dobrém Poli (1931), práce v klášteře Kongregace Sester sv. Kříže v Arcibiskupském paláci Olomouci (1931–1933), nástěnná malba znázorňující sv. Havla jako poustevníka se dvěma lovci v kostele sv. Havla v Dřevohosticích (1932) nebo například nástěnná malba sv. Cyrila a Metoděje v kněžišti kostela sv. Cyrila a Metoděje v Lužicích (1934).

Jano Köhler navrhl také malovaná okna v kapli kostela svatého Cyrila a Metoděje v Olomouci (1934) a tam je také v závěru kostela jeho nejmonumentálnější mozaika (Confiteor – Vyznávám se) s námětem „Nechte ke mně přijít všichni národové “ (1934).

Silvie Malíková si ve své práci všímá také témat z oblasti moravského národopisu. Výstižně k tomu uvádí: „Köhlerova tvorba výrazně reflektovala národopisné prvky. Aplikace lidových prvků se objevovala jak ve světských, tak sakrálních prostorech. Jeho přístup k prezentaci takových prvků vycházel, stejně jako u jeho kolegů ze SVUMu, z potřeby pozdvihnout a oslavit bohatost a krásu české, v tomto případě moravské lidové kultury”.

Na rozdíl od svých současníků Antoše Frolky, Joži Uprky a Franty Úprky se však umělec nekoncentroval na žánrové scény, které se v jejich dílech soustřeďovaly na přehlídku rozličnosti, bohatosti a barevnosti krojů Slovácka, ale spojoval je nejčastěji s náboženskou tématikou. Motivy, jejichž tvary na jižní a východní Moravě vycházely z vegetabilních prvků, Köhler v prvních dvaceti letech letech minulého století zpracoval v secesním duchu. Barevná škála užité ornamentiky byla nejčastěji založena na výrazném kontrastu sytých barev v komplementárním vztahu: zelená x červená a modrá x žlutá. Zvláštní barevný odstín kobaltově modré, která nezaměnitelně určuje řadu Köhlerových děl, je převzatá z podrovnávek fasád slováckých domů a podhledů žuder. Zářivě žlutá pak je charakteristická pro oblast Hané.

„Köhlerovými nejoblíbenějšími motivy a prvky přebíranými z výšivek krojů a lidové keramiky se staly stylizované květiny s mřížkami, vegetabilní úponky svinuté do voluty, terče, květy zvonků, jiřin, chryzantém a dalších fantastických květů nových tvarů. Tyto prvky pak umělec obohacoval zoomorfní tématikou. Typickým symbolem síly a zdraví byl často jelen. Nechyběl ani motiv páva, oblíbený díky svému dekoračnímu potenciálu zpracování,“ uvádí Malíková.

Přínos Jano Köhlera na poli aplikace národopisných prvků do umění je nesporný. Umělci se podařilo, podobně jako v architektuře Dušanu Jurkovičovi (1868–1947), povýšit lidové motivy a zapojit je přirozeně do zvolené, nejčastěji křesťanské tématiky, čímž zdůraznil sepětí venkovských obyvatel s křesťanskou­ vírou.

FRANTIŠEK SYNEK

6.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: jednosměnný provoz, volné víkendy, pracovní týden PO-PA od 6.00-14.30, finanční ohodnocení, finanční benefity 1300Kč/měsíc. Pracoviště: Zábojník s.r.o., tř. Masarykova, č.p. 1370, 698 01 Veselí nad Moravou. Informace: Jaroslava Zábojníková, +420 603 854 560.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč

Pomocníci v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jiřího z Poděbrad 978, 696 62 Strážnice. Náborový příspěvek 5000,- Kč. Pracovní doba - sobota až středa /raní směna 7,00 - 15,30 a odpolední směna 13,00 - 21,30.. Pracoviště: Zdravé stravování s.r.o. - sídlo, Jiřího z Poděbrad, č.p. 978, 696 62 Strážnice. Informace: Patrik Pavliňák, +420 725 924 464.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 500 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci Veselí. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč, mzda max. 1000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Prostřední 281, Veselí nad Moravou. Kontaktní osoba p. Illek, pí Sluková, tel. 518324847. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, 95,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Veselí nad Moravou. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 011 - koberce trend veselí nad moravou, Prostřední, č.p. 281, 698 01 Veselí nad Moravou. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 11 200 Kč

Číšníci a servírky obsluha dětského hřiště, obsluha baru. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11200 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Štefánikova 293/3, 695 01 Hodonín. Jedná se o obsluhu v prostorách dětského hřiště. Místa jsou určena pro osoby zdravotně postižené. Vánoční příspěvek. Zájemce prosíme o zaslání životopisu na mail: motl@oktagram.cz. Pracoviště: Oktagram s.r.o. - provozovna, Štefánikova, č.p. 293, 695 01 Hodonín 1. Informace: Lubomír Motl, +420 605 232 375.


Mistrovské oslavy v Brně. Hokejisté Komety přijeli mezi fanoušky na zaplněný Zelný trh v otevřeném autobuse.

Mistři oslaví titul na Zelném trhu. Přijedou vlastním expresem

Ilustrační foto.

Opraví zničenou zeď u zámku, do které naboural kamion. Z povinného ručení

Fenol zabil člověka a umírající stromy se snaží zachovat rod: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 26. dubna 2018.

Auto srazilo v Hodoníně dívku a ženu. Obě zraněné odvezla záchranka

Hodonín – Nehoda, při níž osobní auto srazilo skupinku chodkyň, se stala ve čtvrtek po páté hodině odpolednní na Velkomoravské ulici v Hodoníně „Došlo ke střetu osobního auta s dvěma chodkyni. Podle prvotních zjištění vina nebyla na straně řidiče,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová

V moderních sklenících denně posbírají šest tun rajčat. Druhý den jsou v obchodě

Velké Němčice – Doba, kdy se malá cherry rajčata trhala ještě zelená a jejich cesta k zákazníkům z Břeclavska trvala až dva týdny, zdá se, ustupuje. Ve dvou obřích moderních sklenících firmy Agro Maryša mezi Hustopečemi a Velkými Němčicemi jsou rychlejší. „Rajčata míří do obchodů někdy už druhý den po sběru,“ tvrdí vedoucí skleníků Josef Karpíšek.

Vodohospodáři čistí koryto Prušánky. Část břehů vydláždí kvůli povodním

Dolní Bojanovice – Bezpečnější koryto a rychlejší průtok. Taková změna čeká tok Prušánka v Dolních Bojanovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT