VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Köhler dokázal povýšit lidové motivy

Slovácko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Již za nedlouho, v polovině roku 2013, si budeme připomínat 1150. výročí příchodu soluňských bratří, dnešních patronů Evropy, svatých Konstantina – Cyrila a Metoděje na Moravu.

6.11.2011
SDÍLEJ:

Děvčica s kyticí od Jano Köhlera.Foto: Silvie Malíková

Tradice uctívání svatých bratří nejen u nás, ale u většiny slovanských národů, se rozvíjí od jejich znovuobjevení v rámci oslav tisícího výročí mise v roce 1863. Především od tohoto data jsou oba bratři uctíváni a jim i jejich významnému dílu je věnována patřičná pozornost.

Úcta k těmto věrozvěstům, kteří na Velkou Moravu přinesli písmo hlaholici a s její pomocí přeložili do staroslověnštiny duchovní knihy i světský zákoník, byla udržována také v dalších desetiletích. Jedním z umělců, kteří se na umělecké poctě oběma vzdělaným Řekům významně podíleli, byl akademický malíř Jano Köhler, od jehož úmrtí v roce 1941 uplynulo v tomto roce sedmdesát let.

Tento v minulosti opomíjený umělec vyzdobil sedmdesát kostelů a pětapadesát světských staveb celkem dvěma a půl tisíci díly většinou s náboženskou tématikou. „Akademický malíř Jano Köhler (9. 2. 1873 – 20. 1. 1941) studoval dekorativní techniky v architektuře (freska, sgrafito, mozaika) u architekta Kamila Hilberta. I proto je jeho dílo převážně dekorativní, monumentální a užitkové. Vytvořil si vlastní rázovitý ornament, načerpaný ze zdrojů moravského lidového umění. Věnoval se také akvarelům, ilustracím a grafickým pracím, mezi nimiž byly plakáty, diplomy, návrhy na knižní obálky i ex libris,“ uvádí o něm internetová encyklopedie.

Mapování jeho prací se v posledních letech intenzivně věnovala Silvie Malíková z Hodonína. Z těch nejvýznamnějších, evidovaných v její magisterské práci z letošního roku, lze uvést na tomto místě například tyto práce: sgrafita na prostějovském zámku (vytvořeno v letech 1900–1901), freska sv. Cyrila a Metoděje na jižní fasádě Janova (Jurkovičova) domu v Luhačovicích (1902), výzdoba kleneb včetně kopule a nástěnná malba čelní lunety kněžiště, na které věrozvěstové žehnají hanáckému lidu, v kapli sv. Cyrila a Metoděje v psychiatrické léčebně v Kroměříži (1909), sgrafito Madona s dítětem na průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově (1910), sgrafito výjevy z dějin města Kyjova na fasádě zámku, dnešní budova muzea (1911), křížová cesta na sv. Hostýně s keramickými mozaikami pašijových scén (1912–1933), zaniklá nástěnná malba „Vzdělávání“ v Základní škole v Lipově (1925), oltářní obraz patronky kostela sv. Cecílie v Dobrém Poli (1931), práce v klášteře Kongregace Sester sv. Kříže v Arcibiskupském paláci Olomouci (1931–1933), nástěnná malba znázorňující sv. Havla jako poustevníka se dvěma lovci v kostele sv. Havla v Dřevohosticích (1932) nebo například nástěnná malba sv. Cyrila a Metoděje v kněžišti kostela sv. Cyrila a Metoděje v Lužicích (1934).

Jano Köhler navrhl také malovaná okna v kapli kostela svatého Cyrila a Metoděje v Olomouci (1934) a tam je také v závěru kostela jeho nejmonumentálnější mozaika (Confiteor – Vyznávám se) s námětem „Nechte ke mně přijít všichni národové “ (1934).

Silvie Malíková si ve své práci všímá také témat z oblasti moravského národopisu. Výstižně k tomu uvádí: „Köhlerova tvorba výrazně reflektovala národopisné prvky. Aplikace lidových prvků se objevovala jak ve světských, tak sakrálních prostorech. Jeho přístup k prezentaci takových prvků vycházel, stejně jako u jeho kolegů ze SVUMu, z potřeby pozdvihnout a oslavit bohatost a krásu české, v tomto případě moravské lidové kultury”.

Na rozdíl od svých současníků Antoše Frolky, Joži Uprky a Franty Úprky se však umělec nekoncentroval na žánrové scény, které se v jejich dílech soustřeďovaly na přehlídku rozličnosti, bohatosti a barevnosti krojů Slovácka, ale spojoval je nejčastěji s náboženskou tématikou. Motivy, jejichž tvary na jižní a východní Moravě vycházely z vegetabilních prvků, Köhler v prvních dvaceti letech letech minulého století zpracoval v secesním duchu. Barevná škála užité ornamentiky byla nejčastěji založena na výrazném kontrastu sytých barev v komplementárním vztahu: zelená x červená a modrá x žlutá. Zvláštní barevný odstín kobaltově modré, která nezaměnitelně určuje řadu Köhlerových děl, je převzatá z podrovnávek fasád slováckých domů a podhledů žuder. Zářivě žlutá pak je charakteristická pro oblast Hané.

„Köhlerovými nejoblíbenějšími motivy a prvky přebíranými z výšivek krojů a lidové keramiky se staly stylizované květiny s mřížkami, vegetabilní úponky svinuté do voluty, terče, květy zvonků, jiřin, chryzantém a dalších fantastických květů nových tvarů. Tyto prvky pak umělec obohacoval zoomorfní tématikou. Typickým symbolem síly a zdraví byl často jelen. Nechyběl ani motiv páva, oblíbený díky svému dekoračnímu potenciálu zpracování,“ uvádí Malíková.

Přínos Jano Köhlera na poli aplikace národopisných prvků do umění je nesporný. Umělci se podařilo, podobně jako v architektuře Dušanu Jurkovičovi (1868–1947), povýšit lidové motivy a zapojit je přirozeně do zvolené, nejčastěji křesťanské tématiky, čímž zdůraznil sepětí venkovských obyvatel s křesťanskou­ vírou.

FRANTIŠEK SYNEK

6.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 26 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Měšťanská 3786/72, 695 01 Hodonín. Praxe nutná. Poukázky na sportovní využití. Kontakt na tel. 724 369 148 od 7:00 do 17:00 hod, na mail: manager.restaruace@bowling-restaurace.cz. Pracoviště: Boreho s.r.o., Měšťanská, č.p. 3786, 695 01 Hodonín 1. Informace: Jana Mráková, +420 724 369 148.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: výjezdy na stavby po celé ČR.. Pracoviště: Jan tomčala, 696 73 Hrubá Vrbka. Informace: Jan Tomčala, +420 608 500 542.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 35 000 Kč

Strojní inženýři strojní inženýr, logistika. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Velkomoravská 4270/89b, 695 01 Hodonín. ŘP, znalost AJ nebo NJ výhodou. Příplatek na stravu, penzijní připojištění. Kontakt na tel. 518 305 556 v pracovní dny od 8:00 do 14:00 hod, osobně po tel. domluvě.. Pracoviště: Tech-trade, s.r.o., Velkomoravská, č.p. 4270, 695 01 Hodonín 1. Informace: Veronika Slámová, +420 518 305 556.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Velkomoravská 4270/89b, 695 01 Hodonín. Obsluha VZV, ŘP. Příplatek na stravu, penzijní připojištění. Kontakt na tel. 518 305 561 v pracovní dny od 8:00 do 14:00 hod, osobně po tel. domluvě.. Pracoviště: Tech-trade, s.r.o., Velkomoravská, č.p. 4270, 695 01 Hodonín 1. Informace: Lucie Bortlíková, +420 518 305 561.


Organizátoři výstavy pro děti vytvořili speciální naučnou stezku Kosmický výcvik s rakeťákem.
4

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Pravděpodobně vyrazila na průzkum jeskyně. Mladá žena však spadla a vážně se zranila. Pro ženu k holštejnské jeskyni musel přiletět vrtulník.
AKTUALIZOVÁNO
3

Průzkum jeskyně skončil málem tragicky. Žena spadla, má mnohočetná poranění

Vymyslel supersystém. Pozná lidi podle chůze

Brno - Počítače rád nemá, protože jsou podle jeho slov pomalé a snadno se porouchají. Učarovala mu ale informatika ve formě řešení výpočetních problémů. V tomto oboru se propracoval až k prestižnímu ocenění Josepha Fouriera pro mladé české vědce za projekty v oblasti počítačových věd. Michal Balážia z Masarykovy univerzity v Brně zazářil se svým systémem, který rozpozná lidi podle chůze.

Voda v přírodních koupalištích? OK. Kromě Brněnské přehrady a nádrže Výrovice

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek zveřejnili hodnocení výsledků odběrů vody v koupacích oblastech ve volně přírodě, které pravidelně kontrolují, za tento týden.

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

Jižní Morava /ANKETA/ - Stále více funguje minipivovarů na jihu Moravy. Na začátku roku jich bylo padesát. Na jaře vznikl další ve Valticích na Břeclavsku.

Nečekaný nález v muzeu: sonda objevila unikátné kachle

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Dva šermíři bojující nad štítem, husitský jezdec s praporečníkem či korunovaný lev ve skoku. To jsou scény z unikátních kachlů, které objevili archeologové v centru Kyjova na Hodonínsku. Ukázala je sonda pod podlahou při stavebních pracích v tamním Vlastivědném muzeu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT