„Na důchod si splnil svůj sen. Krajkařině se věnuje od roku 1995,“ píší v pozvánce pořadatelé. Jak sám říká, štrikuje klidně i do jedné hodiny v noci a jeho nejlepší kousky tak vznikají v posteli. Obrazy vytváří tak, že si do rámu upevní předkreslený motiv, nad ním natáhne z pevných nití základní osnovu a do té pak z dalších nití navazuje obrysy obrázku, který pod ní vidí. Používá při tom jednoduchý síťovací uzel.

Výstava v kulturním domě bude otevřená po celý prodloužený víkend. Při vernisáži, která bude v sobotu od 16.00, vystoupí Blatnický mužský sbor, mažoretky z Hluku, blatnické děti ze školky, tematické básně pak přednese Dana Vyskočilová.

Velikonoce budou také společným jmenovatelem mnoha dalších akcí. Žarošické muzeum například na sobotu připravilo jednak poslední část kurzu škrabání kraslic, ale také tradiční pečení jidášů. Obojí začne v 15.00.

V Dolních Bojanovicích bude výstava, která bude pokračovat i po svátečním víkendu. K vidění budou obrazy Jana Pospíšila, řezby Josefa Fröhlicha, řezby, vitráže a obrazy Miloslava Čevely, fotografie Jaroslava Skočíka a ilustrace s malbami Marie Veselovské. Při nedělní vernisáží, která začíná ve 14.30 vystoupí Mužský sbor z Josefova.

Samozřejmě nebudou chybět košty vín, kterých bývá o Velikonocích vždy hodně. Letos bude možné za vínem vyrazit do Bukovan, Čeložnic, Domanína, Dubňan, Hroznové Lhoty, Lužic, Milotic, Moravan, Rohatce, Uhřic, Vlkoše a Vnorov.

Křesťanský význam svátků pak jako každý rok zdůrazní veřejné čtení Bible. Opět se uskuteční v Hodoníně, kde začne před knihovnou už v pátek odpoledne a pokračovat bude během celé soboty. „Smyslem akce je připomenout smysl Velikonoc a upozornit na Bibli jako naše společné kulturní a duchovní dědictví,“ zdůrazňuje koordinační tým Nadační fond Bible21, který organizuje akci už čtvrtým rokem v desítkách měst celé České republiky. Většinou se čtou texty Starého i Nového zákona vztahující se k Velikonocům, na několika místech se dříve dokonce dobrovolníkům podařilo během non-stop čtení přečíst celá Bible. Často se zapojí nejen přihlášení aktivisté, ale kousek svaté knihy přečtou i náhodní kolemjdoucí.

V křesťanském duchu budou i prohlídky milotického zámku, který bude jako každý rok nabízet místnosti připravené stejně, jako tomu bylo o Velikonocích za posledních majitelů, kteří byli velmi zbožní.

Kdo bude chtít o Velikonocích zažít spíše zábavu, má kromě obchůzky děvčat také možnost se zúčastnit recesistické akce Hod vajcama. Začne v pondělí ve 14.00 v přístavišti U Jezu v Hodoníně. „Vloni jsme akci zkusili jen tak zkušebně a byl obrovský zájem. Letos tedy bude druhý ročník. Vejci se hází přes řeku a je jedno jestli jsou vařené nebo ne. Minulý rok vítěz téměř přehodil celou Moravu,“ uvedl provozovatel přístaviště František Ondruš. Loňská zkušenost podle něj potvrdila, že k rozhodování stačí pouhé oko a není třeba aplikovat speciální měřící metody. „Rozdíly mezi soutěžícími byly velké. U nejlepších, kde mohly být pochybnosti, jsme zvolili rozstřel. Dopad je na hladině dobře vidět,“ vysvětlil Ondruš.

Recesistický podtext akce podkreslují i zvolené kategorie. Jsou dvě: šťastná vejce a méně šťastná vejce. V obou případech má jít o vejce od nosnic žijících podle norem EU. V prvním případě jde ale o nosnice žijící v nadstandardu: 2+1 s balkonem. Kdo si nepřinese vejce vlastní, může si u pořadatelů koupit.