VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motivy přišly s prchajícími řemeslníky

Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Při řešení otázek spojených se slovanským řemeslem je zřejmé, že se nezbavíme některých přetrvávajících pochybností, neboť stále nevíme, zda umělecká tradice signalizuje určitý pohyb, tedy usídlení etnických skupin, řemeslnických mistrů či celých dílen nebo ukazuje obecně na kulturní a obchodní výměnu.

29.1.2011
SDÍLEJ:

Mikulčické nákončí s motivy z dobových pokladů. Foto: Archiv Masarykova muzea

Naznačené nejasnosti platí jak v případě byzantských či dalších řemeslníků vůči produkci bronzové lité industrie, tak také v případě uměleckého řemesla předvelkomorav­ského, respektive pozdně avarského období ve vztahu k velkomoravské produkci.

Podle rozboru některých klenotnických nástrojů se ukazuje, že jejich základní formy vycházející z římských předloh zůstaly na území střední a jihovýchodní Evropy po celý raný středověk nadále v oblibě. Srovnání se soudobou byzantskou produkcí je z hlediska mizivého počtu zachovaných památek obtížné a o to důležitější roli mají archeologické objevy z průzkumů raně středověkých objektů na černomořském poloostrovu Chersonés, kde nálezy několika neúplných pásových ozdob, bronzových kadlubů a bronzových razidel dokládají úzké vztahy k výrobním procesům ve středním Podunají v průběhu sedmého a osmého století.

Přímo k epochálním dokladům užívání litých bronzových garnitur i v prostředí Byzancí ovlivněné Itálie patří fresková malba v kostele Santa Maria Antiqua v Římě, datovaná do osmého století. Na ní je vyobrazen mladík oblečený do kaftanu přepásaného opaskem s několika postraními řemínky opatřenými kováními, která jsou vzhledově evidentně shodná s řadou garnitur středního Podunají. Zdá se, že v rozvoji slovanského šperkařství hrálo severní Přičernomoří se svými řeckými městy i spolu s Itálií, ale také původně provinciální Panonií nepochybně důležitou roli.

V problematice původu řemeslnické výroby existuje celá řada stop, vycházejících najevo díky pozornému studiu písemných pramenů, ale především z analýz některých druhů ozdob, ukazujících na předpokládaná výrobní centra určitých oblastí. Jestliže nejstarší generace badatelů uvažovala o jiném než místním původu šperků, mysleli tím provenienci byzantskou, orientální, západní nebo severskou. Můžeme připomenout, že už první badatelé obrátili pozornost na středoasijský kulturní okruh a ukázali na spojitosti jisté části šperků s dílnami turkestánskými.

Prchající řemeslníci

Obecně se jedná vlastně o islámské prostředí, především v souvislosti s pokladem z rumunského San Nicolaul Mare, pro naše dějiny poněkud pozapomenutým, ale o to důležitějším. Mohl by dokládat přítomnost cizích řemeslníků či existenci jejich dílny pracující pro potřeby domácích vyšších společenských vrstev. Za spolehlivé důkazy přitom můžeme považovat výzdobné motivy, včetně perských předloh, které se uplatnily i v rámci nového způsobu výroby lité bronzové industrie. Přijatelné zůstává vysvětlení, že motivy s touto tématikou se do širší oblasti středního Podunají dostávají spolu s řemeslníky prchajícími před mocenskými otřesy v Malé Asii, Sýrii a Kavkaze.

Hypotézu o produkci dílny, v jejímž rámci pracovalo několik zlatníků různého původu s různými zkušenostmi, především z byzantské a středoasijské oblasti, vyslovili badatelé, kteří vycházeli opět hlavně z pečlivé analýzy zmíněného rumunského pokladu. Usilovali o poznání slohového proudu, jehož je tento unikátní soubor nejvýznamnějším reprezentantem a jenž charakterizuje výtvarné památky pozdně avarského, respektive předvelkomoravského a také velkomoravského období na širším území středního Podunají. Samotné problematice složení pokladu tvořeného 23 honosnými zlatými stolními nádobami, především jejich škále forem a výzdoby, bylo věnováno již několik více či méně zdařilých prací, v nichž byla navržena řada teorií o jeho bulharském, maďarském, avarském, turkickém, středoasijském či byzantském původu.

Také v názorech poslední doby vystupují opět zřetelně do popředí orientální vlivy ve vztahu k pokladu a pozdnímu horizontu lité bronzové industrie známé na Moravě hlavně z Mikulčic. Studie k orientálním motivům vcelku podrobně zhodnotily řadu recepcí stylu výzdoby v pozdně avarském, respektive předvelkomoravském a velkomoravském období a znovu upozornily na některé analogické výzdobné motivy. My chceme připomenout ve formě a výzdobě o něco jednodušší výzdobné paralely v litém provedení s poměrně pokročilejšími a zjevně osamostatněnými odvozeninami rostlinného dekoru v případě jednoho z unikátních bronzových prolamovaných nákončí.

JAROMÍR ŠMERDA

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Návrh na přání: 3 varianty malé kuchyně a jídelny

Ilustrační foto.

Ženu před nemocnicí srazilo auto. Na přechodu pro chodce

Miloš Zeman zavítá do Strážnice. Výlet zaplatí kraj jen jeho nejužšímu týmu

Jižní Morava - Ubytování a jídlo za peníze z krajské kasy letos oželí více členů z prezidentské delegace. Při třídenní návštěvě jižní Moravy prezidentem Milošem Zemanem zaplatí kraj pobyt se stravou jen prezidentskému páru a třem lidem z nejužšího týmu prezidenta.

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

/VIDEO/ Víte, kdo má zbrojní průkaz, kdo podporuje stavbu mešit v Česku nebo který uchazeč o Hrad chce přijmout euro? Celkem na 30 otázek odpovídali prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Mirek Topolánek při cestě prezidentským vlakem. Prohlédněte si galerii, jak se vyjádřili k jednotlivým tématům.

Cestu na Hrad propásl o den. Otto Chaloupka si dá pauzu

Jižní Morava – Příhraniční okresy jižní Moravy budou zřejmě i při druhé přímé volbě prezidenta České republiky bez místního kandidáta.

Vinařský kroj sklízí úspěchy. Od podzimu si ho objednalo několik desítek lidí

Jižní Morava - Desítky lidí si objednaly historicky první model vinařského obleku, který na podzim představil Svaz vinařů České republiky. Ušít si ho nechal například vinař z Pavlova na Břeclavsku Pavel Krška. „Fyzicky ho ještě nemám, ale určitě je to zajímavá věc, která by mohla přispět ke zvýšení pospolitosti vinařů,“ myslí si Krška, který je zároveň ředitelem Národního vinařského centra ve Valticích na Břeclavsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT