„Vzhledem k velkému úspěchu loňské výstavy jsme se rozhodli uspořádat pokračování. Navíc odborní pracovníci minule nemohli vystavit kvůli prostorovým možnostem všechny exponáty. Přitom šlo o unikátní předměty z celé České republiky. Kolega Tomáš Grónský zajistil fajáns nejvyšší kvality, která se nachází na památkových objektech na Moravě a Slovensku. Rovněž kolega Marek Vařeka sehnal velmi zajímavé předměty z území České republiky,” uvedla ředitelka muzea Irena Chovančíková.

Podle slov jednoho ze spoluautorů výstavy Marka Vařeky bylo složité zajistit některé vystavené předměty. „Je velmi těžké zajistit dobové předměty z 18. století. U obrazů to zas tak velký problém není, ty jsou k postavě císaře Františka Štěpána a jeho manželky královny Marie Terezie na většině zámků a muzeí v České republice. Problém je, že zejména zámky jsou ochotny obrazy zapůjčit až po výstavní sezóně, proto jsme přistoupili ke konání výstavy až na sklonek roku 2011,” objasnil Vařeka. Díky dlouhodobým kontaktům, které má Masarykovo muzeum v Hodoníně s Vojenským historickým ústavem, Muzeem v Bruntále, Moravským zemským muzeem, Slovenským národním muzeem – Červený Kameň a dalšími institucemi se náročná práce zdařila. Návštěvníci mají možnost zhlédnout unikátní soubor asi sto padesáti předmětů. Jsou mezi nimi nejen unikátní obrazy, ale i Řád Zlatého rouna z počátku 18. století.“

Páteční vernisáže se účastnilo asi čtyřicet lidí. Podle slov organizátorů je velká škoda, že se vernisáže tak velkých výstav netěší většímu zájmu obyvatel, pro které výstavy připravuje. Ta věnovaná císaři Františku Štěpánovi Lotrinskému je umístěna na v prostorách muzea Národní třídě 21. Vstup na výstavu je zdarma.