Návštěvníci budou mít možnost vidět unikátní předměty, které nebylo možno z prostorových důvodů v minulém roce vystavit. Kromě tradiční fajánse a obrazů budou vystaveny archiválie, knihy a řády z doby osmnáctého století.

Autoři výstavy Tomáš Gronský a Marek Vařeka se snažili v letošním roce zpřístupnit unikátní soubor předmětů zaměřených na osobnost císaře ve vztahu k oběma panstvím – Holíčskému a Hodonínskému.

Základ výstavy je v letošním roce rozdělen na dvě části, které se navzájem prolínají. Výstava již nebude striktně rozdělena na část věnovanou fajánsi a císaři. Návštěvníci budou vtaženi do ducha doby. Z četných vitrín na ně budou mluvit předměty z fajánse, střídající se s numizmatickými, faleristickými a vojenskými předměty. Nedílnou součástí výstavy jsou také obrazy, které z jedné třetiny pocházejí z jiných institucí než v loňském roce.

Mezi hlavními tahouny budou letos patřit řády a vyznamenání z osmnáctého a devatenáctého století. Zejména jde o Řád Zlatého rouna, který budou moci návštěvníci obdivovat ve dvou variantách. Kromě řádu uvidí dobový nábytek a palné a sečné zbraně.

Výstava bude doplněna krátkým filmem z císařské Vídně. Návštěvníci se pomoří do dávno zapomenutého osmnáctého století a nechají se vést na vlně hudby Wolfganga Amadea Mozarta, který pro císařskou rodinu složil množství vynikajících skladeb.

Autoři výstavy věří, že zmíněná výstava bude stejně úspěšná jako ta loňská.

MAREK VAŘEKA