V hodonínském zámečku mohou zájemci vidět soubor fotografií z církevního prostředí s názvem Brána naděje od světoznámého fotografa Jindřicha Štreita. Ve výstavních prostorách budovy sálu Evropa se sešlo autorů hned několik.

Vítěz prvního ročníku soutěže Fotokoštu Pavel Duda tam prezentuje svůj cyklus z prostředí vysokoškolských kolejí. Cyklus vznikal v letech 2006 – 2011 a autor v něm dává nahlédnout do soukromí a vysokoškolského života dnešních studentů na kolejích v Českých Budějovicích, Praze, Brně, Olomouci a Hradci Králové. Zachycuje jejich bydlení, vztahy, studium i noční život.

Zájemci si mohou prohlédnout také sérii portrétů plzeňského fotografa Radovana Kodery. Tento pedagog a zároveň fotograf plzeňského památkového ústavu je autorem a spoluautorem hned několika dokumentárních projektů. Podílel se například na fotografických souborech či publikacích Osudy zmizelých, Židovské hřbitovy západních Čech, Plzeň v době secese, Relikviář svatého Maura aj. Je známý svými fotografiemi s tématikou holocaustu, kdy nafotil všechny bývalé koncentrační tábory od Osvětimi po Trawniky. V portrétech se snažil zachytit různé nenápadné lidské projevy a sdělení, jako zbytky vězeňských zápisů, které ho zajímaly více než oficiální pomníky. V jeho díle se objevuje také téma boje proti neonacistické agresi. V Hodoníně se prezentuje souborem portrétů. Zaměřuje se zde na detail tváře, zejména oči, které jsou výrazným rysem osobnosti člověka a prostředkem mimoslovní komunikace. Očima se můžeme tázat, vyjádřit souhlas, vzdor, radost, smutek i vztek.

Portréty

Se svými portréty se prezentuje také Zuzana Zbořilová, se kterou Radovan Kodera pořádal v roce 2011 fotografický festival v Plzni. Ta představuje soubor portrétů svých přátel a lidí, kterých si váží a zachycuje je s různými rekvizitami jejich zájmu či profese. Na výstavě je možno vidět také fotografie žen z umělecké skupiny s názvem Mezitím šnorchl, k nimž Zbořilová také patří.

Další členka uskupení Markéta Bendová se v Hodoníně představuje souborem Café & Piano, zachycující fotografie s tématikou kaváren, pivnic, restaurací a lokálů, které pořídila z místa strávníka.

Autorka tyto fotografie používá ale pouze jako výchozí materiál své tvorby, digitálně je upravuje, pracuje s barvou, kresbou a různými kontrasty a vzniká tedy zcela jiná obrazová skutečnost. Také fotografky Marie Brousilová a Kateřina Průžková patří k tomuto uskupení a ukázky své tvorby prezentují v Hodoníně.

Další zajímavé výstavy fotografií zapojené do Fotokoštu mohou návštěvníci vidět v Galerii výtvarného umění, Městské knihovně, galerii Vednevnoci či v kině Svět. Akci pořádá v rámci Hodonínského kulturního léta občanské sdružení Fotokošt a spolupořadatelem je Dům kultury Hodonín.

Partnery festivalu jsou Masarykovo muzeum, Galerie výtvarného umění, Město Hodonín a Institut tvůrčí fotografie v Opavě.

MICHAELA HORKÁ