Jde o v dnešní době nepřehlédnutelné a nezaměnitelné domy. Žádný z nich však v současnosti neplní svou dřívější, níže zmiňovanou funkci.

Již v 19. století byli lidé v Hodoníně zvyklí, že na tehdejším Ringplatz v patrovém domě č. p. 391 sídlí lékárna. V roce 1827 totiž tento dům se zahradou koupil lékárník Jan Přikryl, který v polovině devatenáctého století zastával v Hodoníně funkci třetího radního a je také znám jako autor olejomalby zachycující město Hodonín.

Později převzal dům č. p. 391 po svém otci syn, také Jan Přikryl a od 90. let předminulého století vlastnil dům s určitostí lékárník Leo Biskup. Lékárnu umístil do levé části přízemí, dům rozšířil o dvorní přízemní křídlo, později ještě v místnosti za lékárnou vytvořil laboratoř.

Zbytek domu tvořily byty. Významná přestavba domu spadá do období, kdy se jeho majitelem stal lékárník Antonín Dvořáček. V roce 1925 nechal dům osadit novými okny a hlavně nechal vybudovat typický falešný štít s nápisem lékárna. Celý dům také získal novou fasádu. Dům byl v roce 1931 prodán lékárníku Josefu Mošovi. V té době již lékárna vyplňovala celé přízemí a nad přízemními okny po celé šířce domu byl umístěn vývěsní štít s nápisem Lékárna U Černého orla.


Občanská záložna v Hodoníně, 30. léta 20. století.

Hodonínský řezník a uzenář Johann Černůšek několikrát přestavoval a rozšiřoval svůj přízemní dům č. p. 390, až se v roce 1906 rozhodl dům zbořit a na jeho místě vybudovat výstavní patrový dům s průjezdem, módní věžičkou a bohatou štukovou výzdobou. Ta se zachovala do současnosti a s ní i římský letopočet dokládající vznik budovy. Kromě své vlastní živnosti, kterou v přízemí domu Johann Černůšek vykonával, poskytl přízemní prodejní prostory s dílnou a bytem Módnímu závodu Josefa Černého. V patře vznikly nájemní byty a ordinace zubního lékaře Josefa Fuchse. Ve dvacátých letech zakoupila dům Občanská záložna v Hodoníně, která zde měla již dříve pronajaté dva byty. Občanská záložna vznikla v roce 1873 jako „první svépomocný český podnik peněžní v městě“ a od svého založení již vystřídala v Hodoníně pět působišť. Do nového sídla se přestěhovala z nedalekého domu č. p. 385 (nynější Baťa). Hodonínská stavební firma Ing. Hollan a Kučera pak provedla v roce 1926 přestavbu pravé části přízemí a vytvořila pro záložnu dvě kanceláře s čekárnou v přední části a zasedací síň s knihovním archivem v bočním traktu.

HANA SÝKOROVÁ