Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalezený gombík je neobvykle velký

Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Mezi další unikátní mikulčické nálezy gombíků s ptačími ornamenty patří velký stříbrný exemplář, nalezený v prostoru takzvaného kostela číslo dvanáct. V tomto případě nepochází přímo z hrobového celku, i když to lze celkem logicky předpokládat, ale byl nalezen v kulturním horizontu nad podložím.

13.8.2011
SDÍLEJ:

Velký stříbrný gombík s ptačími motivy od dvanáctého kostela v Mikulčicích.Foto: Archiv Masarykova muzea

Zpracovatelka tehdejšího výzkumu u dodnes problematické kamenné konstrukce vzdálené pouhých pětadvacet metrů východně od kněžiště pátého kostela si však ve vyjádřeních o původu tohoto gombíku poněkud odporuje. Podle B. Kavánové totiž jeho nálezová poloha nasvědčuje nejspíš náhodné ztrátě, doslova k tomu píše: „Kosti hrobů byly uloženy v tmavé humusovité vrstvě nepatrně výše a nález gombíku s nimi v žádném případě nesouvisí“. Za kostel se označují skrovné zbytky lité maltové podlahy a kamenných zdí přibližně uprostřed pohřebiště situovaného v těsné blízkosti hradeb s vestavěnou bránou. Podle rozházených kostí v hrobových jamách a nálezů v sídlištní vrstvě se dá usuzovat na pozdější narušení vykradači. Vznik celé nekropole souvisí zřejmě až s koncem Velké Moravy.

Pozoruhodný je zvláště neobvykle velký průměr gombíku dosahující až čtyři a půl centimetru, společně s tepaným výzdobným motivem ze světa ptačí říše, kterým byl opatřen po celém povrchu. Ornament se skládá z několika samostatně pojatých výjevů, mezi nimiž na první pohled zaujme dvojice ptáčků otočených zobáčky k sobě a zároveň středovému motivu s křížem vepsaným do kruhu. Další ptačí stvoření s různě pojatým tvarem těla, hlavy, ocasu a nohou jsem znázorněna okolo. Všechny opeřence vytvořil dávný řemeslník dosti hrubě, jejich těla také zdobí přesekávaná páska. Stříbrné ozdobné spínadlo z okolí dvanáctého kostela v Mikulčicích se díky stylizovanému, téměř úpadkovému charakteru výzdoby datuje do nejmladších fází velkomoravského období. Podobný proces lze vysledovat už v uměleckém řemesle pozdně avarského, respektive předvelkomoravského období, kde tato abstraktní či dokonce zjednodušená realizace souvisí s počátkem geometrického pseudorostlinného ornamentu, objevujícího se v oblastech obklopujících bývalou antickou civilizaci a později k němu patří i arabeska. Stejně velké gombíky byly objeveny i v Čechách na centrálních hradištích z první poloviny desátého století a na tomto území bychom našli i nejbližší shody s výše popsaným výtvarným stylem, který se výrazně odlišuje od většiny starších uměleckých projevů. M. Šolle se při zpracování výzkumu Staré Kouřimi vyjádřil v souvislosti s českými hradisky takto: „V nich se rozvíjel tvůrčí umělecko – řemeslný život, který rozváděl staré velkomoravské vzory a formy v osobitém poměrně neodvislém pojetí“.

Při velkém časovém odstupu, v němž postupně vznikala řada raně středověkých památek, představuje z dnešního pohledu studium jejich uměleckého stylu a zjišťování jejich vzájemných kulturně – historických vztahů samo o sobě velmi obsáhlý a ve většině případů obtížný úkol. Cílem tohoto i několika předchozích příspěvků o gombících s vícero typy ornamentů bylo pomocí stylových a námětových srovnání jednotlivých figurálních motivů, použitých ve výzdobě mnoha dalších předmětů hmotné kultury, podrobněji představit podstatné stránky velkomoravských památek. S nimi souvisí umělecko – řemeslná výroba, která ve spoustě případů nebyla doposud dokonale poznána a ve své době hrála důležitou roli v hospodářské i společenské struktuře širší oblasti středního Podunají.

Základem zůstane rozbor archeologicky více či méně dokonale evidovaných a často početných artefaktů s jednotlivými figurálními motivy, pro jejichž historický vývoj a srovnání byla využita řada mnohdy překvapivých paralel z oblasti středomořské, ale i přímo z oblasti Blízkého a Středního východu. Ty se však počtem, ale i charakterem a četností svého zpracování a také zdlouhavou publikovaností stále ještě svým středoevropským protějškům nemohou vyrovnat. Přesto je zřetelné, že civilizační vliv těchto prastarých kulturně vysoce rozvinutých oblastí na celou raně středověkou Evropu byl mimořádný a projevoval se způsobem, jenž není ani dnes dostatečně rozpoznán. Jejich kulturní a umělecké impulsy pronikaly společně až do středního Podunají a tam ve spojení s domácími kulturními tradicemi tvořily základ při vzniku uměleckých předmětů, které nás i nadále fascinují nejen svým mistrným řemeslným zpracováním, ale také bohatostí výzdobných námětů.

JAROMÍR ŠMERDA

13.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.A Základní a mateřské školy v Dolních Bojanovicích s paní učitelkou Alenou Zemanovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze ZŠ a MŠ v Dolních Bojanovicích

Ilustrační foto.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se trojky kandidátky KDU-ČSL Josefa Uhlíka

Jižní Morava – Josef Uhlík je trojka jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.hodoninskydenik.cz.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení