VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí bylo dříve blátivé i dlážděné

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Hodonín se jako většina podobných měst dlouho potýkal s absencí dlážděných cest i kanalizace. Tento problém se týkal nejen okrajových částí, ale jak je zřejmé z dobových fotografií i samotného středu města a jeho náměstí.

10.11.2011
SDÍLEJ:

Zablácený povrch na náměstí a u Masných krámů okolo roku 1900.Foto: A. Kučera

O tom, že hlavní součástí tehdejšího obchodu byly trhy a jarmarky, jsme psali už v dřívějším díle seriálu. A právě s trhy souvisí první žádost hodonínských zastupitelů z roku 1839 o vydláždění náměstí. V tom roce se 8. května delegace zástupců města Hodonína ve složení starosta Jiří Wachsmuth, první radní Petr Papež, druhý radní Václav Trávníček a členové obecního výboru František Zelinka, Ignác Vašek a Josef Shönk dostavila na zámeček ke správci Karlu Laurentovi. Předložila mu, jak uvádí Vladimír Novák ve spise Zrnka a zrníčka, uctivou petici: „…aby vrchnost milostivě povolila městské radě vydlážditi náměstí, které pro své rozbahnění nikoho na výroční aneb týdenní trh neláká, ale odrazuje, a tím Břeclav na úkor Hodonína strhává trhovníky na sebe,” uváděli v petici.

Dlažba měla podle rozpočtu stát 13405 zl. 40 kr. konvenční měny, což bylo nad síly obce. „Proto její zástupci prosí, aby vrchnost povolila městu z panského důchodu do dokončení stavby přechodnou, pěti procenty zúročitelnou zálohu, kterou by pak jako zápůjčku, poskytnutou městu Hodonínu, převzal moravsko slezský zemský stavební fond. Ta by se časem splatila z nově zavedeného příspěvku trhovníků na dlažbu v podobě půl nebo jednoho krejcaru z každé měřice obilí, dovezené na hodoníské náměstí na trh,“ žádala obec.

Správce tehdy slíbil, že žádost obce předloží ředitelství císařských statků ve Vídni, ovšem reakce eráru byla překvapivá. Rozhodnutím ze dne 31. května 1839 byla žádost briskně zamítnuta.

„Panství by z dlažby nemělo žádný užitek, jenom vydání zvětšením tržních žalob a soudních jednání a že trhy v Hodoníně jsou tak nepatrné, že půjčky by se táhly do nekonečna. Nechť proto obec místo dlažby vysype náměstí štěrkem z Moravy, kterého je v řece dost a nechť fůry a práci příslušníci obce dodají zdarma,” odpověděla Vídeň. Navíc ještě na obec přišlo nařízení, aby zaplatila 25 zl. 24 kr. konvenční měny za komisionelní útraty.

Až téměř o dvacet let později, v roce 1856, bylo náměstí konečně vydlážděno, samozřejmě hrubými kočičími hlavami. Termín „kočičí hlavy“ si zaslouží drobné vysvětlení. Dlažební kostky nebyly vždy žulové, dříve byly vyráběné z křehkého křemence a vlivem poškození se na jejich hranách projevoval lasturnatý lom. Těžké okované povozy používané v minulosti vlivem nerovné dlažby často nadskakovaly a při dopadu dlažbu odlamovaly, čímž původní téměř kvádrový tvar měnily. Odlámání okrajů vytvořilo ve středu vyvýšenou část a na okrajích propadliny, nově vzniklá tělesa jak velikostí, tak i výčnělky na povrchu začínala připomínat právě kočičí hlavy. K vytvoření dlažby s onou nažloutlou podobou, kterou mají pamětníci možná před očima, došlo až v dalším století. V roce 1911 bylo náměstí předlážděno šamotovými dlaždicemi ze Šalgó Tarján v Uhrách. V tomto období došlo v Hodoníně i k dalším výrazným změnám vzhledu ulic. Dne 12. ledna 1913 se stal na dobu pěti let hodonínským starostou jeden z jeho nejbohatších obyvatel – Fridrich Redlich. Za jeho éry byly vydlážděny i některé další ulice, budovala se kanalizační síť a z ulic začaly mizet podélné, vodu odvádějící příkopy.

Současný vzhled náměstí s platany kolem kostela vzbuzuje dojem, že vegetace tam byla odjakživa, ale jak je patrné z leteckém snímku, v roce 1931 bylo náměstí ještě bez jediného kousku zeleně.

ANTONÍN KUČERA

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rekonstrukce bitvy z druhé světové války. Ilustrační foto.

V závějích budou bránit Prusko. V Mikulčicích také okoštují pálenky a zelí

Carp show v Břeclavi.

Přednášky či výstava. Mezi kapraře zavítá i modelka Bučková

Vinařství roku je z Němčiček. Stávek kombinuje tradici s nápaditostí

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Růžová vína nemusí být jen mladá a lehká, mohou zrát a nabídnout mnohem víc. Takový pohled předává svým zákazníkům vinař Jan Stávek z Němčiček na Břeclavsku. Za svůj přístup v oboru se ve čtvrtek jeho firma stala Vinařstvím roku 2017. Vyhlášení výsledků se konalo v Brně. Doposud posledním vítězem bylo Zámecké vinařství Bzenec z Hodonínska.

Nová kabina usnadní cestu vozíčkářům i důchodcům. Na úřad či do hospody

Žádovice – Pomoc pro hendikepované. Nově vybudované bezbariérové přístupy za tři miliony korun dostanou v Žádovicích úřad, kulturní dům a obecní hospoda. „Jedná se o venkovní kabinu pro vozíčkáře a důchodce, kteří mají problémy s pohybem,“ sdělil starosta Žádovic Bronislav Seďa. 

AKTUALIZOVÁNO

Jiří Drahoš přijede o víkendu do Brna. Setká se s voliči, Horáčkem i Hilšerem

Brno – Setkat se se svými voliči na jižní Moravě a debatovat s nimi o důležitých otázkách přijede před druhým kolem letošních prezidentských voleb Jiří Drahoš.

Dluhy měst? Klesají. I tak splácejí radnice desítky milionů úvěrů

Jižní Morava – Nové náměstí, centrum volného času, bytové domy, ale také chodníky, silnice i kluziště. Také tyto a další projekty měst na jihu Moravy spolykají desítky milionů korun. Některá města si kvůli nim berou půjčky. Jinde se daří získávat evropské peníze. Celkově se však městům daří dluhy postupně snižovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>