Akce navazuje na aktuální výstavu Dřevo v proměnách, která prostřednictvím sto sedmdesáti exponátů představuje tvorbu dvanácti současných řezbářů ze Slovácka. Masarykovo muzeum v Hodoníně se rozhodlo pro všechny milovníky vůně pilin a zvuku dlát bez ohledu na věk připravit doprovodnou akci k této zajímavé výstavě, která končí 10. června.

Pro ty, kteří se rozhodnou zavítat do budovy výstavních sálu Evropa na Národní tř. 21. v Hodoníně dne 29. května 2012 čeká kromě komentované prohlídky výstavy také menší překvapení. V době od 9.00 do 14.00 bude možné si vyzkoušet různé typy dlát a stát se na chvíli řezbáři, nebo si popovídat s učitelem a studenty oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva ze Střední školy lesnické a rybářská ve Bzenci.

Od učitele Ladislava Sedláčka ze Bzence, který je také jedním z vystavujících řezbářů na této výstavě, se mohou lidé z první ruky dozvědět množství zajímavých informací o přípravě dlát a řezbářství v lidovém pojetí. Jistě nebude proto na škodu říct pár vět a tomto mladém řezbáři (ročník 1984).

Ladislav Sedláček je absolventem SOU v Bystřici pod Hostýnem, obor uměleckořemeslné zpracování dřeva. Jak sám říká, vše se u něj začalo točit kolem dřeva až poté, co vyhledal nejbližšího řezbáře v okolí Františka Gajdy (nar. 1935). Tento strážnický řezbář se mu stal učitelem a vzorem, co se týká nejen řezbářské dovednosti a pracovitosti, ale také ze své lidské stránky.

Jako jediný z „Gajdových učedníků" (řezbářské sdružení GAUČ má dnes už jen pět členů) převzal od svého mistra držení dláta při řezbě figurek třemi prsty. Ladislav Sedláček dnes bydlí se svou rodinou ve Bzenci. V areálu Střední školy lesnické a rybářské ve Bzenci, kde v současné době pedagogicky působí, má svou řezbářskou dílnu, kde vyřezává.

TOMÁŠ GRONSKÝ