VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NOSITELÉ FOLKLORU: Škola začínala, až bylo sklizeno

Svatobořice-Mistřín - Minulé dva příspěvky přiblížily úskalí i radosti nejranějšího věku chlapeckého i dívčího. Posloužila při tom nevelká knížka brumovického rodáka Jana Herbena „Slovácké děti“, která byla vydána v Knihtiskárně F. Šimáčka v Praze v roce 1890. Ta je rozdělena právě do tří oddílů, Dnes přichází řada na třetí z nich nazvaná Stará škola.

18.3.2012
SDÍLEJ:

Děvčata se vždy školy bála méně než chlapci.Foto: František Synek

Začněme však citací stížnosti, sepsanou rechtorem Francem Grčou v roce 1835, který o stavu školy vypovídá následující: „Vysoce důstojné c.k. krajské gubernium! Na té škole naší střecha shnilá a v druhé školní světnici žádná okna, žádné dvéře, žádná kamna, patronát nic a fary není, coungrua nedoplacená, žita jsem měl 20 měr, to už je pryč, sobotáles zprvu na šajnech, nyní už žádný 19 měsíců, střecha děravá, dřevník spadlý, chlév žádný, záchod pryč. Och, ty můj umučený Ježíši Kriste! Co si mám počat?“

S lehkou ironií spisovatel upozorňuje, že stížnosti se vždy minuly účinku, náprava nepřicházela, až vše zařídila paní rechtorová. Před pravidelnou visitací vzala dílo do svých rukou… Pálila trámy a dělala díry v doškové střeše. Štěstí jí přálo. Visitace byla za deštivého počasí, a když po ní hosté zasedli za stůl vonného jídla ve světnici učitelově, paní rechtorová vylila na hůře do díry ve střeše tři velké puténky vody. Zrovna nad stolem, kde seděl urozený patron a nejdůstojnější pan děkan. Těžké krůpěje, upozorňuje J. Herben s odkazem na nedávnou příhodu, padaly na lysou hlavu páně děkanovu i do mísy páně patronovy a upozornily panstvo na pomíjivost chatrných škol. Nová škola stála ve vsi do roka!

Škola začínala 15. září, tehdy, když byla z polí již sklizena žeň, napásání husí již přestalo a v čase, kdy se blížilo kopání brambor a vinobraní. Začátek školy vyhlašoval panský posel.

„Hned po požehnání vyšel z dolního konce dědiny svátečně nastrojený Slovák, asi čtyřicítník, s obličejem lesknoucím se od borovičky a s bubnem přes levé rameno. Vešel do dědiny, vytáhl paličky, zabubnoval a způsobem slavnostním oznamoval sedlákům, podsedníkům, chalupníkům i hoferům,“ popisuje pozorný rodák z Brumovic dění, jež předcházelo samotnému hlášení. „Od císařsko-královského obecního představu všem na vědomosť sa dává: Keří rodiče majú děti a chodijú do škole, tož ať ich zajtra pošlú do kostela a ať jich dycky posýlajú pořádně do téj školy, aby sa nečemu naučily a ich napomenuli, aby dycky chodily, jaksa patří, do škole, aby z nich něco bylo, a ne jak boží hovada sa po trávníkách povalovat. Bum, bum, bum,“ zní dědinou.

Všimněme si nyní, co je, podle J. Herbena, vzhledem ku povaze slováckých dětí pozoruhodné. Děvčátka nemají ze školy takový strach jako chlapci. Pouštějí se také nerady matčiných šorců a fěrtochů, ale zasedají pak do lavic jako berušky; jen trochu se stydí a ostýchají. To chlapci však většinou ani oči nepozvednou, krčí se v lavicích a sedí zarputile jako zločinci na lavici obžalovaných. Někteří, když matka odchází, utíkají za ní a brečí, jak by je na nože bral. Tehdy se učitel usmívá, podotýká vypravěč. Dětem rodiče totiž pravidelně u něj schovávají pro první den dva nějaké pamlsky, peníze a hračky. Pan učitel jim je dává při odchodu, aby mu přivykly a zase přišly do školy. Děti nemají ovšem tušení, že je to od rodičů. Téměř každá matka však přinese něco i panu učiteli. Něco do kuchyně, menší peníz nebo alespoň slib nějaké služby. Rodiče pamatují, jak oni byli přivedeni poprvé do školy a vedou své děti zase.

V první dny pan učitel dětem vypráví různé příběhy z dávné historie. Starším například vybral část z dějepisu vlasti moravské, o Velehradu, kam chodívají jejich rodiče na pouť. Poutavě vybarvuje, jak tento Velehrad býval kdysi velkým městem a v něm žil král Rostislav. A ten, když chtěl, aby lid moravský přestal být pohanský, zavolal svaté apoštoly Cyrila a Metoděje z Řecka, ze Soluně a požádal je, aby učili lidi v jazyku slovanském. Většina poslouchala slova učitelova jako v kostele.

Jak viděly školu děti? I o tom píše pozorný J. Herben: „Škola je chlapcům i děvčicím slováckým domem tajemným, domem úcty, do něhož vcházejí s bázní a třesením. Pan rechtor je osobou nepochopitelnou, povýšenou nad všecky strýce a tetičky, nad pantátu kupce i kováře, kteří všichni nosí také panské šaty. Jest i osobou vznešenější nežli šafář ze dvora, který nosí porty na kabátě jak císař. Pan rechtor jest osobou, která jen říká, pše a čítá a děvčicím dává na ruce, když šuškají, a chlapcům na rub těla, když rozverují. Nevěřily by, že pan učitel také jí a pije. Nechodí do hospody, mluví jinak nežli druzí a všichni před ním smekají. Slovem: dětem našim učitel jest jako Bůh: nevyslovitelný, milující, dobrotivý – ale i hněvivý, kárající, hrozný.“ Pan učitel zase zná povahu svých dětí, což je důležitým požadavkem zdárného vychování. Zná jejich nedostatky, často potlačuje zlost, ale ví, že děti slovácké jsou vnímavé, chápavé, učenlivé, bystré a vtipné. V tom je jeho největší odměna, uzavírá své úvahy sepsané před více než sto třiceti léty Jan Herben.

FRANTIŠEK SYNEK

Autor: Redakce

18.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič/ka dodávky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Nádražní 418 696 32 Ždánice. ŘP sk. B, jedná se o rozvoz obědů dodávkou. VŘ dne 18.7.2018 od 8:00 do 10:00 hod.. Pracoviště: Jhrest spol. s r.o. - sídlo, Nádražní, č.p. 418, 696 32 Ždánice. Informace: Ctibor Sedláček, +420 604 319 354.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 90 Kč

Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur bezpečnostní pracovník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Svatoborská 1379/104, 697 01 Kyjov. Náplň práce: ochrana a ostraha majetku klienta, pochůzková činnost, kontrola bezpečnosti v rámci objektu, eliminace nepoctivých zákazníků, jednoduchá administrativa, komunikace s policií. Požadavky: chuť pracovat, trestní bezúhonnost. Nabízíme: dlouhodobou brigádní spolupráci s možností přechodu na HPP, kompletní uniformu a příspěvek na obuv, možnost profesního i platového růstu, zajistíme zkoušky profesní kvalifikace, možnost zajištění ubytovny. Úvazek plný nebo zkrácený dle dohody.Kontakt na tel. 800 111 112, na mail: p.vyoralova@m2c.eu. Pracoviště: Mark2 corporation czech a.s. - kaufland kyjov, Svatoborská, č.p. 1379, 697 01 Kyjov 1. Informace: Petra Vyoralová, +420 800 111 112.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 35 000 Kč

Strojní inženýři strojní inženýr, logistika. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Velkomoravská 4270/89b, 695 01 Hodonín. ŘP, znalost AJ nebo NJ výhodou. Příplatek na stravu, penzijní připojištění. Kontakt na tel. 518 305 556 v pracovní dny od 8:00 do 14:00 hod, osobně po tel. domluvě.. Pracoviště: Tech-trade, s.r.o., Velkomoravská, č.p. 4270, 695 01 Hodonín 1. Informace: Veronika Slámová, +420 518 305 556.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Expedient/ka, skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme vhodného kandidáta na pozici expedient-skladník potravinářských chlazených výrobků. Pracovní náplň - příjem zboží z výroby a jeho evidence, příprava zboží podle objednávek a dodacích listů, nakládka zboží, zajišťování dopravy k zákazníkovi, komunikace s dopravci. Nabízíme zajímavé finanční ohodnocení, slevovou kartu na zboží v podnikové prodejně, příplatky za odpolední směny, dovolená 25 dnů. V případě zájmu o nabízenou pozici zašlete strukturovaný životopis: e-mail: vyroba@italat.cz. Pracoviště: Italat cz s.r.o. - provozovna, 696 71 Blatnice p.Sv.Antonínkem. Informace: Veronika Zámečníková, +420 518 331 264.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Krejčiřík začíná odznova už posedmé boj s rakovinou. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.
6

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Festival národů Podyjí nabídl nášvěvníkům na dvacet stánků se specialitami z různých evropských kuchyní.
22

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Král obhájil vítězství. Za 20 minut snědl úctyhodných 114 meruňkových knedlíků

Miroslav /REPORTÁŽ/ - V Miroslavi je nezvykle živo a proudí zde stovky návštěvníků z blízka i daleka. Všichni se přijeli podívat na dvacátý devátý ročník Miroslavského meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána, který se odehrává v historické části města.

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Nemojany /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Pořádně se obléct, nezapomenout kulicha ať neomrznou uši a hurá na lyže. V zimě na sjezdovce celkem běžná věc. Zalyžovat si v červenci, to už by jen tak někoho nenapadlo. Výjimkou jsou Nemojanští. Je sobota dopoledne a v takzvaném Kozím výběhu za obcí se koná sraz veteránů. Doplněný je právě o závody v lyžování.

Žně potěšily jen pekaře, výrazně přibylo požárů na polích. Škody jdou do milionů

Jižní Morava - Rané žně zemědělcům radost nepřinesly, výnosy jsou horší. Farmáři mají obavy z nedostatku sena. Přibylo požárů techniky na polích.

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT