VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Kohnově „rasovně“ psalo už Slovácko

Hodonín - /SERIÁL HODONÍN VČERA A DNES/ Při pohledu na Hodonín 
z ptačí perspektivy, ať 
z letadla nebo na internetových mapách, je jihozápadně od centra města zřetelná rozsáhlá průmyslová část, vybudovaná vlevo od silnice směrem na Lužice. I když je dnes tento prostor rozdělený na několik menších celků a velkou část pokrývá elektrárna, stále asi největší plochu zabírá závod na zpracování dřeva, který existuje pod různými jmény v Hodoníně již více než sto let.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Velkomoravská ulice dnes, viadukt byl posunut trochu vlevoFoto: Vl. Novák „Zrnka a zrníčka“

Okolo roku 1900 byla v této, od centra relativně vzdálené části města, skládka dřeva a pila. V roce 1907 se rozhodl majitel pily Adolf Kohn dřevo nejen prodávat, ale také částečně zpracovávat. K jednodušším pilám přibyly katry a byla zde zahájena i výroba parket.

Za první světové války, kdy Kohnova pila vyráběla pro rakousko – uherskou armádu, byla díky válečné výrobě k pile v roce 1917 přistavěna další budova. Podmínky ve fabrikách byly v té době málokde ideální, pila nebyla výjimkou. Hodonínské

Slovácko v roce 1908 dokonce pravidelně otiskovalo zprávy, nadepsané „Z Kohnovy rasovny", kde byly popisovány vztahy v tehdejším podniku. Je pak nasnadě, že i zaměstnanci pily se v roce 1920 účastnili celostátní prosincové generální stávky.

Sortiment firmy z té doby je popsán v adresáři města z roku 1924:

„Adolf Kohn, parní pila, továrna na parkety a dřevěné zátky v Hodoníně, firma zapsaná v obchodním rejstříku, společníci Viktor Kohut, Alfred Bock, telefon číslo 11. Druh výroby: parkety všech jakostí a dřevin, řeziva všech sil z tvrdých dřevin, loučky na rámky pro včely, dřevěné zátky příční a točené, specialita pivovarských zátek."

V roce 1928 byla v Hodoníně výroba parket ukončena a začala se zde vyrábět překližka a laťovka. V roce 1932 spadla Kohnova pila do konkurzu, provoz byl zastaven a až v roce 1935 se hodonínský provoz stal součástí České akciové továrny na dýhy v Praze, která patřila koncernu Ringhoffer – Tatra. V té době bylo rozhodnuto o výrazném rozšíření výroby a o rekonstrukci.

V roce 1937 byl od sousedního Stummerova cukrovaru pronajat pozemek, na kterém byla postavena nová výrobní hala a ve stejném roce byla do továrny přivedena i železniční vlečka. Vlastní elektrárna svým výkonem přestala stačit a závod byl připojen na rozvodnou síť Západomoravských elektráren, které na Hodonínsku působily. Spojení s firmou Ringhoffer – Tatra přineslo do Hodonína jeden celkem významný detail. Dřevařskému závodu na jihozápadě města se začalo říkat „Tatra" a bez ohledu na pozdější různé názvy platí pro některé pamětníky toto označení dodnes.

V roce 1946 na jaře potkal hodonínskou „Tatru" osud podobných podniků. Dekretem prezidenta Beneše byla znárodněna a vznikl nový 
n. p. „Závody na překližky a dýhy" se sídlem v Praze. Továrna často měnila jméno, i když slovo „překližka" či „dýha" se tam objevovalo téměř vždy, třeba r. 1950 „Moravské", v r. 1952 zase „Hodonínské překližkárny a dýhárny".

Od r. 1968 se firma jmenovala „Závody na překližky a dýhy, n. p. Hodonín" a tento název vydržel s drobnými obměnami až do roku 2002, kdy vznikla společnost „Ploma, 
a. s."

I nadále byl závod několikrát modernizován, například v létech 1963 a 1964 bylo započato s výrobou dřevotřískových desek a poté vodovzdorných překližek.

Továrně se nevyhnuly ani velké nehody. Dne 15. října 1968 došlo k rozsáhlému požáru, při kterém byla kompletně zničena dlouhá budova, vedoucí od vrátnice až do zadních traktů továrny. Požár, který vypukl ve dne, sledovalo za plotem značné množství diváků. Bylo krátce po srpnu 1968 a pamětníci si jistě vzpomenou na kousek od vrátnice stojící ruskou vojenskou cisternu s nápisem „Ogně opasno", samozřejmě naplněnou ne benzínem, ale vodou, a na její posádku, která se bez většího úspěchu snažila hodonínským hasičům pomoci.

O novodobé historii již pouze krátce. V roce 1974 zde vznikl samostatný závod na výrobu plošných materiálů – Ploma. Do roku 1980 byl celý podnik nákladem 56 miliónů rozšířen a v roce 1992 přeměněn na akciovou společnost „ZPD Hodonín a. s.", která se od roku 2002 jmenuje „Ploma a. s."

ANTONÍN KUČERA

Autor: Redakce

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik a opravář osobních automobilů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: TRUCK STOP s.r.o., Brněnská č.p., 3983/61a, 695 01 Hodonín 1., Náplň práce: Mechanik a opravář motorových vozidel., Kontakt: tel. 605 285 232, e-mailem: truck.stop@seznam.cz.. Pracoviště: Truck stop s.r.o., Brněnská, č.p. 3983, 695 01 Hodonín 1. Informace: Ladislav Korbel, +420 605 285 232.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 16 000 Kč

Stavební zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: STAVEBNÍ FIRMA PLUS s.r.o., Měšťanská č.p. 3992/109, 695 01 Hodonín 1., Kontakt: tel. 734 258 679 v PO - PÁ od 8:00 do 15:00, e-mailem: cerna@firmaplus.cz.. Pracoviště: Stavební firma plus s.r.o., Měšťanská, č.p. 3992, 695 01 Hodonín 1. Informace: Martina Černá, +420 734 258 679.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 19 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Dělník dokončovacích stavebních prací. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zručné a zodpovědné kolegy pro práci na dřevostavbě v Kyjově. Vyučení v oboru není nutností, důležitější jsou zkušenosti, zodpovědnost a samostatnost., , Můžeme nabídnout, , - Mzdové ohodnocení 19.000,- + bonusy, , - práce na hlavní pracovní poměr nebo dohodu, , - práce převážně v týdnu od 8 -17, , - možnost dlouhodobé spolupráce, , Očekáváme, , - bydliště v okolí Kyjova výhodou., , - řidičské oprávnění sk. B ( sk BE výhodou), , Nástup možný ihned, , Odpovídáme všem uchazečům.. Pracoviště: Region, spol. s r.o., třída Palackého, č.p. 205, 697 01 Kyjov 1. Informace: Jan Lexa, +420 773 796 300.

Výroba - Mistři a příbuzní pracovníci v dřevařství, 15 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v dřevařství, papírenství a polygrafii Mistr/ová výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: KAMPI OFFICE s.r.o., Velkomoravská č.p. 3243/35, 695 01 Hodonín 1., Náplň práce: Řízení, organizace a kontrola práce výrobních pracovníků, spolupráce při plánování výroby a toků materiálu, zabezpečení výroby s ohledem na zachování logické a časové návaznosti, zodpovědnost za efektivitu výroby a kvalitu výrobků, školení a motivace zaměstnanců, vedení provozní dokumentace., Požadujeme: Výborné organizační schopnosti a logické myšlení, schopnost vést kolektiv cca 50ti pracovníků ve 2 směnném provozu, pozitivní myšlení a flexibilita, vysoká míra samostatnosti a spolehlivosti, smysl pro pořádek a čistotu, uživatelská znalost práce na PC (MS Office, Internet)., Nabízíme: Zázemí a zkušenosti zavedené stabilní a dynamicky se rozvíjející české výrobní firmy,samostatnou práci s vysokou mírou odpovědnosti,pevnou složku mzdy s motivačním ohodnocením výsledků a aktivity, možnost seberealizace a dlouhodobého pracovního uplatnění., Pokud Vás tato nabídka zaujala, zašlete nám strukturovaný životopis na adresu: ivana.petricova@kampioffice.cz. Ohledně termínu pohovoru Vás budeme v nejbližší době kontaktovat., Kontakt: e-mailem: ivana.petricova@kampioffice.cz.. Pracoviště: Kampi office s.r.o., Velkomoravská, č.p. 3243, 695 01 Hodonín 1. Informace: Ivana Petricová, +420 518 340 182.


Soutěž jedlíku je vrcholem programu miroslavského Meruňkobraní.
12

Král obhájil vítězství. Za 20 minut snědl úctyhodných 114 meruňkových knedlíků

Letos se nemojanský sraz veteránů uskutečnil se závody na lyžích v zimním oblečení. O zábavu tak bylo postaráno.
21

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Žně potěšily jen pekaře, výrazně přibylo požárů na polích. Škody jdou do milionů

Jižní Morava - Rané žně zemědělcům radost nepřinesly, výnosy jsou horší. Farmáři mají obavy z nedostatku sena. Přibylo požárů techniky na polích.

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.

Koupaliště otevřelo brány. Padesátimetrový bazén nahradil kratší a brouzdaliště

Lipov – Hosté si v pátek mohli poprvé vyzkoušet modernizované koupaliště v Lipově na Hodonínsku. Starý, na délku padesátimetrový bazén, nahradil nový, třiatřicetimetrový z nerezu, a brouzdaliště.

AKTUALIZOVÁNO

Průzkum jeskyně skončil málem tragicky. Žena spadla, má mnohočetná poranění

Holštejn – Pravděpodobně vyrazila na průzkum jeskyně. Mladá žena však spadla a vážně se zranila. Pro ženu k holštejnské jeskyni musel přiletět vrtulník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT