Další díly seriálu Na výstavu do muzea naleznete ZDE

V dnešní době zaznamenáváme boj obou měn o světové vedení. Budeme překvapeni, která z nich nakonec vyhraje a převezme roli světové měny. Zatím si tuto pozici uhájil dolar, ale jsou oblasti jako Rusko, kde se raději přijímá euro. Navíc nesmíme zapomínat, že pořád v Evropě máme dvě velmi stabilní měny, které ještě neřekly své poslední slovo. Velmi dobré postavení má britská libra, s kterou se můžeme setkat při obchodech v jihovýchodní Asii nebo v oblastech bývalého britského impéria. Druhou významnou měnou je švýcarský frank, jenž patří také mezi zajímavé mince nacházející se v depozitářích Masarykova muzea v Hodoníně.

Od roku 1850 byl zaveden frank coby hlavní peněžní jednotka helvétské konfederace, jíž je až do dnešní doby. Byly raženy mince v nominálech 1, 2, 5, 10 a 20 centů a ½, 1, 2 a 5 franků. Obraz mincí na aversu a reversu zůstal prakticky stejný až do dnešní doby. Navíc mince ražené od roku 1879 jsou stále v oběhu! Jde doslova o unikát, vzpomeňme, kolikrát od roku 1892 se měnila naše koruna, asi sedmkrát. Naproti tomu švýcarský frank zůstal a je možno s ním platit i nadále.

Trochu jiné je to u bankovek, které prošly složitějším vývojem kvůli padělatelům. Ovšem pokud někdo ve Švýcarsku nalezne starou papírovou bankovku, může ji v centrální bance směnit za aktuálně platný model bankovky. Tuto možnost v naší České národní bance máme pouze omezenou dobu.

Ve sbírce numizmatiky Masarykova muzea v Hodoníně se nachází šest mincí švýcarské konfederace z let 1879 – 1908. Jedná se o nominály 5, 10 a 20 centů. Na aversu každé mince je hlava svobody s latinským nápisem LIBERTAS. Vzhledem k mnohojazyčnosti Švýcarska následuje latinský opis CONFOEDERATIO HELVETICA. Na reversu je uveden nominál, okolo nějž je věnec dubových, vinných nebo jiných listů. Mince působí i na dnešní dobu velmi kultivovaně a moderně. Bereme-li v potaz, že mince jsou v oběhu již předlouhých 131 let, je to obdivuhodné. Materiál, použitý na výrobu těchto mincí, je velmi kvalitní mincovní slitina. Nezbývá, než upozornit čtenáře, aby si pozorně prohlédli švýcarské mince, které možná mají doma, a mohou narazit na podobné staré mince, které máme v naši sbírce.

MAREK VAŘEKA