VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce stařečkům utíkala. Díky vyprávění

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLÓRU/ - Hřejivé jarní sluníčko pro všechno živé znamenalo po dlouhé zimě zásadní změnu a vytáhlo do sadů, které ožily zpěvem jarních pěvců, za prací nejen rodiče a starší sourozence, ale užít si prvních teplých slunečních paprsků a radosti z krásných dnů chtěli také stařečci.

2.4.2011
SDÍLEJ:

Blažej Houšť (1873 – 1915) s maminkou a dcerou v roce 1910. Foto: Archiv autora

Ti nejraději usedali na klády nebo lehké jednoduché lavice poblíž starých stodol a zde se věnovali nenáročné, ale pro hospodářství potřebné práci. Uměli opravit nebo uplést koše či ošatky, čistili, opravovali a zpevňovali koňské postroje, strojili nové biče, brousili nože, srpy, motyky nebo rýče. A taková práce vždy lákala kluky, kteří dovedli zručnost svých dědů pozorně sledovat. A přitom je drželo v napětí také vyprávění, kterým si stařečci práci ulehčovali a velmi rádi se vraceli do svých mladých let.

Dodnes si vzpomínám, jak jsem se svými kamarády někdy v polovině 70tých let při jarní husí pastvě, poprvé a později několikrát opakovaně vyslechl vzpomínkové vyprávění tehdy více než sedmdesátiletého strýčka Němčanského o strašlivé zkáze obrovské lodi na rozbouřeném moři. Událost to bylo pro nás, malé kluky, naprosto nepřestavitelná! Moc jsme mu nevěřili. „Přece něco takového se nemůže na světě stát! To je určitě zase nějaká pohádka,“ mysleli jsme si.

Ti – ta – nic?

Ze svého prostředí jsme znali jen nevelký rybník; o moři jsme do té doby neměli žádné konkrétní představy, ba ani tušení. Loď, to byly dřevěné necky, které jsme čas od času dotáhli právě k tomu rybníku a zkoušeli se na nich plavit z břehu na břeh. Naše zkáza a koupání ve studené jarní vodě zpočátku přicházely s pravidelností pro nás (i naše rodiče) nepochopitelnou… Do té doby, než jsme se – obvykle dva nezkušení plavčíci – na naší „lodi“ ukáznili a vratké plavidlo ovládli. Stařeček Němčanský poznal naše rozpaky a nenechal nás dlouho při naší nevědomosti.

Na další pastvu přinesl starý, pokrčený a zežloutlý časopis s fotografií potápějící se lodi. Vysoko nad černou hladinou s množstvím malých člunů, čněl k nočnímu nebi se světlými terčíky hvězd tmavý lodní trup s řadami osvětlených oken. O jeho velikosti jsme si na upozornění našeho vypravěče udělali představu tak, že jsme výšku trupu nad hladinou přirovnali k výšce mistřínské kostelní věže! Tehdy jsme z meze uprostřed polí nedaleko vesnice hleděli na tu, nám tolik známou dominantu, a ani jsme nedutali. Nedovedli jsme si představit takto obrovskou loď, ani to, že se vše opravdu kdysi (tehdy před šedesáti lety) stalo. Stařeček nám přečetl jméno lodi. Společně s ním jsme slabikovali: Ti–ta-nic. Na tuto chvíli jsme nikdy nezapomněli a od té doby jsme zase více znali život.

Válka a Komanči

Stařečci však znali také jiné světy. Často vzpomínali na své válečné zážitky. Ty nám byly kupodivu bližší. Střílení, nepřátelství, boj. To jsme si dovedli představit lépe než moře a velikost neštěstí Titanicu i lodi samotné. Naše dětství provázely zfilmované indiánky Karla Maye a hry na Apače, Komanče a další Indiány. Ale skutečnou válku a nebezpečí, to jsme poznávali právě ze vzpomínek pamětníků.

Jeden z nich, stařeček Blažej Houšť, zanechal po sobě celý deníček zápisků, z nichž si dovolím část ocitovat: „Dne 31. července 1915 ráno přišel za mnou kmotr Kostiha, dál mě lístek a jeden prstenek zhotoveny z ruských šrapnelů aluminových. O půl šesté ráno bylo nám oznámeno, že město Lublin je v našem držení, ale celý vypálen, poněvadž tam celý den i noc velmi hořelo. O šesti hodinách ráno jsme opustili posice a přišli jsme až do města Kaněstu Alegsandryja, které bylo zapáleno celé i kasárny a odpoledne nastál boj a trval až do večera. Noc minula klidně až na nějaké přestřelky, ale dne 1. srpna, to bylo právě v neděli, skoro ráno nejdřív začala infanterija, a pak naše kanony začali svoji práci, tak co Rus nespálil, tak šrapneli naše zapálili. To bylo hned. Místo ranní mše svaté o deseti hodinách jsme opustili svoje bejváky, které jsme si předtím zhotovili a šli jsme dvě hodiny na pravo blíž Lublinu a o dvanácti hodinách teprv nastal krutý boj. Koule se nad námi křižovaly a já se v duchu jenom modlil a vzpomínal na svoji rodinu. (…) Líbám ženu a děti a dávám jim už nerad poslední sbohem. Toto píšu právě při hřmění děl místo Sv. požehnání. Ten samý den o šesté hodině večer byl mrtev z Věteřova Řehoř Uherek, pak asi o dvanácti hodinách v noci začal před námi velký oheň a přestřelky byly jenom malé, jinak noc byla obstojna. Večeři jsme dostali v jedenáct v noci a snídani jsme měli o třech hodinách ráno. Dne 2/8 po snídani jsme se zakopávali niže do zemi proti nepříteli. (…) Menáš nebyla žádná celí den, až večír v deset hodin jsme dostali polévku a kousek masa. Ráno jsme dostali kávu a měli jsme dost klidný den, mimo několik ran z děla, ale o šesté hodině večer nastala opět prudká bouře z děl a do toho tam přiletěl ruský eroplán a německá baterija naň začala střílet, asi stopadesát ran. (…) Ten samy den dobyli naše vojska pátou tvrz u města Ivangroten a zajali 2300 nepřátel a ukořistili jsme 27 děl.“

Později jsem se dozvěděl, že pisatel těch řádků padl na italském bojišti 1. října 1915 u města Doberdo u Gorizie, kde byl také pochován. Jeho hrob se nedochoval. Válka se nad ním několikrát přehnala a země i jeho hrob byly úplně rozmetány… Kamarádi jeho sešitek se zápisky uschovali. Snad proto, abychom nezapomněli na chvíle, při nichž umírali pradědové; na chvíle, které nebyly pohádkové.

FRANTIŠEK SYNEK

2.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé koní Ošetřovatelka koní, Hotel Bukovanský mlýn. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro stáj v rámci hotelu Bukovanského mlýna, hledáme spolehlivého pečovatele/ku pro koně a drobná hospodářská zvířata., Co Vám můžeme nabídnout, • Zajímavé mzdové ohodnocení 16.000 – 18.000 Kč , • práci na čerstvém vzduchu se zvířaty , • nástup možný ihned, možnost dlouhodobé spolupráce , • práce na hlavní nebo zkrácený úvazek , • pracovní doba 2-3 hod ráno a 2-3 hod večer + projížďky, • zaučení zkušenou pečovatelkou, výcvik ježdění, Co od Vás očekáváme, • pozitivní přístup ke zvířatům a práci, • časovou flexibilitu , • zkušenosti nejsou nutností ale výhodou, V naší firmě si všímáme pracovitých lidí a dokážeme je patřičně odměnit., Pokud vás naše nabídka zaujala, zašlete prosím strukturovaný životopis na mail: lexa@chata.cz, Kontakt: Jan Lexa, tel.: 773796300. Pracoviště: Region, spol. s r.o. - pracoviště bukovany 01, 696 31 Bukovany u Hodonína. Informace: Jan Lexa, +420 773 796 300.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 27 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič/ka nákladního automobilu a jeho přípojného vozidla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kyjov. Požadujeme: ŘP sk. C, E, platné psychotesty, karta řidiče do digitálního tachografu, časová flexibilita. Zvláštní prémie. Kontakt na tel. 602 746 437, osobně na adrese. Jungmannova 499, III. patro, dveře č. 307. Pracoviště: Mykol spol. s r.o., Tyršova, č.p. 143, 697 01 Kyjov 1. Informace: Bohumil Marada, +420 602 746 437.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Veselská 1536, 696 62 Strážnice.. Pracoviště: Hantosstav s.r.o. - strážnice, Veselská, č.p. 1536, 696 62 Strážnice. Informace: Vasyl Tsoka, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 18 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovišt: Dlouhá 226, 696 17 Dolní Bojanovice. Vyhláška 50 - § 5, 6 a vyšší výhodou, ŘP sk.B, znalost AJ nebo NJ výhodou. Kontakt na tel. 721 087 374 od 8:00 do 15:00 hod, na mail: p.blahova@veos.cz. Pracoviště: Veos pospíšil s.r.o., Dlouhá, č.p. 226, 696 17 Dolní Bojanovice. Informace: Petra Blahová, +420 721 087 374.


19. ročník jízdy historických vozidel Veteráni Moravským Slováckem. Představení na kyjovském náměstí.
29

Víc než sto let starý Maxwell i Jawa Robot. Veterány ozdobily kyjovské náměstí

Veletrhy Styl a Kabo lidem nejen o víkendu představily nadcházející módní trendy.
30

Styl a Kabo provedl světem nových módních trendů. Nabídl i nadměrné velikosti

Vědci předpoví obličej dítěte. Díky experimentům s embryi myší

Brno - Moje dítě bude mít frňák, zjistí možná budoucí rodiče díky vědcům z Brna. Odborníci z technologického institutu Ceitec brněnské techniky se zabývají formováním tváře u obratlovců a lidem by tak v budoucnu mohli pomoci zjistit, jaký obličej bude jejich potomek mít.

Mobilní laboratoř hned otestuje moč i potraviny. Pomůže diabetikům nebo celiakům

Brno - Čekat v ordinaci na prohlídku a pak potupně odevzdat vzorek moči v průhledné zkumavce. Podobným zážitkům se pacienti mohou brzy vyhnout. Technik Vratislav Čmiel z Ústavu biomedicínského inženýrství brněnské techniky a jeho tým sestrojil prototyp nástavce, který promění mobilní telefon v malou laboratoř.

Hodonínští fotbalisté mají tři body. Proti Vyškovu je vydřeli až v 78. minutě

Hodonín - Pouze jedna vstřelená branka se opravdu nečekala. Hodonín v prvním kole přejel Petřkovice. Pak ale přišlo dvojí vystřízlivění. Po nevydařeném středečním utkání v Mol cupu si hodonínští fotbalisté v sobotu odpoledne vylepšili alespoň trochu náladu. Ve třetím kole Moravskoslezské ligy se střetli s favoritem z Vyškova, kterého nakonec zdolali poměrem 1:0.

Komunální volby v Hodoníně: polovina politických stran kandiduje letos nově

Hodonín – Jen sedm kandidujících uskupení jde do říjnových voleb v Hodoníně se stejným názvem jako v roce 2014.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT