VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce stařečkům utíkala. Díky vyprávění

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLÓRU/ - Hřejivé jarní sluníčko pro všechno živé znamenalo po dlouhé zimě zásadní změnu a vytáhlo do sadů, které ožily zpěvem jarních pěvců, za prací nejen rodiče a starší sourozence, ale užít si prvních teplých slunečních paprsků a radosti z krásných dnů chtěli také stařečci.

2.4.2011
SDÍLEJ:

Blažej Houšť (1873 – 1915) s maminkou a dcerou v roce 1910. Foto: Archiv autora

Ti nejraději usedali na klády nebo lehké jednoduché lavice poblíž starých stodol a zde se věnovali nenáročné, ale pro hospodářství potřebné práci. Uměli opravit nebo uplést koše či ošatky, čistili, opravovali a zpevňovali koňské postroje, strojili nové biče, brousili nože, srpy, motyky nebo rýče. A taková práce vždy lákala kluky, kteří dovedli zručnost svých dědů pozorně sledovat. A přitom je drželo v napětí také vyprávění, kterým si stařečci práci ulehčovali a velmi rádi se vraceli do svých mladých let.

Dodnes si vzpomínám, jak jsem se svými kamarády někdy v polovině 70tých let při jarní husí pastvě, poprvé a později několikrát opakovaně vyslechl vzpomínkové vyprávění tehdy více než sedmdesátiletého strýčka Němčanského o strašlivé zkáze obrovské lodi na rozbouřeném moři. Událost to bylo pro nás, malé kluky, naprosto nepřestavitelná! Moc jsme mu nevěřili. „Přece něco takového se nemůže na světě stát! To je určitě zase nějaká pohádka,“ mysleli jsme si.

Ti – ta – nic?

Ze svého prostředí jsme znali jen nevelký rybník; o moři jsme do té doby neměli žádné konkrétní představy, ba ani tušení. Loď, to byly dřevěné necky, které jsme čas od času dotáhli právě k tomu rybníku a zkoušeli se na nich plavit z břehu na břeh. Naše zkáza a koupání ve studené jarní vodě zpočátku přicházely s pravidelností pro nás (i naše rodiče) nepochopitelnou… Do té doby, než jsme se – obvykle dva nezkušení plavčíci – na naší „lodi“ ukáznili a vratké plavidlo ovládli. Stařeček Němčanský poznal naše rozpaky a nenechal nás dlouho při naší nevědomosti.

Na další pastvu přinesl starý, pokrčený a zežloutlý časopis s fotografií potápějící se lodi. Vysoko nad černou hladinou s množstvím malých člunů, čněl k nočnímu nebi se světlými terčíky hvězd tmavý lodní trup s řadami osvětlených oken. O jeho velikosti jsme si na upozornění našeho vypravěče udělali představu tak, že jsme výšku trupu nad hladinou přirovnali k výšce mistřínské kostelní věže! Tehdy jsme z meze uprostřed polí nedaleko vesnice hleděli na tu, nám tolik známou dominantu, a ani jsme nedutali. Nedovedli jsme si představit takto obrovskou loď, ani to, že se vše opravdu kdysi (tehdy před šedesáti lety) stalo. Stařeček nám přečetl jméno lodi. Společně s ním jsme slabikovali: Ti–ta-nic. Na tuto chvíli jsme nikdy nezapomněli a od té doby jsme zase více znali život.

Válka a Komanči

Stařečci však znali také jiné světy. Často vzpomínali na své válečné zážitky. Ty nám byly kupodivu bližší. Střílení, nepřátelství, boj. To jsme si dovedli představit lépe než moře a velikost neštěstí Titanicu i lodi samotné. Naše dětství provázely zfilmované indiánky Karla Maye a hry na Apače, Komanče a další Indiány. Ale skutečnou válku a nebezpečí, to jsme poznávali právě ze vzpomínek pamětníků.

Jeden z nich, stařeček Blažej Houšť, zanechal po sobě celý deníček zápisků, z nichž si dovolím část ocitovat: „Dne 31. července 1915 ráno přišel za mnou kmotr Kostiha, dál mě lístek a jeden prstenek zhotoveny z ruských šrapnelů aluminových. O půl šesté ráno bylo nám oznámeno, že město Lublin je v našem držení, ale celý vypálen, poněvadž tam celý den i noc velmi hořelo. O šesti hodinách ráno jsme opustili posice a přišli jsme až do města Kaněstu Alegsandryja, které bylo zapáleno celé i kasárny a odpoledne nastál boj a trval až do večera. Noc minula klidně až na nějaké přestřelky, ale dne 1. srpna, to bylo právě v neděli, skoro ráno nejdřív začala infanterija, a pak naše kanony začali svoji práci, tak co Rus nespálil, tak šrapneli naše zapálili. To bylo hned. Místo ranní mše svaté o deseti hodinách jsme opustili svoje bejváky, které jsme si předtím zhotovili a šli jsme dvě hodiny na pravo blíž Lublinu a o dvanácti hodinách teprv nastal krutý boj. Koule se nad námi křižovaly a já se v duchu jenom modlil a vzpomínal na svoji rodinu. (…) Líbám ženu a děti a dávám jim už nerad poslední sbohem. Toto píšu právě při hřmění děl místo Sv. požehnání. Ten samý den o šesté hodině večer byl mrtev z Věteřova Řehoř Uherek, pak asi o dvanácti hodinách v noci začal před námi velký oheň a přestřelky byly jenom malé, jinak noc byla obstojna. Večeři jsme dostali v jedenáct v noci a snídani jsme měli o třech hodinách ráno. Dne 2/8 po snídani jsme se zakopávali niže do zemi proti nepříteli. (…) Menáš nebyla žádná celí den, až večír v deset hodin jsme dostali polévku a kousek masa. Ráno jsme dostali kávu a měli jsme dost klidný den, mimo několik ran z děla, ale o šesté hodině večer nastala opět prudká bouře z děl a do toho tam přiletěl ruský eroplán a německá baterija naň začala střílet, asi stopadesát ran. (…) Ten samy den dobyli naše vojska pátou tvrz u města Ivangroten a zajali 2300 nepřátel a ukořistili jsme 27 děl.“

Později jsem se dozvěděl, že pisatel těch řádků padl na italském bojišti 1. října 1915 u města Doberdo u Gorizie, kde byl také pochován. Jeho hrob se nedochoval. Válka se nad ním několikrát přehnala a země i jeho hrob byly úplně rozmetány… Kamarádi jeho sešitek se zápisky uschovali. Snad proto, abychom nezapomněli na chvíle, při nichž umírali pradědové; na chvíle, které nebyly pohádkové.

FRANTIŠEK SYNEK

2.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 900 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U Elektrárny 3031/4d, 695 01 Hodonín. Administrativa průběhu zakázek ve výrobě. Kontakt na tel. 518 355 057 v pracovní dny od 7:00 do 15:00 hod, na mail: strojservisminx@seznam.cz. Pracoviště: Strojservis minx s.r.o., U Elektrárny, č.p. 3031, 695 01 Hodonín 1. Informace: Věra Kopečková, +420 518 355 057.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě kašírník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Velkomoravská 2325/59, 695 01 Hodonín. Kontakt na tel. 777 186 366. Pracoviště: Kaeire s.r.o. - pracoviště hodonín, Velkomoravská, č.p. 2325, 695 01 Hodonín 1. Informace: Marie Macková, +420 777 186 366.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Hodonínská 840/29, 696 01 Rohatec. ŘP sk. B. Kontakt na tel. 608 866 635, na mail: scapita@seznam.cz. Pracoviště: Lenka capitová - hostinec u capitů, Hodonínská, č.p. 840, 696 01 Rohatec. Informace: Stanislav Capita, +420 608 866 635.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Za Humny 3301/18, 697 01 Kyjov. Práce ve skladu, které zahrnují - příjem zboží, chystání objednávek, celková starost o sklad. Práce je fyzicky náročnější. Závodní stravování, sickdays, finanční odměny dle výsledků společnosti. Kontakt na tel. 602 456 079, na mail: krizanek@pidilidi.cz. Pracoviště: Nelun, spol. s r.o. - provozovna, Za Humny, č.p. 3301, 697 01 Kyjov 1. Informace: Michal Křižánek, +420 602 456 079.


Kulturista Pavel Forman získal v kategorii Master bronz.
3

Kulturista Pavel Forman si ze Santa Susany přivezl v kategorii Masters bronz

Nový seriál Naše školka připomene dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vyjdou v tištěném vydání Deníku Rovnost.
AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Oprava Slovácké chalupy: soutěž o stárka už nebudou sledovat z fronty na záchody

Tvrdonice – Větší komfort chtějí nabídnout návštěvníkům národopisných slavností a dalších akcí v Tvrdonicích na Břeclavsku v areálu s přírodním amfiteátrem. „Chceme celý prostor co nejdřív pokrýt bezplatným wifi připojením k internetu,“ představil jeden ze záměrů tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík.

Po nehodě tří aut vyprošťovali hasiči řidiče. Přiletěl pro něj vrtulník

Hodonín – Nehoda tří aut na silnici I/55 u Hodonína si v úterý před polednem vyžádala několik zraněných. Pro jednoho přiletěl i vrtulník záchranářů. „Vyprostili jsme jednoho řidiče havarovaného vozu,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. S mužem s vážným zraněním odletěl vrtulník do brněnské nemocnice. Ostatní byli zranění lehce.

Na jižní Moravě hrozí silné bouřky, varují meteorologové. Pršet má dva dny

Jižní Morava – Hrozbu velkého sucha vystřídalo varování před silnými bouřkami. Meteorologové je očekávají i v Jihomoravském kraji, pršet má podle předpovědi dva dny.

Vyčerpání, úrazy i první mrtvý. Nepijte u vody moc alkoholu, varují záchranáři

Jižní Morava – Teplé počasí může svádět lidi na jihu Moravy ke svlažení v přírodě. Záchranáři ale varují, aby před koupáním na slunci nepili větší množství alkoholu. Začínající sezona si už dokonce vyžádala prvního mrtvého.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT