Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První motocykly v Hodoníně prodával Skoták

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Po I. světové válce měl Hodonín spíše vesnický charakter a ani počtem obyvatel se neřadil k větším městům. v roce 1921 zde žilo pouze 13 200 obyvatel. Přesto se dá konstatovat, že v mnoha „progresivních" směrech držel Hodonín celkem krok. Světová historie motocyklů se píše od druhé poloviny devatenáctého století.

12.1.2013
SDÍLEJ:

Dnešní ulice Wilsonova vedle Hotelu Grand.Foto: archiv Antonína Kučery

„První motocykl byl sestaven v roce 1869 a byl poháněn parou, motocykl poháněný benzínem vyrobil v roce 1885 Gottlieb Daimler. Tento vynálezce se ale o motocykly nezajímal, chtěl pouze vyzkoušet svůj motor. Od té doby se rozvoj „motorových dvoukolek" velmi zrychlil. Sériovou výrobu zahájila německá firma Hildebrand a Wolfmüller v roce 1894," uvádí přesné letopočty Wikipedie.

V Čechách začala výroba motocyklů o něco později. První český motocykl vyrobili Václavové Laurin a Klement v roce 1899., ale během 
I. světové války civilní výroba motocyklů stagnovala. 
S rozvojem motorismu se po ukončení válečných peripetií brzy objevily nové motocykly i v Hodoníně a první firma, která tam zavedla prodej motocyklů, byl „závod" Jaroslava Skotáka.

Jaroslav Skoták nebyl hodonínský rodák, narodil se 
18. září 1895 v Blansku. Vyučil se strojníkem, potom deset let pracoval u svého švagra
H. Šéna v Kyjově. Motocykly nebyly původně jeho hlavním sortimentem, začal jako zástupce s odstředivkami a motocykly měl pouze jako doplňkové zboží. Ale když se motocykly začaly prodávat lépe jak odstředivky, věnoval se pouze tomuto artiklu. V roce 1926 si zřídil vlastní prodejnu na adrese „U dráhy 68", kde vedl z počátku pouze prodej motocyklů, ale v krátké době si k tomu přibral i obchodní zastoupení pro prodej automobilů firmy Škoda. Byla to vlastně téměř nová značka, protože pouze o rok dříve, v roce 1925, došlo ke spojení firmy Laurin & Klement se strojírenským podnikem Škoda, což znamenalo konec značky L&K a přechod na jméno a znak Škoda.

Skotákův obchod prosperoval, proto si mohl nedaleko prvního obchodu postavit vlastní dům a v roce 1928 přemístil obchodní místnosti „do svého", na tehdejší Nádražní třídu číslo 12. O progresivním myšlení a obchodním duchu Jaroslava Skotáka svědčí i další sortiment, jenž začal prodávat. Obchod s motocykly se logicky ukázal jako sezónní, proto ve svém obchodě zavedl také prodej radiopřijímačů a krátce na to přidal sortiment spíše neobvyklý – zřídil prodej dětských vozidel a hraček.

O pár let později prodával dětská vozidla pod nádražím i další obchodník, rodák ze Šardic, Jakub Brhel. Původně začínal jako obchodní cestující v oboru jízdních kol a šicích strojů a zřejmě podnikal úspěšně, o čemž svědčí text o obchodu pana Brhla v Kronice řemesel, obchodu, živností a výroby:

„V roce 1934 zařídil se pro sebe, využiv široké své klientely z činnosti cestovní. Ačkoliv začínal se skrovnými finančními prostředky, přece dík své agilnosti a přičinlivosti brzy získal dostatek živné půdy pro svůj podnik a rozšířil okruh svého zákaznictva až do Brna a ostatních rajonů, kde jsou obchodníci stejného druhu."

Při pohledu na dobové fotografie člověka možná napadne, že již v době téměř před sto lety zdobily reklamní nápisy kdejaký volný štít či stěnu. Dnes se zdá, že reklamy je okolo nás příliš mnoho, ale reklama je stará jako lidstvo samo. Důkazem je třeba tento text z Wikipedie: „První písemný záznam o reklamě se dochoval na hliněné tabulce, kterou archeologové objevili v Egyptě, v místě bývalého starověkého královského města Memfis. Stojí na ní: „Zde žiji já, Rinos z Kypru z milosti bohů obdařený uměním vyložit neomylně každý sen." Jde tedy o první – i když skromný – čtyři tisíce let starý billboard."

ANTONÍN KUČERA

Autor: Redakce

12.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.A Základní a mateřské školy v Dolních Bojanovicích s paní učitelkou Alenou Zemanovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze ZŠ a MŠ v Dolních Bojanovicích

Ilustrační foto.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se trojky kandidátky KDU-ČSL Josefa Uhlíka

Jižní Morava – Josef Uhlík je trojka jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.hodoninskydenik.cz.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení