VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Púčik slaví dvacet let existence

Slovácko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Dnešní putování za folklorními drahokamy bude malým odbočením z oblasti Slovácka, zeměpisně do centra jihomoravského kraje. Tam se však vypravíme za slovenským folklorem.

27.11.2011
SDÍLEJ:

Vlastimil Fabišík je zakladatelem a vedoucím souboru Púčik.Foto: František Synek

Jedním z nejvýraznějších představitelů folklorních souborů, které v České republice prezentují proměnlivý, obdivovaný a uznávaný slovenský folklor a tradice je brněnský soubor Púčik, který si své jubileum – dvacet let pravidelné činnosti – připomíná dvěma slavnostními koncerty v Brně v divadle Reduta právě dnešní sobotu.

Zakladatel a vedoucí souboru Vlastimil Fabišik do jeho činnosti včlenil své životní přesvědčení. „Nemyslím si, že tradičné ľudové umenie je skanzen. Dá sa povedať, že folklórne hnutie v Čechách, ale i na Slovensku sa neustále rozvíja a rastie. Vznikajú nové súbory, seniorské kluby folkloristov a milovníkov ľudového umenia, návštevnosť na folklórnych festivaloch stúpa. Pokiaľ sa ľudové umenie robí s citom, láskou a správnym korením, tak má dobrý ohlas a dostáva sa i podpora tohto krásneho bohatstva, ktoré nám naši otcovia i dedovia zanechali. Poznávanie a interpretácia ľudových tradícií privádza súčasného mladého človeka k poznaniu a uvedomeniu si trvalého odkazu predkov a súčasne dáva zmysel veciam okolo seba, dáva mladým ľudom pocit kontinuity života a zmysel vlastnému životu,“ uvedl.

Dvacetileté putování souboru Púčik folklorním světem začalo v roku 1991 v Brně, kdy vznikl dětský folklorní soubor. Děti postupně folklorním střevíčkům odrůstaly a chtěly dále tancovat a zpívat… a tak, když malí dorostli a potom byli ještě větší, postupně se rodil i velký Púčik. Do souboru vstupovaly děti a do staršího kolektivu mládež z brněnských škol i z blízkého okolí. Dnes jsou z jednoho původního souboru kolektivy dva a jejich členy jsou děti od šesti let a mladí ve věku 14 až 25 roků.

V repertoáru souboru jsou písně, tance a lidové zvyky ze všech koutů Slovenska, nejraději však mají v Púčiku výrazný folklor východního Slovenska – z národopisných regionů Zemplín, Šariš a Spiš.

„Slovensko je pre všetkých z Púčiku srdcovou záležitosťou,“ vyznává se Fabišik, který je sám rodem z východosloven­ského Kojšova, z této rázovité a folklorem dodnes žijící dědince dolného Spiše. „Minulosť a súčasnosť spojuje jedna niť – niť poznania a túžby uchovať čo najviac z toho krásneho, čo ľudové umenie v nás ako citlivých bytostiach radostne a inšpiratívne prebúdza. Čo my dnes s obdivom nazývame ľudovým umením, bolo kedysi súčasťou každodenného života človeka. Všetko, čo bral do rúk, čo používal, bolo pekné a užitočné. Cit pre mieru a vkus nosil v sebe. Ten sa prejavoval v krásnej výšivke, čipke alebo peknom strihu ľudového odevu. Nemôžeme nespomenúť ani neprebernú studnicu ľudových piesní a krásnych tanečných motívov, ktoré sa snažíme v rôznych podobách obnovovať a zachovávať pre ďalšie generácie,“ dodává tento zkušený vedoucí a pedagog.

Stále aktivní Púčik dlouhodobě spolupracuje s národnostními menšinami žijícími v Brně a v Jihomoravském kraji, vystupuje pro handicapované děti, seniory či Nadační fond Niké. S Technickým muzeem v Brně připravil projekt Slavnosti chleba ve vodním mlýně ve Slupi, účastní se folklorních festivalů doma i v zahraničí a je jedním z hlavních organizátorů mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát v Rožnově pod Radhoštěm. To je jen malá ukázka bohaté a zajímavé činnosti folklorního souboru Púčik, za niž byl už mnohokrát oceněn – například Uznáním Ministerstva kultury Slovenské republiky za uchovávání slovenské lidové kultury v zahraničí.

O bohaté a všestranné činnosti souboru Púčik svědčí i souborová profesní charakteristika, z které lze vybrat: „V priebehu dvadsaťročného pôsobenia Púčik vystupoval na medzinárodných folklórnych festivaloch napr. v Chorvátsku, Rakúsku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Taliansku a samozrejme na Slovensku. Všade si získal priazeň a srdcia divákov a priviezol rad významných ocenení; k jedným z najvzácnejších patrí cena talianskeho mesta Minturno. Folklórne združenie Púčik je jedným z hlavných organizátorov Medzinárodného festivalu slovenského folklóru v ČR Jánošíkov dukát, ktorý sa každoročne koná v Rožnově pod Radhoštěm, a aktívne sa zapojuje do kultúrneho diania a do spoločenského života Brna a okolia; súbory samostatne organizujú koncerty a vystúpenia pre detskú i dospelú verejnosť, vystupujú aj na propagačných a sprievodných akciách v meste Brne i blízkom okolí.“

Své dvacáté narozeniny folklorní soubor Púčik oslaví jubilejním premiérovým dvoukoncertem nazvaným Odkaz rodnej hrudy. Milovníci lidového umění se na něj mohou vydat do Divadla Reduta 26. listopadu v 15.00 a 19.00. Soubor Púčik jim představí lidové tance, písně a hudbu z různých regionů Slovenska.

FRANTIŠEK SYNEK

27.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 73 Kč

Pomocníci v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Balajková Soňa-Restaurace Bonanza, , třída Komenského č.p. 49/17, 697 01 Kyjov 1., Upřesňující informace: Pomocná síla v kuchyni , Veškeré pomocné práce v kuchyni, příprava dezertů zeleniny příloh atd., Zam. výhody: Obědy zdarma., Kontakt: tel. 777 088 823, osobně na adrese: Restaurace Bonanza, třída Komenského č.p. 49/17, , Kyjov - denně od 10:00, e-mailem: info@restauracebonanza.cz.. Pracoviště: Balajková soňa-restaurace bonanza, třída Komenského, č.p. 49, 697 01 Kyjov 1. Informace: Soňa Balajková, +420 777 088 823.

Management - Hlavní sestry v oblasti zdravotnictví Všeobecná 23 000 Kč

Hlavní sestry v oblasti zdravotnictví Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Charita Kyjov, třída Palackého č.p. 194/30,, 697 01 Kyjov 1., Upřesňující informace: Činnost zdravotnického pracovníka s odborností 925 dle vyhlášky č. 55/2011Sb., §4 a §54. Práce s pacienty chronickými a terminálními v jejich domácím prostředí dle ordinace praktického lékaře nebo odborného lékaře z nemocnice, vyšetření a stanovení ošetřovatelské diagnózy, stanovení ošetřovatelského plánu. Požadujeme odbornou způsobilost dle novely zákona č. 96/2004 Sb., zák. č. 201/2017 Sb., vzdělání v oboru všeobecná zdravotní sestra - ÚSO s maturitou, VOŠ zdrav., trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vstřícnost a empatie k pacientům, schopnost pracovat samostatně, spolehlivost, pečlivost, pružnost, řidičský průkaz sk. B, minimálně tříletou praxi u lůžka, praxi ve zdravotnictví, uživatelskou znalost PC, ranní a večerní služby vč. víkendů a svátků., Zam. výhody: 25 dní dovolené, příspěvek na stravu, platové ohodnocení dle vzdělání a délky praxe, Kontakt: tel. 518 323 766 v prac. dny od 7:00 do 15:30, osobně na adrese: Palackého 194, Kyjov v prac. dny od 7:00 do 15:00, e-mailem: chos.dh@kyjov.charita.cz. Pracoviště: Charita kyjov, třída Palackého, č.p. 194, 697 01 Kyjov 1. Informace: Blažena Hanáková, +420 518 323 766,777 805 001.

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 25 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce Personalista / mzdová účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Personální agenda a řešení aktuálních personálních situací v rámci firmy, odpovědnost za uplatňování a dodržování pracovněprávní legislativy, včetně lékařských prohlídek, tvorba směrnic, vnitřních předpisů. Správa docházkového systému. Mzdové účetnictví. Znalost pracovně právních předpisů nutná.. Pracoviště: Vinařství mutěnice, s.r.o., Údolní, č.p. 1174, 696 11 Mutěnice. Informace: Jana Bílková, +420 608 575 875.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Měšťanská 3786/72, 695 01 Hodonín. Praxe výhodou. Poukázky na sportovní využití. Kontakt na tel. 724 369 148 od 7:00 do 17:00 hod, na mail: manager.restaruace@bowling-restaurace.cz. Pracoviště: Boreho s.r.o., Měšťanská, č.p. 3786, 695 01 Hodonín 1. Informace: Jana Mráková, +420 724 369 148.


David Krejčiřík začíná odznova už posedmé boj s rakovinou. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.
6

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Festival národů Podyjí nabídl nášvěvníkům na dvacet stánků se specialitami z různých evropských kuchyní.
22

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Král obhájil vítězství. Za 20 minut snědl úctyhodných 114 meruňkových knedlíků

Miroslav /REPORTÁŽ/ - V Miroslavi je nezvykle živo a proudí zde stovky návštěvníků z blízka i daleka. Všichni se přijeli podívat na dvacátý devátý ročník Miroslavského meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána, který se odehrává v historické části města.

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Nemojany /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Pořádně se obléct, nezapomenout kulicha ať neomrznou uši a hurá na lyže. V zimě na sjezdovce celkem běžná věc. Zalyžovat si v červenci, to už by jen tak někoho nenapadlo. Výjimkou jsou Nemojanští. Je sobota dopoledne a v takzvaném Kozím výběhu za obcí se koná sraz veteránů. Doplněný je právě o závody v lyžování.

Žně potěšily jen pekaře, výrazně přibylo požárů na polích. Škody jdou do milionů

Jižní Morava - Rané žně zemědělcům radost nepřinesly, výnosy jsou horší. Farmáři mají obavy z nedostatku sena. Přibylo požárů techniky na polích.

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT