Další díly seriálu Po přístavištích Baťáku naleznete ZDE

Přístaviště u Rohatce vzniklo v roce 2003, kdy jej nechala postavit obec. O dva roky později začalo v jeho blízkosti vznikat i zázemí pro návštěvníky.

„Když jsme začínali, byla tu jen stará, rybářská bouda. Za dobu, co zde působíme, vznikl kompletně celý areál včetně toalet, občerstvení, přístřešku, průlezek a pódia na kterém mohou vystupovat kapely. Chtěli jsme, aby mohli místo využívat jak turisté, tak i vodáci a cyklisti,“ uvedl provozovatel rohateckého přístaviště Michal Janča. U něj si mohou lidé na cestování po Moravě půjčit buď jednu ze čtyř loďek, nebo hausbót pro patnáct lidí.

Výstavy i koncerty

Rohatecké přístaviště je zároveň také uměleckým zázemím. V minulosti se v jeho areálu uskutečnilo hned několik výstav, návštěvníkům občas zahrají i kapely.

„Čtvrtého září se zde uskuteční přehlídka mladých, rockových kapel,“ informoval Janča, který by chtěl do budoucna rozšířit vozový park lodí a vděčný by byl i za cyklostezku, která by podél Moravy vedla. „Chtěl bych také rozšířit hospodu, s tím, že by měla celoroční provoz. Také bych byl rád, kdyby se mi podařilo mít tu pro turisty aspoň dva pokojíky a sprchy,“ odkryl plány.

Podle ředitele Baťova kanálu Vojtěcha Bártka by navíc Rohatci prospělo, kdyby se Baťák propojil s Moravou. „Tím by se několikanásobně zvýšila frekvence plavidel. Zvláště hausbótů na dlouhodobé pobyty v tomto úseku,“ míní Bártek. Podle něj se po postavení plavební komory u Sudoměřic naplno využijí veškeré kotvící kapacity. Což zapříčiní nedostatek, a to i ostatního zázemí, tedy sprch, toalet, dětských hřišť či prostorů pro kempování.

„Po postavení plavební komory Sudoměřice se proto plánuje další rozvojový projekt, a to splavnění městského ramene. To by přineslo řadu pozitiv. Například chráněný přístav v případě velké vody, zimní kotviště, možnost dlouhodobého kotvení nebo plavba téměř do centra města,“ nastínil Bártek.

Další plány má s přístavištěm také vedení rohatecké radnice. „V budoucnu bychom chtěli, aby u nás vzniklo podobné zázemí, které se v letošním roce otevřelo v Petrově,“ uvedl starosta Rohatce Miroslav Králík.

Vážení čtenáři, seriál Po přístavištích Baťáku najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Hodonínském deníku Rovnost