VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stummerův cukrovar byl dříve než Redlichův

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Občas někde sice padne zmínka o tom, že v Hodoníně byly dříve cukrovary dva, ale při vyslovení pojmu cukrovar si v Hodoníně stejně asi většina lidí představí bývalý cukrovar Redlichův, na jehož místě je dnes rozlehlé nákupní centrum.

27.11.2011
SDÍLEJ:

Stummerův cukrovar na obraze Willi Fürsta.Foto: Archiv A. Kučery

Za podrobnější zmínku však jistě stojí i jeho předchůdce, tedy Stummerův cukrovar, který ležel nedaleko, v místě zvaném Palandy.

V druhé polovině devatenáctého století již v regionu několik cukrovarů pracovalo. Jako jeden z prvních byl v roce 1845 měšťanem Karlem Schosslerem postaven cukrovar v Kyjově, o rok později založil cukrovar ve Bzenci Bedřich Kurzwoil, dále následovaly v roce 1858 Jarohněvice u Dubňan, 1862 Kelčany a Ždánice, v roce 1863 byl Karlem a Rudolfem Auspitzovými založen cukrovar v Rohatci.

Stummerův cukrovar byl založen v roce 1865 a jeho zakladatelem byl Stummerův velkoobchodní dům ve Vídni. Cukrovar byl postaven v místech za bývalým židovským hřbitovem, tedy asi za dnešním parkem Gabriely Preissové, na levé straně Velkomoravské ulice při cestě do Lužic. Dodnes lze v těch místech vidět pozůstatky cihlové zdi, která dříve cukrovar obepínala a za zdí i několik staveb, které k cukrovaru patřily.

Objekty cukrovaru popisuje Mikuláš Kulíšek v textu Bílé zlato Hodonína takto: „Podle pamětníků měl závod vlastní kotelnu, várnu, rafinerii a cukerní výrobu. Kapacita cukrovaru byla 1900 metráků řepy a 300 metráků cukru vyrobeného denně v podobě homolí a později kostek. K továrně patřily také dílny řemeslníků, prádelna filtračních látek (šampresek) a velký dvoupodlažní sklad na vyrobený cukr. Nechyběla ani samostatná přípojka na železniční trať“.

Výrobu cukru nebylo možné provozovat v nějaké malé provozovně, v období kampaně zaměstnával cukrovar až 400 pracovníků. Jejich základní sestava byla tvořena odbornými profesemi, jako strojník, skladník, vařič, pomocné profese pak doplňovali kampaňoví dělníci.

Cukrobaroni

Stálým zaměstnancům se někdy říkalo „cukrobaroni“. Proč tato trochu nadnesená přezdívka?

„Cukrobaroni kromě toho, že bydleli v továrních bytech, měli nárok na tzv. deputát, který byl odstupňován podle jejich pracovního zařazení. Ve 30. letech minulého století dosahoval až 600 Kč měsíčně, k tomu ještě 70 kg cukru, 40 q uhlí, dříví na otop a 180 Kč na světlo. Měli rovněž přednostní právo dávat své děti do učení na profese cukrovarnického oboru, strojník, stolař, kovář, mědikovec, elektrikář a jiné,“vysvětluje opět M. Kulíšek. Vezmeme-li v úvahu dobu nedlouho po roku 1900, byla to pomoc jistě solidní.

Stummerův cukrovar byl později prodán a připojen k nově vybudovanému cukrovaru, od roku 1886 pracoval jako suchá rafinerie k rafinaci cukru, vyrobeného v Redlichově cukrovaru.

V roce 1924 Stummerův cukrovar vyhořel. Městská rada rozhodla o obnovení provozu formou náhradní výroby a zbylé budovy byly nabídnuty k odkoupení různým firmám.

Cukerní sklad koupilo ke skladování osiva nově vzniklé Slovácké družstvo a další historii této části města začala psát i firma Pelikán, vyrábějící hospodářské stroje. Majitel koupil střed starého cukrovaru o výměře sedmi tisíc metrů čtverečních i s budovami, z původní kotelny postavil dílny a z bývalé difuserní stanice postavil dvoupatrovou budovu o třiceti místnostech, podnik pak ještě rozšířil a zaměstnával až tři desítky dělníků. Firma celkem slušně prosperovala, ovšem postupem času se i zemědělství ubíralo jinam a věta z knihy Hodonín město a okres z roku 1935: „Dnes již docházejí noví zákaznici na secí stroje, sečkovice, řepáky, plečky, brány, pluhy, pařáky, čerpadla, hrabačky, váhy, motory i mlátičky“ dnešním čtenářům již o výrobním sortimentu firmy Pelikán možná ani moc neřekne.

ANTONÍN KUČERA

27.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 73 Kč

Pomocníci v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Balajková Soňa-Restaurace Bonanza, , třída Komenského č.p. 49/17, 697 01 Kyjov 1., Upřesňující informace: Pomocná síla v kuchyni , Veškeré pomocné práce v kuchyni, příprava dezertů zeleniny příloh atd., Zam. výhody: Obědy zdarma., Kontakt: tel. 777 088 823, osobně na adrese: Restaurace Bonanza, třída Komenského č.p. 49/17, , Kyjov - denně od 10:00, e-mailem: info@restauracebonanza.cz.. Pracoviště: Balajková soňa-restaurace bonanza, třída Komenského, č.p. 49, 697 01 Kyjov 1. Informace: Soňa Balajková, +420 777 088 823.

Management - Hlavní sestry v oblasti zdravotnictví Všeobecná 23 000 Kč

Hlavní sestry v oblasti zdravotnictví Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Charita Kyjov, třída Palackého č.p. 194/30,, 697 01 Kyjov 1., Upřesňující informace: Činnost zdravotnického pracovníka s odborností 925 dle vyhlášky č. 55/2011Sb., §4 a §54. Práce s pacienty chronickými a terminálními v jejich domácím prostředí dle ordinace praktického lékaře nebo odborného lékaře z nemocnice, vyšetření a stanovení ošetřovatelské diagnózy, stanovení ošetřovatelského plánu. Požadujeme odbornou způsobilost dle novely zákona č. 96/2004 Sb., zák. č. 201/2017 Sb., vzdělání v oboru všeobecná zdravotní sestra - ÚSO s maturitou, VOŠ zdrav., trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vstřícnost a empatie k pacientům, schopnost pracovat samostatně, spolehlivost, pečlivost, pružnost, řidičský průkaz sk. B, minimálně tříletou praxi u lůžka, praxi ve zdravotnictví, uživatelskou znalost PC, ranní a večerní služby vč. víkendů a svátků., Zam. výhody: 25 dní dovolené, příspěvek na stravu, platové ohodnocení dle vzdělání a délky praxe, Kontakt: tel. 518 323 766 v prac. dny od 7:00 do 15:30, osobně na adrese: Palackého 194, Kyjov v prac. dny od 7:00 do 15:00, e-mailem: chos.dh@kyjov.charita.cz. Pracoviště: Charita kyjov, třída Palackého, č.p. 194, 697 01 Kyjov 1. Informace: Blažena Hanáková, +420 518 323 766,777 805 001.

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 25 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce Personalista / mzdová účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Personální agenda a řešení aktuálních personálních situací v rámci firmy, odpovědnost za uplatňování a dodržování pracovněprávní legislativy, včetně lékařských prohlídek, tvorba směrnic, vnitřních předpisů. Správa docházkového systému. Mzdové účetnictví. Znalost pracovně právních předpisů nutná.. Pracoviště: Vinařství mutěnice, s.r.o., Údolní, č.p. 1174, 696 11 Mutěnice. Informace: Jana Bílková, +420 608 575 875.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Měšťanská 3786/72, 695 01 Hodonín. Praxe výhodou. Poukázky na sportovní využití. Kontakt na tel. 724 369 148 od 7:00 do 17:00 hod, na mail: manager.restaruace@bowling-restaurace.cz. Pracoviště: Boreho s.r.o., Měšťanská, č.p. 3786, 695 01 Hodonín 1. Informace: Jana Mráková, +420 724 369 148.


David Krejčiřík začíná odznova už posedmé boj s rakovinou. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.
6

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Festival národů Podyjí nabídl nášvěvníkům na dvacet stánků se specialitami z různých evropských kuchyní.
22

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Král obhájil vítězství. Za 20 minut snědl úctyhodných 114 meruňkových knedlíků

Miroslav /REPORTÁŽ/ - V Miroslavi je nezvykle živo a proudí zde stovky návštěvníků z blízka i daleka. Všichni se přijeli podívat na dvacátý devátý ročník Miroslavského meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána, který se odehrává v historické části města.

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Nemojany /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Pořádně se obléct, nezapomenout kulicha ať neomrznou uši a hurá na lyže. V zimě na sjezdovce celkem běžná věc. Zalyžovat si v červenci, to už by jen tak někoho nenapadlo. Výjimkou jsou Nemojanští. Je sobota dopoledne a v takzvaném Kozím výběhu za obcí se koná sraz veteránů. Doplněný je právě o závody v lyžování.

Žně potěšily jen pekaře, výrazně přibylo požárů na polích. Škody jdou do milionů

Jižní Morava - Rané žně zemědělcům radost nepřinesly, výnosy jsou horší. Farmáři mají obavy z nedostatku sena. Přibylo požárů techniky na polích.

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT