Časem Mikulovan začal igráčky také vytvářet. „Starých mám kolem třiceti. Těch, co jsem na něco předělal, budu mít možná ke stovce,“ počítá Svoboda.

Jako první figurku vyrobil četníka z období Československa. Vytváří ale vše, co ho zaujme. Od vojáků přes superhrdiny, hokejisty až po záchranáře. „Trávím večery tvorbou modelů. U knížky bych usnul a nebaví mě jen koukat na televizi a nic u toho nedělat,“ přiznává ředitel Státního okresního archivu v Břeclavi se sídlem v Mikulově.

BÍLÝ PĚŠÁK

K tvoření měl vždy blízko. Od patnácti vyráběl cínové vojáčky, předtím lepil modely letadel. Základní igráček ho vyjde asi na padesát korun. Jeho hlavní pomůckou při úpravách je zubařské náčiní. „Třeba pěšák z napoleonských válek je skoro celý bílý. Proto jsem si koupil bílého igráčka, abych měl základ a nemusel moc barvit. Předělat jsem musel nohy, vyrobil jsem mu pušku, na kabátě vysoký límec a novou čepici,“ popisuje Svoboda.

Novou součástku odlévá z epoxidu. Doplňky oblečení dělá z hmoty podobné dřívějšímu moduritu, která tuhne v teple. „Když jsem začínal, zapékal jsem figurky v klasické troubě. Pak jsem si koupil menší. Rozpalovat kvůli jednomu igráčkovi velkou, bylo dost neekonomické,“ vysvětluje.

Jen výroba vojáka ze Sedmileté války mu trvala dva týdny, vytvořil i betlém. „Na popud manželky jsem zkusil poslat fotku do firmy Efko, která igráčky vyrábí. Její zástupce jsem nadchl, tak jsme začali spolupracovat,“ přibližuje historik.

Z Efka mu přišla velká bedna plastových rukou a nohou ve všech barvách. Na výstavu Fenomén Igráček, která putuje nejen po celé České republice, Svoboda vždy dodá dvě předělané figurky. „Do Bratislavy jsem dělal Štefánika a Jánošíka, do Znojma třeba sládka Hostana,“ zmiňuje muž. Jako předlohu používá obrázky z knih nebo internetu.

Naposledy vytvořil kvůli olympiádě postavu biatlonisty a také snowboardistku Evu Samkovou. „Škoda, že na slavnostní zahájení neměla bundu naruby,“ lituje naoko na adresu vlajkonošky české výpravy.

MÁ ÚSPĚCH

Jako netradiční vyjádření podpory českým sportovcům vnímá Svobodovy poslední výrobky Břeclavan David Baláš. „O igráčcích jsem už slyšel. Nevěděl jsem ale, že je vyrábí i někdo v regionu a že jich může mít tolik,“ reaguje mladík.

Loni byli Svobodovi igráčci k vidění i na výstavě Made in Mikulov. „Vzbuzovali velkou pozornost. Nikde jinde jsem jich tolik neviděla. Určitě jich tam bylo přes dvacet,“ sděluje galeristka Sylva Chludilová.

Do budoucna chce Svoboda vytvořit prezidenta Masaryka, legionáře nebo Marii Terezii. „Snažím se, aby byl igráček vždy funkční, jeho nohy a ruce se hýbaly. Marie Terezie však musí mít sukni, co se nosila v baroku. U ní nepůjde, aby si mohla sednout,“ dodává.

Kdo je Miroslav Svoboda
Narozený: 26. srpna 1974
Bydliště: Mikulov
Čím je zajímavý: Igráčky sbírá a sám je také přetváří v různé známé postavy. Má jich ke stovce.
Nová výzva: Letos chce udělat igráčka z Tomáše Gariggue Masaryka a z legionářů. Ke stému výročí od založení Československa.