VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Šťastný: pravý chlap, vinař i zpěvák

Kyjovsko /NOSITELÉ FOLKORU/ - Náš život obzvláštňují lidé, kteří ve své rodné dědině a ve svém kraji zanechají trvalou stopu a na které i po létech rádi a především s úctou vzpomínáme. Mezi takové osobnosti na kyjovském Dolňácku patří Václav Šťastný.

13.11.2011
SDÍLEJ:

Václav Šťastný na snímku z rodinného archivu.Foto: archiv

Rázovizý, na první pohled zajímavý, neobyčejný muž a pravý slovácký chlap. Vinař, zpěvák i sběratel písní, pamětník, vlastivědný badatel, písmák. Byl nepřehlédnutelný v modré pracovní zástěře nejen mezi řádky svého vinohradu, ale také v milotickém kroji mezi kamarády při řadě vystoupení místního mužského sboru.

Sám o sobě ve velmi podnětné a zajímavé knize Miroslavy Bočkové a Veroniky Selucké s názvem „Milotice 1341 – 1945“ (Milotice 2003), která byla – jak je uvedeno na vnitřní titulní stránce – zpracována na základě materiálů právě V. Šťastného, píše: „Narodil jsem se jako nejstarší ze šesti sourozenců koncem března 1922. Po vychozní měšťanky jsem byl přijat k firmě Baťa Zlín, kde jsem prožil patnáct let a v roce 1951 jsem byl převeden do výroby – do těžkého průmyslu. Pak jsem pracoval u Moravských naftových závodů, v okolí se těžila nafta a plyn. Odtud jsem přešel k Jihomoravským lignitovým dolům, kde jsem pracoval nejprve jako chemik a pak jako technická kontrola.” Jak dále připomíná, oženil se 1. října 1955 s Marií Březinovou z Huštěnovic. Po osmi letech si postavili v Miloticích domek. „Měli jsme pět dětí, vnuků (zatím) sedmnáct máme. Do padesáti roků byl mým koníčkem národopis, pak se k němu přidala vlastivěda, ke které jsem čichl díky skoronskému Vojtěchu Holcmanovi, který zemřel již před jedenácti lety, tedy v roce 1986,“ napsal také.

Na strýčka Václava Šťastného si určitě mnozí s milotických rodáků vzpomněli o minulé neděli, která byla v této obci hodová. Právě o takové před čtrnácti léty, v době kdy obcí procházel početný a veselý hodový průvod v překrásných jihokyjovských krojích, se všichni hodoví hosté dozvěděli onu smutnou zprávu…

Ředitel strážnického Národního ústavu lidové kultury a milotický rodák Jan Krist na tyto okamžiky vzpomenul ve svém článku „Do veselého dění hodové neděle v Miloticích u Kyjova padl těžký stín“, který byl zveřejněn v Národopisné revui, číslo 1/1998.

„Odpoledne zemřel Václav Šťastný (nar. 21. 3. 1922 v Miloticích, zemř. 9. 11. 1997 tamtéž). Rázem spoustě krojovaných účastníků hodů, domácích i přespolních, přestalo být do zpěvu. Není se co divit. Vždyť Václav Šťastný požíval na celém Kyjovsku mimořádné úcty. Byl nesmírně obětavý a činorodý člověk s širokou paletou zájmů, v níž dominovaly regionální historie a národopis. Ač nebyl erudovaný historik či etnograf (byl odchovanec Baťův), dovedl těžit z archivů i lidových tradic. Jeho články tiskl nejenom denní tisk, ale i odborné a vlastivědné časopisy, mezi nimi i Národopisné aktuality, Malovaný kraj ad. Václav Šťastný byl též příkladným dopisovatelem Národopisné společnosti v Praze, jejíž archiv obohatil spoustou pečlivě vyplněných dotazníků a dalších samostatně zpracovaných statí. Jeho věhlasného pohostinství a příjemného společenského naturelu využívala řada badatelů a umělců, pro něž se stal uznávaným regionálním znalcem a též inspirací,“ napsal tehdy Krist.

Tato slova mohu potvrdit. Podobně jako mnoho jiných jsem i já byl nejednou vítaným hostem v jeho malovaném sklepě, který dodnes stojí v Miloticích na okraji areálu vinných sklepů U Šidlen. S dobrým vínkem a všudypřítomnou písničkou se u něj besedovalo vždy dobře. S desítkami přátel během celého roku, ale nejvíce v době konání místního folklorního festivalu, který v roce 1972 společně s dr. J. Kristem založil. Václav Šťastný byl pro mne i pro další nevyčerpatelnou studnicí vědomostí. Jeho písničky, říkání i trefné poznámky, jsme využili společně s Jiřím Petrů při zpracování a následném vydání sbírky „Slovácká svatba na kyjovském Dolňácku“ (Praha 1995), do níž přispěl desítkami záznamů a odkazů.

S láskou na něj vzpomíná i jeho mladší bratr Jakub (nar. 1928), který s rodinou žije v Mistříně. „Nechal přeložit z kurentu celou milotickou farní kroniku. Byl veselé povahy, měl moc rád písničku, s kterou usínal i vstával. Když zemřel v hodovou neděli, na sále mu po příchodu průvodu zahráli na počest mariánskou písničku,” zavzpomínal. K padesátinám bratra mu v roce 1972 vepsal do pamětní knihy verš: Sedíme v Tvém sklepě, dojemnú chvilečku, dnes prý máš padesát, milocký stárečku. Kdo si rád zazpívá, vína si zavdá, ten nikdy nestárne, taková je pravda!“

Již zmíněný Jan Krist na adresu Václava Šťastného také uvedl, že byl vynikajícím a osobitým představitelem mužského zpěvu, který výrazně a vědomě upřednostňoval domácí starší písňovou vrstvu, zvláště balady. Znal podle něj nepředstavitelné množství lidových písní s řadou místních variant, takže se stal studnicí, z níž desetiletí čerpaly kapely i mužské sbory celého kyjovského Dolňácka.

Václav Šťastný by se v příštím roce dožil devadesáti let. Snad výročí jeho narození přispěje k tomu, aby „jeho“ milotický festival – kterému již čas určil čtyřicet let – věnoval jeho památce náležitou pozornost a ve svých programech uctil jeho celoživotní práci a přínos pro zachování folkloru a lidových tradic.

FRANTIŠEK SYNEK

13.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě pracovník/ce v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Za Drahou 1331, 696 62 Strážnice. Jedná se o práci ve vinici. Stravenky, příspěvek na dopravu, zajištění ubytování, prémie výkonostní a výsledkové. Kontakt osobně každou středu od 8:00 do 9:00 hod.. Pracoviště: Žerotín, a.s., Za Drahou, č.p. 1331, 696 62 Strážnice. Informace: Kočvarová, +420 739 365 022;725 310 805.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 150 Kč

Stavební a provozní elektrikáři elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Masarykova 1194, 698 01 Veselí nad Moravou. Absolvent SOU vyučen v oboru elektromechanik nebo elektroinstalatér případně s maturitní zkouškou. S oprávněním dle vyhl. 50 - §6, §8 pro samostatnou činnost a pro řízení činnosti dodavatelským způsobem na zařízení nn, vn a hromosvodech v objektech třídy A a B s odpovídající praxí v oboru při opravách a seřizování el. zařízení, jednoúčelových strojů, linek a CNC strojů při výrobě ze dřeva a nábytku., Držitel řidičského oprávnění min. sk. B podmínkou. - aktivní řidič., Zaměstnání u stabilní české společnosti, mezinárodně uznávané ve svém oboru. Práce na plný úvazek. Pravidelné sportovně-společenské akce. Přátelský kolektiv. Profesní rozvoj, zajímavá a pestrá práce. Podnikové stravování. Kontakt na mail: vesna@vesnainteriors.cz nebo osobně po dohodě. Pracoviště: Vesna interiors, s.r.o., tř. Masarykova, č.p. 1194, 698 01 Veselí nad Moravou. Informace: Iva Galušková, +420 518 389 013.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Vinaři 17 500 Kč

Vinaři Dělník/ce ve sklepě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: stabilní zázemí úspěšného vinařství, jistotu práce, přátelský kolektiv, práce na hlavní pracovní poměr, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, prémie, firemní akce., Požadujeme: manuální zručnost, odpovědnost, fyzická zdatnost, praxe ve vinařství výhodou ne podmínkou., Profesní životopis zasílejte na email: mzdy@zameckevinarstvi.cz. Pracoviště: Zámecké vinařství bzenec s.r.o, Zámecká, č.p. 1508, 696 81 Bzenec. Informace: Zbyněk Žiška, +420 518 384 792.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) recepční a administrativní práce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kostelní 471, 696 62 Strážnice. Znalost práce na PC komplexně, AJ slovem i písmem, organizační dovednosti, přednost mají absolventi z oboru gastronomie, hotelnictví a turismu. 2000 Kč v podobě benefitu - strava zdarma. Kontakt na tel. 608 905 010 od 11:00 hod, na mail: info@restaurace-podvezi.cz, osobně.. Pracoviště: Ht profis, s.r.o. - restaurace pod věží, Kostelní, č.p. 471, 696 62 Strážnice. Informace: Jana Havlíčková, +420 608 905 010.


Hana Potměšilová, starostka Hustopečí.

Nejlepší jihomoravská obec? Pořádáme spoustu akcí, radí starostka Hustopečí

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Závodníci vyzkoušejí v Pánově novou trať. O tři zatáčky delší

Hodonín – Motokároví nadšenci se mohou těšit na nová rozšíření hodonínské závodní trati na Pánově. Původní úsek zde doplní sto padesát metrů asfaltu a tři zatáčky. Nová trasa tak má jízdě dodat na rychlosti a 30. června se na ní pojede první noční závod.

AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Hodonínsko - První setkání s vrstevníky? Pro většinu lidí v mateřince. Na čas strávený ve školce s kamarády by se nemělo zapomenout. Tuto chvíli dětem i jejich rodičům připomene Hodonínský deník Rovnost v novém seriálu Naše školka.

Nerozdělávat ohně, varují meteorologové. Kraji hrozí nebezpečí požárů

Jižní Morava – Výstrahu na nebezpečí vzniku požárů vyhlásili v úterý meteorologové. Platí na celé jižní Moravě, do čtvrtečních pěti hodin odpoledne. Lidé by do té doby neměli v přírodě rozdělávat oheň, pálit trávu a odhazovat nedopalky. Naopak by měli šetřit vodou.

Nebezpečné komáry přiváží na jižní Moravu kamiony. Dosud nezabili

Jižní Morava /ANKETA/– Malý, ale o to nebezpečnější. Druh asijského komára se znovu objevil na jižní Moravě, a to u parkovišť na Břeclavsku. Komár tygrovaný přenáší horečku dengue nebo žlutou zimnici. Tyto nemoci se v kraji ale zatím neprokázaly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT