VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Šťastný: pravý chlap, vinař i zpěvák

Kyjovsko /NOSITELÉ FOLKORU/ - Náš život obzvláštňují lidé, kteří ve své rodné dědině a ve svém kraji zanechají trvalou stopu a na které i po létech rádi a především s úctou vzpomínáme. Mezi takové osobnosti na kyjovském Dolňácku patří Václav Šťastný.

13.11.2011
SDÍLEJ:

Václav Šťastný na snímku z rodinného archivu.Foto: archiv

Rázovizý, na první pohled zajímavý, neobyčejný muž a pravý slovácký chlap. Vinař, zpěvák i sběratel písní, pamětník, vlastivědný badatel, písmák. Byl nepřehlédnutelný v modré pracovní zástěře nejen mezi řádky svého vinohradu, ale také v milotickém kroji mezi kamarády při řadě vystoupení místního mužského sboru.

Sám o sobě ve velmi podnětné a zajímavé knize Miroslavy Bočkové a Veroniky Selucké s názvem „Milotice 1341 – 1945“ (Milotice 2003), která byla – jak je uvedeno na vnitřní titulní stránce – zpracována na základě materiálů právě V. Šťastného, píše: „Narodil jsem se jako nejstarší ze šesti sourozenců koncem března 1922. Po vychozní měšťanky jsem byl přijat k firmě Baťa Zlín, kde jsem prožil patnáct let a v roce 1951 jsem byl převeden do výroby – do těžkého průmyslu. Pak jsem pracoval u Moravských naftových závodů, v okolí se těžila nafta a plyn. Odtud jsem přešel k Jihomoravským lignitovým dolům, kde jsem pracoval nejprve jako chemik a pak jako technická kontrola.” Jak dále připomíná, oženil se 1. října 1955 s Marií Březinovou z Huštěnovic. Po osmi letech si postavili v Miloticích domek. „Měli jsme pět dětí, vnuků (zatím) sedmnáct máme. Do padesáti roků byl mým koníčkem národopis, pak se k němu přidala vlastivěda, ke které jsem čichl díky skoronskému Vojtěchu Holcmanovi, který zemřel již před jedenácti lety, tedy v roce 1986,“ napsal také.

Na strýčka Václava Šťastného si určitě mnozí s milotických rodáků vzpomněli o minulé neděli, která byla v této obci hodová. Právě o takové před čtrnácti léty, v době kdy obcí procházel početný a veselý hodový průvod v překrásných jihokyjovských krojích, se všichni hodoví hosté dozvěděli onu smutnou zprávu…

Ředitel strážnického Národního ústavu lidové kultury a milotický rodák Jan Krist na tyto okamžiky vzpomenul ve svém článku „Do veselého dění hodové neděle v Miloticích u Kyjova padl těžký stín“, který byl zveřejněn v Národopisné revui, číslo 1/1998.

„Odpoledne zemřel Václav Šťastný (nar. 21. 3. 1922 v Miloticích, zemř. 9. 11. 1997 tamtéž). Rázem spoustě krojovaných účastníků hodů, domácích i přespolních, přestalo být do zpěvu. Není se co divit. Vždyť Václav Šťastný požíval na celém Kyjovsku mimořádné úcty. Byl nesmírně obětavý a činorodý člověk s širokou paletou zájmů, v níž dominovaly regionální historie a národopis. Ač nebyl erudovaný historik či etnograf (byl odchovanec Baťův), dovedl těžit z archivů i lidových tradic. Jeho články tiskl nejenom denní tisk, ale i odborné a vlastivědné časopisy, mezi nimi i Národopisné aktuality, Malovaný kraj ad. Václav Šťastný byl též příkladným dopisovatelem Národopisné společnosti v Praze, jejíž archiv obohatil spoustou pečlivě vyplněných dotazníků a dalších samostatně zpracovaných statí. Jeho věhlasného pohostinství a příjemného společenského naturelu využívala řada badatelů a umělců, pro něž se stal uznávaným regionálním znalcem a též inspirací,“ napsal tehdy Krist.

Tato slova mohu potvrdit. Podobně jako mnoho jiných jsem i já byl nejednou vítaným hostem v jeho malovaném sklepě, který dodnes stojí v Miloticích na okraji areálu vinných sklepů U Šidlen. S dobrým vínkem a všudypřítomnou písničkou se u něj besedovalo vždy dobře. S desítkami přátel během celého roku, ale nejvíce v době konání místního folklorního festivalu, který v roce 1972 společně s dr. J. Kristem založil. Václav Šťastný byl pro mne i pro další nevyčerpatelnou studnicí vědomostí. Jeho písničky, říkání i trefné poznámky, jsme využili společně s Jiřím Petrů při zpracování a následném vydání sbírky „Slovácká svatba na kyjovském Dolňácku“ (Praha 1995), do níž přispěl desítkami záznamů a odkazů.

S láskou na něj vzpomíná i jeho mladší bratr Jakub (nar. 1928), který s rodinou žije v Mistříně. „Nechal přeložit z kurentu celou milotickou farní kroniku. Byl veselé povahy, měl moc rád písničku, s kterou usínal i vstával. Když zemřel v hodovou neděli, na sále mu po příchodu průvodu zahráli na počest mariánskou písničku,” zavzpomínal. K padesátinám bratra mu v roce 1972 vepsal do pamětní knihy verš: Sedíme v Tvém sklepě, dojemnú chvilečku, dnes prý máš padesát, milocký stárečku. Kdo si rád zazpívá, vína si zavdá, ten nikdy nestárne, taková je pravda!“

Již zmíněný Jan Krist na adresu Václava Šťastného také uvedl, že byl vynikajícím a osobitým představitelem mužského zpěvu, který výrazně a vědomě upřednostňoval domácí starší písňovou vrstvu, zvláště balady. Znal podle něj nepředstavitelné množství lidových písní s řadou místních variant, takže se stal studnicí, z níž desetiletí čerpaly kapely i mužské sbory celého kyjovského Dolňácka.

Václav Šťastný by se v příštím roce dožil devadesáti let. Snad výročí jeho narození přispěje k tomu, aby „jeho“ milotický festival – kterému již čas určil čtyřicet let – věnoval jeho památce náležitou pozornost a ve svých programech uctil jeho celoživotní práci a přínos pro zachování folkloru a lidových tradic.

FRANTIŠEK SYNEK

13.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 16 000 Kč

Zámečníci strojů zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vlkoš 250. Obsluha pásové pily. Příspěvek na stravování a dopravu. Kontakt na tel. 602 525 601, 518 625 248 od 8:00 do 16:00 hod, na mail: metallbau@metallbau.cz i osobně od 8:00 do 14:00 hod. Pracoviště: Metallbau cz, s.r.o., 696 41 Vlkoš u Kyjova. Informace: Patrik Borufka, +420 518 625 248.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 35 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka-šéfkuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Kostelní 471, 696 61 Strážnice. Nástup dle domluvy, úvazek plný nebo zkrácený, PP na dobu určitou nebo neurčitou dle domluvy. Moderní gastronomie, práce v kolektivu, praxe v zahraničí vítána. 2000 Kč v podobě benefitu - strava zdarma, možnost ubytování. Kontakt na tel. 608 905 010 od 11:00 hod, na mail: info@restaruace-podvezi.cz, osobně. Pracoviště: Ht profis, s.r.o. - restaurace pod věží, Kostelní, č.p. 471, 696 62 Strážnice. Informace: Jana Havlíčková, +420 608 905 010.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 10 000 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zkrácený úvazek, práce s úklidovým dvoukýblovým vozíkem a mopem ve výr. halách, ranní směna + jedna sobota v měsíci, kontakt telefon (7:00-14:00 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Jaspa s.r.o.-pracoviště, Sportovní, č.p. 1441, 696 81 Bzenec. Informace: Eva Andrýsková, +420 720 937 151.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti logistiky logistik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Havlíčkova 177/24, 697 01 Kyjov. PP na rok s možností prodloužení., NÁPLŇ PRÁCE: zpracování zákaznických objednávek, plánování zakázek do výroby, spolupráce při tvorbě plánu výroby, zajištění objednávek materiálu a polotovarů v optimálním množství a termínu, odbavování zásilek včetně zajištění dopravy, spolupráce se sklady v rámci skladových operací, optimalizace skladových zásob, logistických procesů a nákladů, spolupráce s oddělením kvality při zpracování zákaznických a dodavatelských reklamací, fakturace na základě vystavených kupních smluv a vystavených dodacích listů, vedení obalových kont, spolupráce při zpracování podkladů pro cenové kalkulace po stránce logistiky., PRACOVNÍ POŽADAVKY: střední odborné vzdělání s maturitou, praxe na pozici logistik, počítačová způsobilost, anglický nebo ruský jazyk slovem i písmem, organizační schopnosti, komunikativnost, MS Office, časová flexibilita, organizační schopnosti., V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, Do předmětu uvádějte: Logistik. Pracoviště: Sapril morava s.r.o.-02, Havlíčkova, č.p. 177, 697 01 Kyjov 1. Informace: Hana Rysová, .


Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

U Věteřova bouralo sedm aut. Řidiče překvapila zledovatělá silnice

Ilustrační foto

Řidičák musí na jihu Moravy vyměnit přes 60 tisíc lidí, hrozí jim tvrdé pokuty

Prý mám být ozdobou vinařských akcí, směje se královna vín Nápravová

Nový Šaldorf-Sedlešovice – Nechybělo málo, a od vína utekla, co nejdále to šlo. Vadilo jí, že jí nejbližší okolí tlačilo do toho, aby studovala vinařství. Oba rodiče jsou totiž vinaři a z dcery chtěli mít logicky svoji nástupkyni. „Šprajcla jsem se a říkala si nikdy! Uvažovala jsem o studiu obchodní akademie. Jenže pak tlak rodičů povolil a já si řekla proč vinařství nezkusit? Vždyť mě to vlastně dost baví a víno mám ráda,“ říká studentka Jana Nápravová, vítězka soutěže Vinum Juvenale 2017 v kategorii Královna vín pro rok 2018.

Bývalý místostarosta Sedlačík si dává pauzu. V zastupitelstvu ho nahradí Přibil

Hodonín – Bývalý sociálnědemokratický místostarosta Hodonína Roman Sedlačík končí v městském zastupitelstvu. Na jeho místo usedne někdejší kandidát na senátora Květoslav Přibil. „Mandát jsem ukončil z pracovních důvodů. Co bude dál, to zatím nedokážu odpovědět,“ sdělil v pátek hodonínský politik, který letos oslavil čtyřicátiny.

Šumperští Draci vrátili Drtičům prohru i s úroky

Šumperk, Hodonín – Odveta semifinálového boje play-off nezačala na šumperském ledě pro hodonínské Drtiče dobře. Po první třetině odešli do kabin s jednobrankovým mankem. Ve druhé periodě však Hodoňané dostali přímo studenou sprchu. Do dvaceti minut inkasovali čtyři góly a ani jeden nevsítili. 

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT