VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečkovité korály se musely dovážet

Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - S posledně zmíněnou možností zásahu slovanského kmene Korutanců do prostoru jižního Pomoraví, v našem případě konkrétně do Prušánek, či spíše s obecnými středoevropskými módními vlivy jsme mezi oblíbenými ozdobnými předměty jmenovali i korály s mozaikovými očky.

21.5.2011
SDÍLEJ:

Ukázka korálů s mozaikovými očky z moravského území.Foto: archiv

Tento poněkud složitější název, který je někdy zkracován pouze na výraz mozaikové korály, znamená vlastně nádhernou pestrobarevnou výzdobu celého povrchu s hlavními motivy ve tvaru kruhu vyplněného geometrickou mozaikou. Dosti důležitá je zvláště skutečnost, že tyto velmi kvalitně technologicky zpracované a esteticky přitažlivé válečkovité korály nevyráběli domácí řemeslníci, ale byly dováženy odněkud z oblasti Předního Východu. Umělecky vyspělé sklářství tam mělo dlouhou tradici a obtížně zvládnutelná výroba neměla ve své době žádnou konkurenci, která by mohla dosáhnout alespoň k napodobování. Původní představa o tom, že podněty k produkci těchto korálů k nám přišly z jižního Ruska tak vzala za své a dnes je za řemeslnické centrum považován bagdádský kalifát pod arabskou nadvládou. V písemných pramenech jsou prokázány dokonce kontakty známého sultána z Pohádek tisíce a jedné noci Harúna al Rašída s franckým císařem Karlem Velikým.

K největšímu přílivu těchto cenných korálů do Evropy docházelo zhruba ve druhé polovině osmého století a jejich majitelé si jich vážili natolik, že se udržovaly v oběhu celkem dlouhý časový úsek. Tomu samozřejmě napomáhala značná trvanlivost skla a také obrazové kruhovité motivy, kterým byla přisuzována magická úloha s ochrannými funkcemi. Mimochodem totéž platilo i pro většinu druhů korálů, perel nebo náramků od doby železné až po dobu stěhování národů, neboť se jako vyhledávané starožitnosti užívaly i v období raného středověku. V širší oblasti středního Podunají se náhrdelníky z mozaikových korálů zcela jistě nosily zejména na území dnešního Rakouska a Maďarska, kde je známe z archeologických výzkumů kostrových pohřebišť. Do hrobových celků se dostaly zřejmě krátkou dobu po jejich získání, o čemž svědčí úplné sestavy zkompletované již výrobcem nebo obchodníkem z většího počtu kusů korálů.

Ze samotného Hodonínska můžeme pro naše účely vyzdvihnout nález korálu s mozaikovými očky z hrobu číslo devatenáct na pohřebišti u dvouapsidové rotundy na slovanském hradisku v Mikulčicích. Byl objeven společně s tmavomodrým korálem koláčkovitého tvaru, jehož poměrně častý výskyt v jiných nálezech a tím také nevýrazné typologické a chronologické postavení není až tak předmětem našeho zájmu. Naopak různými barvami i motivy oplývající mozaikový exemplář lze pomocí podrobného rozboru tvaru, výrobní technologie a chemického složení dobře zařadit ke konkrétní variantě. Různý výskyt uvedených znaků je pomocníkem při odlišení z masy zdánlivě podobných korálů vyrobených ovšem z jiných druhů skla. Střední pole mikulčického korálku tvoří žlutý podklad pokrytý volně rozloženými nepravidelnými skvrnami zelené barvy, v nichž jsou opět ve žluté výplni zelená očka. Oba konce pak obepíná několik střídajících se pásků vyvedených v barvách modré, žluté a červené. K přesné dataci hrobového celku se však bohužel ojedinělý korál moc nehodí, jak vyplývá z výše psaného odstavce. Je zřejmé, že mikulčický majitel si svůj náhrdelník sestavil sám spolu s korálem těžko určitelného stáří, takže dobu pohřbu nelze jednoznačně určit. Obecně platí, že čím méně je náhrdelník doplněn dalšími kusy nejrůznějšího původu, tím časově blíže stojí jeho uložení do země době, z níž pochází základní řada korálů.

Analogické mozaikové korály bychom našli i na ostatních velkomoravských nalezištích, kupříkladu na nedalekém Pohansku u Břeclavi či v Uherském Hradišti, ovšem nejvíce jich je na pohřebišti u kostela ve Starém Městě. Zvláště tady máme k dispozici další doklady o jejich správném zařazení do raného velkomoravského horizontu, hroby s těmito korály se totiž často nachází ve značné hloubce pod dnešním povrchem, někdy i přes dva metry, a jsou převrstveny mladšími hroby s později datovatelnou výbavou. I přes zpoždění mezi výrobou a uložením korálu, které je u ojedinělých kusů delší, se zdá, že můžeme konečně určit nejstarší kostrové hroby na Moravě. Znamenalo by to, že dovoz unikátních skleněných ozdob k nám netrval až do poloviny devátého století, protože je nepřijatelné ztotožnit dobu importu s ukládáním do hrobů.

JAROMÍR ŠMERDA

21.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Požár zničil byt na břeclavském sídlišti Slovácka. Foto: David Korda
17

Po požáru v Břeclavi pomáhá rodinám vlna dobrovolníků i město

Ilustrační foto.

Jsem váš ředitel, tvrdí zloději v e-mailech. Z firem vylákali přes 30 milionů

AKTUALIZOVÁNO

Hodonín představil nové CT. Bude sloužit nepřetržitě

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Radiodiagnostické oddělení Nemocnice TGM v Hodoníně v úterý odpoledne představilo nový výpočetní tomograf Revolution EVO. Ten pořídila z dotace od Jihomoravského kraje za patnáct milionů korun.

Vydala své první CD. Text jedné písně je o tátovi, říká mladá zpěvačka

Starý Poddvorov /FOTOGALERIE/ - Podílela se třeba na cédéčku Jožky Šmukaře, nyní se může zpěvačka Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova na Hodonínsku pyšnit vlastním. „K jeho vydání mě hodně přiměla moje maminka, která mě ve všem podporuje. Mám hodně cédéček, kde jsem hostovala, ale kam jsem přišla, kde jsem zpívala, chodili za mnou lidé, jestli nemám svoje CD,“ prozrazuje desetinásobná vítězka soutěže na Tvrdonských národopisných slavnostech.

Moravu potrápil silný vítr. Lámal stromy, odnášel střechy, přerušil elektřinu

Jižní Morava – Vítr, který v pondělí udeřil na jihu Moravy, odnášel střechy a vyvracel stromy. Lesníci a energetici v úterý dopoledne sčítali škody. Jihomoravští hasiči vyjeli od pondělního odpoledne k více než sto případům.

Studenti i vyučující pomáhali. Uspořádali sbírku oblečení a obuvi

Hodonín - Jedenáct pytlů naplnili studenti a vyučující hodonínské obchodní akademie použitým oblečením a obuví. Ve spolupráci s Oblastní charitou Hodonín totiž uspořádali sbírku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT