Během tradiční akce Velikonoce se blíží, která se koná od 13. do 15. dubna 2011, své výrobky prezentuje bezmála třicet předvádějících. Jako každoročně se lidoví tvůrci představí nejen v hodonínském sále Evropa, ale také v pobočkách Masarykova muzea, ve Vlastivědném muzeu v Kyjově a ve Veselí nad Moravou.

Ukázku výroby kraslic zdobených slámou předvede paní Milena Jurigová, odrátované kraslice Vlasta Mrázová a Anna Krhovská a tzv. zelové kraslice představí Františka Stonawská. Zajímavou techniku zdobení kraslic jezerní sítinou předvede Eva Temelová a gravírované kraslice Františka Nádeníčková a Marie Pavková.

Další oblíbenou technikou zdobení kraslic se stalo také batikování. Svoje výrobky vyzdobené tímto stylem předvede Alžběta Pátková. S různými zajímavými technikami výzdoby kraslic, jež mohou inspirovat návštěvníky k vlastní tvorbě, se ovšem představí i několik dalších tvůrkyň.

K Velikonocům patří neodmyslitelně také pletení pomlázek, které nabídne pan Karel Sukup a zaměstnanci muzea. Malování stuh a krojových doplňků ukáže Kamila M. Bartálová.

Výrobce figurek z přírodních materiálů budou zastupovat Ludmila Kočišová, Marie Kočišová, Ludmila Holková a Marie Pavlincová. Zájemci si budou moci prohlédnout jak figurky z kukuřičného šústí, tak postavičky ze slámy. Dalším využívaným přírodním materiálem je také orobinec.

Staročeské perníčky

Svoje výrobky z tohoto materiálů představí Růžena Kozumplíková. Přípravu oblíbeného vizovického pečiva ukáží Danuše Partyková a Dagmar Čechová a tradiční staročeský i velikonoční perník nabídne například Alena Búřilová.

Podrobný program je k vidění na plakátech a webových stránkách Masarykova muzea v Hodoníně. Návštěvníci této akce budou moci nejen sledovat postup práce a tvorbu výrobků, ale mohou si je také zakoupit či si výrobu některých z nich přímo vyzkoušet.

Muzea budou otevřena od 9.00 do 16.00 ve Veselí nad Moravou a v Kyjově, v Hodoníně pak až do 16.30.

V sále Evropa si budou moci zájemci prohlédnout také výstavu s ukázkami figurek z kukuřičného šústí od Jany Gajdorusové z Veselí nad Moravou a zajímavé reliéfní dřevořezby s náboženskou i světskou tématikou, vytvořené studenty SOU lesnickým a rybářským v Bzenci. Představena bude také soukromá sbírka kraslic paní Evy Temelová z Uherského Hradiště, která zahrnuje nejen tradiční české, moravské a slovenské kraslice, ale také originální kraslice z Maďarska, Rakouska, Polska či Rumunska.

MICHAELA RYBECKÁ

Další díly seriálu najdete ZDE