Tato uskupení se poperou o zastupitelská křesla v těchto obcích: Kněždub, Kozojídky, Suchov, Žeraviny, Tasov, Hroznová Lhota, Moravský písek, Vnorovy, Blatnice pod sv. Antonínkem a Blatnička, v které už podruhé kandiduje patnáct nezávislých kandidátů.

„Jsme malá a specifická obec. Není tu ani jedna politická strana, takže jsme dřív uměle vytvářeli sdružení nezávislých kandidátů,“ objasnila situaci v Blatničce místní starostka Jaroslava Hrušková. Jak také uvedla, podle místních je systém „každý sám za sebe“ spravedlivější.

„Ze začátku nám v tomto úřad ve Veselí nad Moravou bránil, ale teď už to mají ověřené a letos nebyly s registrací už žádné problémy,“ doplnila ještě.

Aktivní KDU–ČSL

Právě sdružení nestraníků jsou nejčastějším politickým uskupením, jež na Veselsku kandiduje. Tradiční parlamentní strany jsou v tomto případě v menšině. Nejvíce aktivní stranou, co se týká odevzdaných kandidátek, je dnes již neparlamentní KDU-ČSL. Ta kandiduje ve všech obcích kromě Blatničky, Suchova a Tasova.

Nejaktivnější parlamentní stranou je KSČM, která svede boj o zastupitelská křesla ve čtyřech obcích.

Za ní následuje ODS s třemi odevzdanými kandidátkami a ČSSD se dvěma. Nové parlamentní strany Věci veřejné a TOP 09 se snaží prosadit do vedení radnice jen ve Veselí nad Moravou. Do Poslanecké sněmovny se snažili v červnu probojovat i Moravané, kteří sestavili jako jediní kandidátku v Tasově .

„Konkrétně v této obci máme starostu už od revoluce. Komunální politika umožňuje řešit problémy obyčejných lidí,“ odůvodnil kandidaturu předseda strany Moravané Jiří Novotný.

Jak doplnil, pro stranu je účast v komunální politice šance, jak se dostat do vyšší politiky.

Kandidují i mladí

To ve Vnorovech už potřetí kandiduje do místního vedení radnice sdružení nezávislých kandidátů pod názvem Iniciativa mladých. Ti v letošních komunálních volbách obhajují dvě zastupitelská křesla.

„Mladí se chtěli zapojit a něco změnit v naší obci . Cítili, že je potřeba vnést do zajetých pořádků trochu svěžejšího ducha,“ nastínil vznik sdružení lídr kandidátky Martin Motyčka.

Z celkového počtu sedmapadesáti odevzdaných kandidátek na registračním úřadě ve Veselí nad Moravou tvoří takřka dvě třetiny různá sdružení nestraníků.

V počtu uchazečů o zastupitelská křesla vede Blatnička s patnácti kandidátkami. Za nimi je pak Veselí nad Moravou a Blatnice pod sv. Antonínkem s devíti.

Nejmenší boj bude zřejmě v Tasově, kde sestavili kandidátku jen Moravané.

Oproti minulým komunálním volbám pak nejvíce uchazečů o posty zastupitelů přibylo v Moravském písku a ve Vnorovech, kde kandiduje šest politických stran, což je o dvě více něž v roce 2006.