Rodinné vinařství Jan Cícha obhospodařuje šest hektarů vinic slovácké vinařské podoblasti, ze kterých ročně vyrobí asi dvacet tisíc lahví vína. Další hrozny nenakupuje. Cíchovou specialitou je Blatnický Roháč. Toto víno proslavili už Liechtensteinové, když za něj získali v roce 1880 zlatou medaili na mezinárodní výstavě vín v Paříži.

Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostal?

První zkušenost s vínem jsem měl někdy v páté třídě, kdy místo odpolední zábavy jsem pospíchal do vinohradu pomáhat rodičům. To taky později hrálo roli při výběru střední školy.

Kvalitní surovina. To je podle vinaře Jana Cíchy z Blatnice základní předpoklad pro výrobu kvalitního vína. I když zkouší některé nové odrůdy révy vinné, při práci raději volí ověřené postupy.V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?

První předpoklad pro výrobu výborného vína je kvalitní surovina. Když ta je špatná, ve sklepě už se to dohnat nedá. Pak už „jen" stačí dělat co nejméně chyb při výrobě vína. V neposlední řadě je důležitá i hygiena ve sklepě.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinař bezvýhradně řídíte?

Nemám žádné pravidlo. Každý rok je jiný a je důležité během roku dobře reagovat na okolnosti ve vinici.

Máte tip na vinaře, kterého bychom měli představit?
Pište na hodoninsky@denik.cz

Kolik vína denně obvykle vypijete?

To je různé, pokud je zrovna práce ve sklepě, tak třeba jeden nebo dva pohárky tedy pokud pak nikam nejedu autem. Někdy večer při dobrém filmu otevřu sedmičku, kterou stejně většinou nevypiji.

Bílé, nebo červené? Jaké víno máte raději a proč?

Většinou bílé, červené jen pokud je jemnější bez výrazných tříslovin. Nemám rád, když drhne na jazyku.

Na co má člověk dávat pozor při výběru vína k jídlu?

Najít správný soulad není vždy jednoduché. Vzájemně se nejen doplňují, ale také umocňují chuť toho druhého. Při rozhodování o výběru vhodného vína je třeba vzít v úvahu nejen úpravu jídla, použité suroviny a koření, ale také osobní představy a zvyky. Čím delikátnější a jemnější pokrm, tím jemnější chuť a vůni by měl mít i zvolený druh vína. Jídla s výraznější chutí je zase možné kombinovat s chuťově plnějšími víny. Podstatou harmonie je, že víno by nemělo svým projevem přebíjet chuť jídla a naopak výrazné jídlo by nemělo zastínit plnost vína.

Vaše nejoblíbenější kombinace vína a jídla?

Nejoblíbenější zatím nemám. Záleží na náladě a chuti. Zkouším i netypické kombinace, někdy to vyjde a někdy zase ne.

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažil?

Každá chvíle při sklence dobrého vína s přáteli je ta nejkrásnější. Nejhorší asi bylo, když nám zajíci v zimě okousali dvě třetiny mladých kmínků, které jsme museli znovu zapěstovat.

Kvalitní surovina. To je podle vinaře Jana Cíchy z Blatnice základní předpoklad pro výrobu kvalitního vína. I když zkouší některé nové odrůdy révy vinné, při práci raději volí ověřené postupy.Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?

Nejsou pro mě důležité úspěchy na různých výstavách. Za úspěch považuji, když kvalitu ocení kolega vinař nebo zákazník, který se rád vrací.

Jakou máte motivaci? Čeho chcete dosáhnout?

Motivací je určitě spokojený zákazník. Chci nabídnout co nejlepší služby. S tím souvisí i postavení nového sklepa s ubytováním.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastáncem moderních metod a nově vyšlechtěných o­drůd?

Rád zkouším i nové odrůdy, teď například Hibernal, Solaris a Saphira. V postupech většinou upřednostňuji ověřené metody. Ale také nějaké novinky mohou být prospěšné.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?

Vážím si každého vinaře, který dělá víno poctivě. Ale nejvíc asi svého otce, který mě hodně naučil. Pomáhá a dává rady i teď.

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?

Syn při vinobraní zaujatě sleduje odzrňování či lisování a chce také pomáhat. Bylo by pěkné, kdyby u toho zůstal. Ale je ještě hodně malý. Určitě ho do ničeho nebudu nutit, bude záležet na něm, jak se rozhodne.

Kvalitní surovina. To je podle vinaře Jana Cíchy z Blatnice základní předpoklad pro výrobu kvalitního vína. I když zkouší některé nové odrůdy révy vinné, při práci raději volí ověřené postupy.

Vážení čtenáři, seriál Vinaři pod lupou najdete také v tištěné podobě každé úterý v Hodonínském deníku Rovnost s týdeníkem Slovácko