Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodní mlýn sloužil více než osm set let

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Dnes už si prostor s líně tekoucí vodou za Náměstím osvobození vedle Státního okresního archívu spojují s vodním mlýnem snad jen zájemci o historii. Přitom šlo pravděpodobně o nejstarší vodní mlýn na dolním toku řeky Moravy.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Současný pohled na místo někdejších mlýnů.Foto: archiv

V tzv. privilegiích královny Konstancie z počátků 13. století je již o tomto mlýnu zmínka, kterou V. Novák v Zrnkách a zrníčkách přepisuje takto: „Nájemce mlýna má ročně platit 8 modiů žita, 4 modia pšenice a na penězích 3 solidy denárů. Kdyby to nestačil, ať se obrátí na milost královny a radu měšťanů. Dále má mít 20 iugera (asi 5 ha) rolí, tří pomocníky (asi stárka, mládka a práška) a jednoho rybáře“.

Další zmínka o mlýně je z panského urbáře hraběte Weikkarta ze Salmu a Neuburku nad Inem z roku 1600, (text je výrazně zkrácen): „Mlejn panský při městě Hodoníně o jedenácti kolích moučných a se dvanáctým kašným a stoupami. Kaše se dělávají a melí. V kterémžto mlejně obilí všelijaké, též i slady, omasty (šrot s plevami) ku potřebě zámku se mele a lidem domácím i přespolním tolikéž“. Podobná zpráva se objevuje například v oppersdorfském urbáři z roku 1691, později ve farních matrikách se zase objevují zápisy, kde se třeba k 15. 11. 1746 dozvídáme, že: „na svatbě jistého Františka Vodičky za prvního svědka je Martin Pahnost, primátor města, a za druhého Karel Žák, panský mlynář v Hodoníně“, nebo „21. 06. 1750 se Marina, dcera zdejšího mlynáře Jiříka Žadáka, vdala za vdovce Davida Kořistku“.

Posuneme-li se v čase téměř o sto let, můžeme se dozvědět, že hodonínský panský mlýn měl koncem ledna 1828 v nájmu Josef Urbánek, od 31. ledna 1833 platil po čtyři roky roční nájemné 4100 zl.

Před novou licitací byl v roce 1836 rozeslán okolním obcím tento popis: „Mlýn leží v Hodoníně na obou stranách hlavního ramene řeky Moravy, je v provozu po celý rok, sestává z 13 složeních moučných a jednoho kašného, je v nejlepším stavebním stavu, je ohnivzdorný, postavený z cihel, patří k němu velká, taškami krytá šopa a stodola, je tu též rozsáhlý byt pro mlynáře spolu s potřebnými hospodářskými budovami a se stájemi. Kromě toho se nájemci ponechává k používání také 47 7/ 8 měřic dobrého pole a jedna louka na 30 až 40 fur sena a 15 až 16 fur otavy.“ Výsledek licitace uvádí V. Novák takto: „Urbánek se licitace 31. 11. 1837 zúčastnil a mlýn vydražil na další čtyři roky za roční nájemné 5005 zlatých konvenční měny. Jak dlouho se pak na mlýně udržel, nevíme“.

V druhé polovině 19. století mlýn získala do nájmu židovská podnikatelská rodina Redlichů – Ignác Leopold Redlich (1836–1891) a Adolf Redlich (1839–1896). Smlouvou z 6.7. 1871 hodonínský vodní mlýn od císařského velkostatku vykoupili a měli jej pak v provozu pod svým vlastním jménem. Další smlouvou z 5. května 1893 byl převeden na firmu Brüder Redlich (Bratři Redlichové). Redlichové podnik zmodernizovali, na levé straně řeky přistavěli strojovnu s vysokým továrním komínem a získali tak vodní i parní pohon mlýna. Dne 25. 7. 1904 došlo ve mlýně ke vznícení prachu a velký požár zachvátil celý podnik. Mlýn vyhořel až do základů a nebyl už nikdy obnoven. Škoda tehdy byla odhadnuta na 1200000 korun. „Mlýn na tomtéž místě stál a pracoval přes 800 let, stejně dlouho jak o něco níže stál po staletí hodonínský zámek, jehož poslední část byla ve dvoře tabákové továrny zbořena do deset let po požáru mlýna, a po obou nezůstalo ani jediné památky,“ konstatuje opět Vladimír Novák.

ANTONÍN KUČERA

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Ilustrační foto

Cyklisté se dostanou až do centra Veselí. Cyklostezku prodlouží i v Šakvicích

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Hrůzy lágru z války přilákaly už tisíc lidí. Hlásí se i školy z Prahy

Svatobořice-Mistřín – Památník internačního tábora ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku má za sebou dva týdny provozu. Za tuto dobu si ho prohlédlo 959 lidí.  

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Jižní Morava – Důchodce Jan Feranec ze Slupi na Znojemsku se chodí každoročně podívat na výlov jaroslavického Zámeckého rybníka. Nevynechá ani letošní. „Půjdu určitě. Na výlov je vždy pěkná podívaná a čerstvý kapr je nejlepší“ uvedl Feranec.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení